BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ ARAYIN: 0212 400 08 24

 > Blog  > Tiktok Sponsorlu Reklam Nasıl Verilir?
tiktok

Tiktok Sponsorlu Reklam Nasıl Verilir?

Günümüzün en popüler video ve içerik oluşturma platformu Tiktok kullanıcısı gün geçtikçe artış göstermektedir. Tiktok kullanıcılarının Tiktok sponsorlu reklam nasıl verilir sorusu da sıklıkla gündeme gelmektedir. Tiktok’a ve Tiktok sponsorlu reklamlara dair tüm merak ettiklerinizi açıklıyoruz.

TikTok Nedir?

Günümüz teknolojisinin geldiği noktada sosyal medyaya dair gelişmeler hız kesmeden devam etmektedir. Sosyal medyanın bu denli popülerleşmesi 2000’lerin ikinci yarısından sonra başlamıştır. Özellikle sosyal medya kanalları ile kitlelere rahat bir şekilde ulaşmak sadece sınırlı insanlarla değil tüm dünya ile iletişim halinde olabilmek pek çok farklı ticari girişimin de kapısını açmıştır.

Önceleri sadece Facebook, Twitter, Instagram gibi uygulamalar söz konusuyken günümüzde kitlelere daha hızlı ve görüntülü ulaşmanın yolu ortaya çıkmıştır. Bunun kapısını açan TikTok, video kaydetme, oynatma ve paylaşma özelliği ile hem gençlerin hem de yetişkinlerin adeta favorisi olmuştur. Tiktok’ta dilediğiniz gibi video çekebilir, resim ekleyebilir, müzik ekleyebilir ve kısa videolarınızı tüm dünya ile paylaşabilirsiniz.

Tiktok uygulamasının bu denli kolay ve hızlı bir iletişim aracı olması ticari anlamda da pek çok kapı açmıştır. Belirli bir takipçi sayısına ulaşmış fenomen dediğimiz kişiler pek çok marka ve firma için Tiktok videoları çekmeye başlamıştır. Bununla beraber yine marka ve firmalar kendi Tiktok videolarını çekerek ürünlerini kitlelere tanıtma fırsatı bulmuştur.

TikTok Neden Bu Kadar Cazip?

Tiktok kullanıcıları 60 saniyelik kısa videolar ile hem kendilerini hem ürünlerini hem yeteneklerini hem de hizmetlerini tanıtabiliyorlar. Üstüne müzik ve grafik de eklenebilen bu videolar dünya çapında izlenme rekorları kırıyor. Özellikle hizmet ya da ürün tanıtanlar ise bu ürün ve hizmetlerini daha geniş kitlelere yaymak amacıyla reklam vermek istiyorlar. Bu anlamda Tiktok sponsorlu reklam nasıl verilir sorusu da sıklıkla gündeme geliyor. Sizlere Tiktok sponsorlu reklam nasıl verilir kolay yolu nedir bunları tek tek anlatacağız.

Tiktok’un ilk ortaya çıkışı 2017 senesine dayanmaktadır. Çinli ByteDance Technology tarafından Musical.ly isimli uygulamanın satı alınmasıyla bu dünyada milyonlarca kişinin paylaşım yaptığı uygulama ortaya çıkmıştır. Tiktok’un en güzel özelliklerinden bir tanesi ister eğlencelik olursun isterse bilgi amaçlı, ticari amaçlı olsun çok çeşitli bakımlardan kullanılabilmesidir. TikTok diğer sosyal medya uygulamalarında olduğu gibi sizi izleyenleri, beğenenleri, kaydedenleri görmenize olanak sağlayan bir uygulamadır.

Herhangi bir ürünü tanıttığınızda bu ürünü beğenen ya da başkalarıyla paylaşmak isteyen kişleri takip etmenize olanak sağlar. Bu da ticari hacminizi ve günlük raporlarınızı daha iyi takip edebilme imkânı sağlar. Gençler arasında bir hayli popüler olan TikTok uygulaması farklı amaçlar için de kullanılabilmektedir. Eğlence maksatlı kullanılan TikTok’u ayrıca pek çok farklı bilgi vermek, yeteneğini göstermek, ticaret yapmak, herhangi bir kurumu tanıtmak için de kullanmak mümkündür.

Günümüz dijital çağında artık ne sosyal medyadan ne de sosyal medya pazarlama stratejilerinden uzak durmak mümkün değildir. Sosyal medyayı doğru bir şekilde kullanan kişiler ya da ticari firmalar hem kendi isimlerini hem de ürün ve hizmetlerini geniş kitlelerle rahat bir şekilde paylaşabiliyorlar. Bunun için diğer sosyal medya araçlarında olduğu gibi TikTok uygulamasında da sponsorlu reklam yöntemine başvurulması yeterlidir. Ancak Tiktok sponsorlu reklam nasıl verilir hangi adımları izlemek gerekir bunun bilinmesi önemlidir.

Tiktok Reklamlarının Önemi

Tiktok’ta sponsorlu reklam vermek istiyorsanız kesinlikle içeriğinize dikkat etmeniz gerekir. İçeriği sakıncalı olabilecek videolarınız hem sistemden banlanmanıza yani atılmanıza hem de farklı yaptırımlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Reklam vereceğiniz ürün genel kitleye hitap etmeli ve herhangi kışkırtıcı, zarar verici bir söylem içermemelidir.

Öncelikle Tiktok reklam verebilmeniz için bir hesabınızın olması gerekir. Hesap açmak için Tiktok uygulamasını indirmeniz gerekir. Oluşturduğunuz hesabınız halka açık bir hesap olacaktır. Eğer hesabınızdaki bilgilerin gizli olmasını isterseniz profilinizi özel ayarlara dönüştürebilirsiniz. Bu sayede verilerinizi sadece istediğiniz kişiler istediğiniz kadar görebilecektir.

Tiktok için yaş sınırı 13-14 arasında ülkeye göre farklılık göstermektedir. Buradaki teme kontrol mekanizması çocukların izlememesi, görmemesi gereken içeriklere göre ayarlanmaktadır. Ancak siz içeriği güvenli ve herhangi bir zarara neden olmayacak bir içerik geliştirdiğinizde Tiktok için bir tehlike arz etmeyecek ve reklamlarınızı rahat bir şekilde verebilecekseniz.

Bildiğiniz gibi geleneksel reklamlarda nasıl ilgi çekici şeyler yapılmaya çalışılıyorsa Tiktok için de bu geçerlidir. Aklınıza gelebilecek herhangi bir fikri hayata geçirebilmek için bir cep telefonu sizlere yeterli olacaktır. Kısa ve cazip bir senaryonuz ya da tanıtım filmi fikriniz varsa bunu kısa ve etkili bir yöntemle yapabilirsiniz. Bu sayede istediğiniz kitleyi çok daha rahat bir şekilde çekebilir hizmet ya da ürününüzü daha cazip hale getirebilirsiniz.

Günümüzde en büyük markalar, şirketler bile Tiktok reklamları sayesinde çok daha fazla geniş kitlelere ulaşabilmektedir. Bu anlamda sizin ufacık bir cazip fikriniz bir anda tüm dünyaya yayılabilir ve milyonlarca izlenebilir. Bu sayede hedeflediğiniz kitlenin çok daha üzerinde bir etkileşim alabilirsiniz. Peki içeriğinizi daha dikkat çekici ve ulaşılabilir hale getirebilecek reklamlar konusunda ne yapabilirsiniz. Tiktok sponsorlu reklam nasıl verilir ve bunun için ne yapmanız gerekir? Şimdi adım adım bunu açıklayalım.

TikTok’a Sponsorlu Reklam Vermenin En Kolay Yolu Nedir?

Tiktok hesabınızdan reklam vermek için öncelikle Tiktok reklam hesabına kaydolmanız gerekir. Reklam sayfasına girip oradan oturum açmalısınız. Sonrasında bir reklam kampanyası oluşturmanız gerekecektir.

Hesabınızı açtıktan sonra reklam panosundan kampanya butonuna tıklamanız gerekecek. Sonrasında kampanyanızda kimleri hedefliyorsanız onları seçmelisiniz. Kampanyanıza bir isim vermelisiniz. Beraberinde ise bir bütçe belirlemelisiniz. Tiktok reklamlarında minimum bütçe 500 dolardır.

Reklam ayarlarından reklamlarınızın gösterilmesini istediğiniz yeri seçebilirsiniz. Ayrıca hedef belirleyerek reklamların daha çok kimlerin önüne düşmesini istediğiniz de yine buradan belirleyebilirsiniz. Hedef belirlemede oldukça geniş bir skala söz konusudur. Yaş, cinsiyet, ilgi alanı gibi pek çok noktaya uygun hedef belirleyebilirsiniz. Sonrasında bütçenizi belirlemelisiniz. Reklamın yayınlanacağı saati de yine beraberinde ayarlayabilirsiniz.

Bütçe belirlemede hız ve yayınlanma tarihine göre seçenekler vardır. Burada reklamlarınızın ne sıklıkla yayınlanmasını istediğinizi bütçenize de doğru orantılı olacak şekilde belirleyebilirsiniz. Dilerseniz standart reklamları seçerek belirli periyotlarla eşit şekilde yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Elbette burada reklamların hedefi son derece kritik ve önemli. Ulaşmak istediğiniz hedefi doğru bir şekilde seçmelisiniz.

En son aşamaya geldiğinizde artık reklamınızı yayınlamaya hazırsınız demektir. Son adımda reklamınızın yatay mı dikey mi kare mi olacağına kendiniz karar vereceksiniz. Belirlediğiniz reklam stratejisine uygun bir görsel seçerek yayına alabilirsiniz. Reklamlarınızı rahat oluşturabilmek için Video Creation Kit aracından faydalanabilirsiniz. Bu araç özellikle görsel konusunda kafası karışanlar için oldukça kullanışlıdır. Bu araç ayrıca sizlere reklamlarınız için farklı müzik alternatifleri kullanmanıza da fırsat veriyor.

Görüldüğü üzere Tiktok reklam verme aşamaları aslında bu kadar basit. Önemli olan yayınlayacağınız reklamın ana fikri ve bütçeniz olacaktır. Eğer insanların ilgisini çekebilecek bir fikir ortaya çıkarabilirseniz amacınız ne olursa olsun doğru kitleye ulaşabilirsiniz. Dünyada pek çok kişinin ufacık bir fikirle neler yapabildiğine şahit olmuşsunuzdur. Peki, bunlardan biri de neden siz olmayasınız? Yaratıcı bir fikir ve doğru bütçe ayarlandığında hedef kitlenize sandığınızdan çok daha rahat bir şekilde ulaşabildiğinizi görebilirsiniz.

Sizi Arayalım

    Kişisel verilerimin, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na uygun olarak işlenmesine izin veriyorum.