BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ ARAYIN: 0212 400 08 24

 > Harita Kayıt

Harita Kayıt

Akıllı telefon kullanımı gün geçtikçe artıyor. Buna bağlı olarak harita kaydı yaptırmak artık çok daha önemli bir duruma geldi.

Harita kaydı müşterilerinizın firmanıza en kısa sürede ulaşmasını sağlar. Tabii, Haritalar’ın tek amacı konum göstermek değildir, konum göstermekten çok daha fazlasını yapar. Markanızı ya da verdiğiniz bir hizmeti arayan kişiler konumuz ile birlikte telefon numaranıza, web sitenize, e-posta gibi önemli bilgilerinize de ulaşırlar. Haritalar bilgilerinizi her zaman düzenleme ve değiştirme imkânı sunar.

map

Neden Harita Kaydı Yaptırmalısınız?

Mobil kullanım ve online sektör geliştiği için markanız/şirketinizin potansiyel müşteriye ulaşabileceği her fırsatı değerlendirmesi gerekir. Haritalar da bunlardan biridir.

Haritalar yakındaki mağazanızı, o konumda verdiğiniz hizmeti hedef kitleye göstermenize yardımcı olur. Bununla beraber adres, web sitesi, e-posta ve görseller ile birlikte daha güvenli bir duruş sergilemiş olursunuz. Ayrıca Haritalar sadece konumunuzu göstermez, şirketiniz hakkında önemli bilgileri müşterilerinize ulaştırır.

Google Harita Kayıt

Kullanıcıların işletmenizi Google Haritalar ve Google Aratma Sonuçları’nda doğru bir şekilde bulmasına yardımcı olmak için Google My Bussiness profiline adresinizi eklemelisiniz. İşletmenizin bulunduğu yeri raptiye konumuyla da ekleyebilirsiniz.

Adres Ekleme Kuralları

En önemli nokta, işletmenizi doğrulamak için Google’ın bulabileceği bir işletme adresi girmelisiniz. Girdiğiniz adres bilgilerinin doğru bir şekilde gösterilebilmesi için adres kurallarına uygun olmalıdır. Adres ekleme kurallarına ayrıca şunlara da dikkat etmelisiniz:

 • İşletmenizin açık adresini doğru bir şekilde girin. Örnek adres: Ayazma Mahallesi, Beyzade Sokağı, Üsküdar, 34672.
 • Adres detaylarına daire numarası, kat, bina numarası ve diğer birim bilgisi türlerini ekleyin.
 • Resmî adreste yer alan bilgiler dışında bilgi eklemeyin. Yakındaki önemli konum ve ara sokakları sadece adresinizin resmî açık adres kullanılarak doğru şekilde belirlenemediği bölgeler için ekleyin. Örneğin, “Refik Saydam Caddesi’nde Kuytu Sokak’ın köşesi” ya da “Kuğulu Park’ın yanı” gibi ifadelerden kaçının.

Sokak numarası yoksa ya da sistem doğru şekilde girilen bir adresi bulamıyorsa, işletmenizin konumunu direkt harita üzerinde işaretleyebilirsiniz.

google maps

Google Benim İşletmem’de Adresinizi Ekleme veya Düzenleme

Google Benim İşletmem hesabı üzerinden adres ekleme ve düzenleme işlemleri aşağıdaki gibi yapılabilir:

 • Google Benim İşletmem (Google My Bussiness)’de oturum açın.
 • Çok sayıda konumunuz varsa yönetmek istediğiniz konumu açın.
 • Menüden “Bilgi” seçeneğini tıklayın.
 • Adres alanı için “Location” tıklayın.
 • Adımları izleyerek adresinizi girdikten sonra “Uygula” kısmına tıklayın.
 • Eğer girdiğiniz konum bulunamazsa, pencerenin sağ tarafında şehrinizin haritası üzerinde kırmızı renkli “İşaretçi konumunu belirle” düğmesini görülür.
 • Seçim yapabilmek için “İşaretçi konumunu belirle”’yi tıklayın.
 • Konumu belirlemek için kırmızı bir raptiyeyle gösteren harita açılır. Kırmızı raptiyeyi haritada istediğiniz gibi sürükleyebilirsiniz. Raptiyeyi konumunuzun merkezine yerleştirin. (Örneğin, bir yol kenarındaki sıralı bir alışveriş merkezinde yer alan bir mağazayı yönetiyorsanız raptiyeyi alışveriş merkezinin içinde kendi mağazanızın ortasına yerleştirin.) Haritayı yakınlaştırmak ve uzaklaştırmak için ekranın sağındaki yakınlaştırma ve uzaklaştırma simgeleriyle yapın.
 • Adresinizin merkezini işaretledikten sonra “Uygula”’yı tıklayın. Yaptığınız düzenlemeler, yayına alınmadan önce kalite açısından kontrol edilebilir.

Not: İncelenme gerektiren düzenlemelerin incelenmesi genellikle 1-2 gün sürebilir. Fakat bazen bu süre uzayabilir.

yandex map

Yandex Harita Kayıt

Yandex Haritalar sayesinde aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz:

 • Dünyanın önemli şehirlerinin haritaları ile uydu görüntülerini görebilirsiniz.
 • İstediğiniz yer veya kurumu haritada bulabilirsiniz.
 • Haritadaki objelerle ilgili bilgileri (obje bilgi kartını) görüntüleyebilirsiniz
 • Tatiliniz için rota oluşturulabilir, istenilen bölgenin haritasını yazdırabilirsiniz.

Yandex Kurum Ekleme ve Düzenleme

Yandex hesabına giriş yapın.

Yandex’te kaydınız bulunuyorsa kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin. Giriş için sayfanın sağ üst kısmındaki “Gir” bağlantısına tıklayın. Henüz kullanıcı adı ve şifre oluşturmadıysanız veya oluşturduğunuz kullanıcı adını Rehber ile çalışırken kullanmak istemiyorsanız öncelikle farklı bir kayıt açmanız gerekir.

Rehber’e üçüncü taraf bir site profili veya alan adı için e-posta hesabı üzerinden giriş yapabilirsiniz.

Rehber’de alan doldurma kurallarını inceleyin ve yeni kurum sayfasında şirketinizin verilerini gösterin.

 • Kurum adı ve faaliyet alanı gibi kategorilerden şirketinize uygun olanı seçin.
 • “Müşterileriniz için ofisiniz var mı?”sorusuna “”Evet, şube, mağaza, ofis var.” yanıtını seçerek devam edin.
 • Detaylı bir şekilde şirket/firma adresinizi girin veya haritada kullanıcıların başvurabileceği gerçek konumu seçin.

İletişim bilgilerini girerek kaydı tamamlayın.

Rehber veritabanında öyle bir konum yer alıyorsa hak sahibi olduğunuzu onaylayabilirsiniz. Operatör araması ya da SMS vasıtasıyla verileri doğrulayabileceğiniz telefon numarasını seçin.

Kurum yeni veritabanında bilgileri yoksa lütfen site ve sosyal ağları ekleyin.  Operatör araması veya SMS aracılığıyla verileri doğrulayabileceğiniz bir numara belirtin. Kayıt işlemlerinden sonra bu no, Yandex sonuçlarında kurum profilinde ve haritalarda kurum kartında gösterilir.

Verdiğiniz numara otomatik operatör tarafından 10 dakika içinde aranır ve kurumun hesaba bağlanması için bir kod bildirir. Kodu içeren bir SMS’i de bu süre içinde alırsınız. Kodu kayıt işlemini onaylayın penceresinde belirtin.

Google harita kayıt nasıl yapılır?

My Business sayfasını kullanarak Google harita kayıtlarınızı yapıyoruz. Panel üzerinde yer alan harita bilgilerinizi istediğiniz zaman düzenlemekteyiz.

Google harita kayıt ücreti nedir?

Google bu hizmetten herhangi bir şekilde para talep etmiyor. 3 ya da 5 yıl için profesyonel olarak hizmet veriyoruz. Harita kayıt işlemlerinde danışmanlık hizmeti bir seferlik veriliyor. 250 + KDV olarak ücretlendirme söz konusu.

Harita kaydı ile nerelerde çıkarım?

Google harita (adres) aramalarında ve Google’a ait navigasyon cihazlarında çıkmanız söz konusu olacaktır.

Sizi Arayalım

  Kişisel verilerimin, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na uygun olarak işlenmesine izin veriyorum.