BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ ARAYIN: 0212 400 08 24

 > Blog  > SEO Uzmanı Nedir ve Nasıl Olunur?  

SEO Uzmanı Nedir ve Nasıl Olunur?  

SEO Uzmanı olmak imkansız değil ama kesinlikle uzun ve karmaşık bir yoldur. Muhtemelen bu nedenle, Türkiye’de gerçekten SEO ile geçinen çok az kişi var, ancak bu anlamda kendilerini piyasada öneren birçok kişi var. Her durumda, tüm süreçler gibi, bu yol da yöntem, programlama ve zeka yoluyla kısaltılabilir.

SEO uzmanı olmak istiyorsanız, ancak takip ettiğiniz genel kurslara ve forumların ipuçlarına rağmen, birkaç yıl geçti ve henüz bir SEO uzmanı olamadıysanız, yolunuzu yapılandırmanıza ve nasıl adım adım SEO Uzmanı olunacağını anlamanıza yardımcı olacak bu makaleyi dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.

SEO Uzmanı Nedir?

SEO uzmanları veya SEO Uzmanları, arama motorlarının derin bilgisi ve sıralamayı belirleyen faktörler sayesinde, konumlandırılacak sitelerde bir dizi sayfa içi ve sayfa dışı etkinlik uygulayan ve bunların görünür olmasını sağlayan profesyonellerdir. Tanıtımını yaptıkları ürünler / hizmetlerle ilgili sorgular, bu da doğal arama motoru sonuçlarından alakalı organik trafikte artışa neden olur.

Bir SEO uzmanının rolü, anahtar kelime araştırması, SEO denetimi, site içi ve site dışı optimizasyonun yanı sıra SEO kampanya verilerinin analizi, dönüşüm oranı optimizasyon faaliyetleri, optimizasyonunu içerir. içerik (SEO metin yazarlığı) ve bağlantı kurma ve bağlantı kazanma stratejilerinin geliştirilmesi ve uygulanmasıdır.

SEO uzmanı olmak için gerekenler ve beceriler nelerdir?

Bir SEO Uzmanı olmak için, ileri düzey bilgi de dahil olmak üzere bir dizi minimum gereksinime sahip olmak gerekir:

 • arama motorlarının işleyişi (algoritmalar, arama operatörleri, tarayıcılar);
 • HTML5, CSS dilleri;
 • ana CMS’nin (WordPress, Joomla, Prestashop, Magento) ve optimum yapılandırmaları;
 • ana Web Analytics yazılımının (Google Analytics, Adobe Analytics, Webtrekk);
 • ana bağlantı zeka araçları (Majestic SEO, Ahrefs, Moz OSE);
 • Excel (Pivot Tablolar, Search.vert, Filtreler);
 • örümcek emülatörleri (Screaming Frog, Xenu, Visual SEO Studio);
 • ana Anahtar Kelime Araştırma araçlarının (Google Anahtar Kelime Planlayıcı, Bing Anahtar Kelime Araştırma aracı, Pazar Samurayı);
 • AdWords eski Google Ads (sertifikaya sahip olmak tercih edilir).

Temel bilgi:

 • Javascript, PHP, Veritabanı ve Sql;
 • Bilgi alma;
 • Analitik, Stratejik ve Operasyonel Pazarlama.

Bu minimum gereksinimlere ek olarak, SEO uzmanı kendini böyle tanımlamak için bir dizi belgelendirilebilir başarılı SEO vaka geçmişi sunmalıdır.

Kişisel olarak, yıllar içinde çok çeşitli vaka öyküleri edinmiş olmak, potansiyel müşterilerle müzakere aşamasında çok yardımcı olacaktır.

SEO Uzmanı Olmanın Avantajları

 • Arama Motoru optimizasyonu konusunda uzman olmayı hedeflemek ve olmak web sitenizin trafiğini ve sıralamasını artırabilir.
 • Çevrimiçi para kazanmak yada başarılı çevrimiçi iş kurmak için sıralamalardaki arama motoru trafik artışından faydalanabilirsiniz.
 • Kendiniz SEO yapabiliyorsanız, paranızı tasarruf etmiş olusunuz.
 • SEO konusunda bilgili olmak çalışacağınız şirket ile ilgilide avantaj sağlar.
 • SEO paketlerinin içeriğini bilmek sizleri mali açıdan kara geçirecektir.
 • SEO yapmadan hiçbir site vb. avantaj sağlayamaz. Seo bilmek çevrimiçi ağda size hayatta kalma şansı verir.

SEO Uzmanı Olmak İçin 4 Adım

Adım 1-Bilgi

Yeni bir işletmeye yaklaşırken atılması gereken ilk adım bilgi almaktır. Bu bilgi aşamasına başlamak için, resmi kaynaklardan başlamak en iyi fikirlerden biridir.

Google SEO Başlangıç Kılavuzu

Search Console Yardımı

Google Web Yöneticisi Merkezi Blogu

Bilgi almak için şu başlıkları dikkate alarak ilgili kaynakları okuyun.

 • Arama Motoru Sonuçlarını Analiz Etmek ve Etkilemek:

Arama motorlarının nasıl çalıştığını teknik olarak anlamanıza yardım eder.  Arama motorlarını yöneten gerçek mantığı anlamak isteyenler için kaçırılmaz bir fırsattır.

 • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Sırları:

Kapsamlı bir SEO Denetiminin nasıl yapılacağını öğrenmek için bu cümleyi dikkate alın.

 • SEO Sanatı: Arama Motoru Optimizasyonunda Ustalaşma: SEO’nun tüm yönlerini teorik ve pratik kavramlarla hesaba katan bir bilgiye sahip olmalısınız.

Bilgi edinmek için kitap, bloglar ve forumlar incelenebilir.  Biz size başlıkları verdik.

Konuya zaten aşina olduğunuzda ve bilgi seviyeniz için gerçekten güvenilir ve yararlı olanları seçebildiğinizde daha ileri bilgi kaynaklarına ulaşabileceksiniz.

Adım 2 – Deney yapma

Konuyla ilgili bilgi edindikten sonra tavsiyemiz, bazı alan adları satın almaya devam etmeniz, bu siteler üzerinde siteler oluşturmanız ve Bilgi aşamasında öğrendiğiniz her şeyi uygulamayı taahhüt etmenizdir.

Konusu bu adımı kolaylaştırdığı bilinen nişleri seçmenizi tavsiye ederiz.

Deneme yapmak, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı SEO Uzmanı olmanın belki de en önemli sürecidir: kesinlikler elde edin;

İşe yarayan ve yaramayan veya artık çalışmayan teknikleri anlamak;

kendini güncellemek için güvenilir kaynakları ve küçük yararlı kaynakları (moda olsa bile) gerçekten anlayın;

kendi çalışma yönteminizi oluşturun.

Bunlar, liste birkaç sayfa boyunca devam edebileceğinden, denemenin faydalarından sadece birkaçıdır.

Adım 3 – Mesleki Eğitim

Bu aşama, isteğe bağlı olmasına rağmen, yolu kısaltmak ve SEO Uzmanı olma adımlarını atmak isteyenler için önemlidir.

SEO çalışmaya başladığınızda, çevrimiçi öğrenmeniz gereken çok fazla bilgi olduğunu ve gezinmenin zor olduğunu fark edeceksiniz.

Herhangi bir yardım almadan kendi başınıza yapmaya karar verirseniz, sonunda okuyacağınız ve deneyeceğiniz şeylerin sonsuz bir listesiyle karşılaşacaksınız, ki bu muhtemelen asla okuyamayacak ve asla test etmeyeceksiniz.

SEO’yu bu şekilde öğrenmeniz yıllarınızı alır, Ancak günümüzde, okuyabileceğiniz ve tüm bilgileri tek bir yerde toplayabileceğiniz SEO eğitim kursu veya rehberi var. .

Günümüzde işler farklı: SEO öğrenimini hızlandırmak istiyorsanız, yapılandırılmış bir kursu takip ederek ve interneti araştırarak ve makale üstüne makale okuyarak sonsuz saatler harcamak zorunda kalmadan bunu yapabilirsiniz.

Eğitim kesinlikle bir profesyonel için en önemli hususlardan biridir.

Kişisel olarak, herhangi bir düzeydeki başka bir meslektaşından öğrenme fırsatınız olduğunda, bu fırsatı kaçırmamaya çalışın: Her zaman herkesten önemli bir şey öğrenebileceğiniz fikrinde olun.

Bu aşamada hangi SEO kurslarına yatırım yapmalısınız?

Kavramları tam olarak öğrenebilmek için yıllardır SEO olarak çalışan profesyonellerle, tercihen bire bir modda kurslar almak ve bilgiyi doldurmayı amaçlayan size özel dersler hazırlayan kişiler ile birlikte olmak önemlidir. . Bilgi ve Deney aşamalarında öğrenilir.

Kurslar size hem teorik hem de pratik bilgi sağlamalı, size kesinlik vermeli (sadece şüpheler değil) ve projelerinize somut olarak uygulanabilecek bir çalışma metodolojisi sağlamalıdır.

Adım 4 – Alıştırma

Bu adım, daha önce bahsettiğimiz Deneyden farklıdır, çünkü bu aşamada önceki aşamalarda zaten elde edilen sağlam bilgi müşteri sitelerine uygulanır.

Bu aşamadaki ana zorluk, sitelerin pratik yapmasını sağlamaktır. Bizim tavsiyemiz şu şekildedir:

Bazı web ajanslarında bir SEO Genç veya stajyer olarak iş bulursanız, müşterilerinin sitelerinde pratik yapma şansına sahip olursunuz.  Diğer şeylerin yanı sıra her gün SEO ile ilgilenen profesyonellerden bilgi edinme fırsatına sahip olursunuz. .

Kişisel web sitenizi SEO ile ilgili sorgular için konumlandırın ve web siteniz aracılığıyla müşteri kazanmaya başlayın. Sonuçta, kendinizi en iyi web ajanslarından ve en iyi SEO uzmanlarından rekabetin olduğu bir alanda konumlandırabilirseniz, potansiyel müşterilerinize çok az şey göstermeniz gerekir. Her iki çözüm de geçerlidir, ilki belki de zamanı kısaltmanıza izin veren çözümdür.

Sizi Arayalım

  Kişisel verilerimin, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na uygun olarak işlenmesine izin veriyorum.