BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ ARAYIN: 0212 400 08 24

 > Blog  > Threads Nedir, Threads ile Twitter Arasındaki Farklar Nelerdir?

Threads Nedir, Threads ile Twitter Arasındaki Farklar Nelerdir?

Twitter’ın rakibi olarak öne çıkan Threads kullanıma açıldı. Kısa sürede milyonlarca kullanıcı sayısına erişen uygulama sahip olduğu özelliklerle Twitter’a oldukça benziyor.

Threads nedir? Meta tarafından üretilen uygulama Instagram ile bağlantılı çalışıyor. Yeni sosyal medya uygulaması ile kullanıcılar Instagram kullanıcı adlarıyla Threads hesapları oluşturabiliyor. Threads, düşüncelerinizi yazılı olarak paylaşabileceğiniz bir platformu sizlere sunuyor.

Threads, Twitter’ın Yerini Alabilir Mi?

Elon Musk tarafından satın alınan Twitter’da köklü değişiklikler yapılması kullanıcıları bir hayli rahatsız etmişti. Bu olaylar sonrasında Meta bu boşluğu doldurmak için Threads uygulamasını devreye soktu.

Threads, Instagram’a Mı Bağlı?

Meta tarafından kurulan Threads, doğrudan Instagram hesabınıza bağlanıyor. Instagram profiliniz üzerinde Threads hesabınıza geçiş yapabilirsiniz.

Threads Kayıt Nasıl Yapılır?

Threads, Instagram giriş bilgilerinizi kullanarak kayıt desteği verir. Instagram üzerinde takip ettiğiniz tüm hesapları uygulama üzerine ekleyebilirsiniz. App Store ya da Google Play Store üzerinden platformu indirebilirsiniz. Uygulama mağazası üzerinden Instagram app aratmasını yaptıktan sonra çıkan Threads uygulamasını yükleyebilirsiniz.

Uygulama yeni bir platform olduğu için birden fazla hesap bağlayamazsınız. Çoklu hesap yönetimi özelliğinin de kısa sürede hayata geçeceği hesaplanıyor.

Threads Hesabı Silinir Mi?

Instagram profilini silmeden Threads profilini silmek mümkün değildir. Yine de Threads profilinizi istediğiniz zaman devre dışı bırakabilirsiniz. Profilinizi devre dışı bıraktığınız zaman profilinizin, gönderilerinizin ve başkalarının gönderileriyle etkileşimlerde devre dışı kalacaktır. Kullanıcılar ayrıca Instagram ayarlarını ziyaret ederek Threads verilerini indirebiliyor.

Threads’in Twitter’la Benzerlikleri Nelerdir?

 • Threads, rakip uygulama Twitter’la aynı mantık üzerinde hareket ediyor.
 • Fikirlerinizi metin üzerinden dile getirebilir, yazı zincirleri oluşturabilirsiniz.
 • Takip ettiğiniz hesabın paylaşımını beğenebilir ve yorum yapabilirsiniz.
 • Twitter’da olduğu gibi video, fotoğraf ve link’ler ekleyebilirsiniz.
 • Yazı paylaşabilir ve retweet edebilirsiniz.

Threads ile Twitter Arasındaki Farklar Nelerdir?

Threads görüntüsü ve tasarımıyla Twitter uygulamasına oldukça benziyor. Birçok özellik konusunda rakibine oldukça benziyor. Yine iki uygulama arasında belirgin farklar bulunur. Threads ile Twitter arasındaki farklar ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Threads gönderilerini, Instagram hikayesi ve Instagram gönderisine otomatik olarak dönüştürebilirsiniz.
 • Threads uygulamasında 500 karakter sınırlaması bulunuyor. Twitter’da 140 karakterdir.
 • Uygulama üzerinden video paylaşım süresi beş dakikadır. Twitter’da ise 2 dakika 20 saniyedir.
 • Twitter uygulamasında direkt mesaj özelliğinin yer alıyor. Direkt mesaj özelliği Threads uygulamasında bulunmuyor.
 • Hashtag kullanımı Threads’de yer almıyor.
 • Threads uygulamasından kullanıcılar para kazanamıyor. Uygulamada dijital reklam bulunmuyor.
 • Bazı akıllı cihazlar uygulamayı ne yazık ki desteklemiyor.
 • Raporlama ve API desteği uygulamada yer almıyor.

Threads uygulaması daha sonraki süreçlerde nereye gideceği tam olarak bilinmiyor. Gelecek güncellemeler sonrasında uygulamanın Twitter arasındaki geliştirme farkını kapatacağı bekleniyor.

Threads’te Profil Oluşturma

Threads’te profil oluşturmak için Instagram hesabınızla oturum açmanız gerekiyor. Threads’in Android veya iOS uygulamasını yükledikten sonra Instagram üzerinden giriş yapabilirsiniz.

Threads Profili Nasıl Düzenlenir?

Profil sayfanızı açtıktan sonra “Profili düzenle” bölümünü kullanabilirsiniz. Bu bölüm üzerinden isim değiştirebilir, biyografi ve bağlantı ekleyebilirsiniz.

Instagram’daki arkadaşlarımı Uygulamada Nasıl Takip Edebilirim?

Profilinize giriş yaptıktan sonra ‘’…’’ kısmını tıklamalısınız. Bu menüden uygulamaya dair birçok değişiklik yapabilirsiniz. Threads’te yapılacak biyografi, fotoğraf gibi değişiklikler Instagram profilinizde bir değişikliğe neden olmayacaktır.

Threads’te İçerik Oluşturma

İçerik oluşturmak için uygulama altında bulunan bölüme yazılarınızı yazmanız yeterli olacaktır.

Threads Gönderileri Kaç Karakterdir?

Gönderiler, maksimum 500 karaktere sahiptir.

Başkalarının Gönderileri Yanıtlanır Mı?

Threads profili herkese açıksa kolayca yanıt verebilirsiniz. Gizli profillerin gönderileri ile sadece o kişinin takipçileri tarafından yanıtlanacaktır.

Birden Fazla Hesabınız Varsa Ne Yapmanız Gerekir?

Sahip olduğunuz Instagram hesabı için Threads’te profil oluşturabilirsiniz. Birden fazla hesap eklemek için aynı sayıda Instagram hesabınızın olması gerekir. Hesaplar arasında geçiş yapmak için oturumu kapatmanız gerekir.

Threads’te Bahsetme Ayarları Kapatılır Mı?

Uygulama üzerinde bahsetme ayarlarınızı değiştirerek kimlerin sizden bahsedebileceğini seçim şansına sahip olabilirsiniz. Seçtiğiniz kitle içerisinde bulunmayan biri sizden bahsederse bu hakkının olmadığını görecektir. Bu uygulamayı yapabilmek için ‘Gizlilik’ ayarlarına gidip, ‘Bahsetmeler’ bölümüne girmeniz yeterli olacaktır.

Kişiler Sessize Alınır Mı?

Takip ettiğiniz birinin sesini kapattığınız zaman, profilin başlıklarını ya da yanıtlarını görmeyeceksiniz. Ayrıca bu özelliği kullanarak profilleri takip edebilirsiniz. Karşı taraf sizin kendisini sessize aldığını görmeyecektir.

Uygulamada Kısıtlama Yapılabilir Mi?

Uygulama üzerinde kısıtlama yapabilirsiniz. Kısıtlama yaptığınız zaman içeriğinizi beğenmesi, yanıtlaması ya da alıntı yapması sırasında herhangi bir bildirim almazsınız. Takip etmeseniz bile uygulama üzerinde herhangi bir profili kısıtlayabilirsiniz. Kısıtlama yaptığınız zaman karşı tarafa asla bildirim gelmeyecektir.

Beğeni Sayısı Gizlenir Mi?

Uygulamada beğeni sayısını gizleyebilirsiniz. Gönderi paylaşımı yaptıktan sonra beğeni sayısını gizleme imkanına sahip olacaksınız. Bu işlemi yapabilmek için profile gidip gönderi sayısının yanında bulunan ‘’…’’ işaretine tıklamanız yeterli olacaktır.

Sosyal medya uygulaması Threads dünyanın popüler platformları arasında yerini almaya başladı. Twitter’a rakip olarak piyasaya giren bu uygulama sahip olduğu özellikleri nedeniyle rakibine oldukça benziyor. Platform üzerinde birçok özelliğin bulunması kullanıcıları da memnun ediyor. Uygulamaya giriş yaparak tüm düşüncelerini platform üzerinde kolayca paylaşabilirsiniz.

İlgilendiğiniz konu ne olursa olsun içerikleri platformda çok kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz. Platformda kişileri takip edebilir ve doğrudan bağlantı kurabilirsiniz. Ayrıca fikirlerinizi, görüşlerinizi ve yaratıcılığınızı da konuşturabilirsiniz. Paylaşımlarınız sonrasında kendi takipçi kitlenizi oluşturabilirsiniz. Özelliklerine baktığımız zaman Threads, yeni Twitter olmayı hedefliyor. Kullanıma girdiği andan itibaren milyonlarca kullanıcıya erişmeyi başaran platformu Instagram kullanıcı hesabı olan herkes kullanabiliyor. Threads uygulamasına üye olarak dilediğiniz yazı ve video paylaşımlarını yapabilirsiniz. Yeni gelen güncelleme sonrasında uygulamanın daha da gelişeceği tahmin ediliyor.

Sizi Arayalım

  Kişisel verilerimin, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na uygun olarak işlenmesine izin veriyorum.