BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ ARAYIN: 0212 400 08 24

 > Blog  > Apple Harita Kaydı Nasıl Oluşturulur?

Apple Harita Kaydı Nasıl Oluşturulur?

Mobil cihazların yaygın şekilde kullanılmasıyla beraber özellikle navigasyon ve harita sistemlerine daha fazla önem veriliyor.

Apple harita kaydı nasıl oluşturulur? Türkiye pazarında önemli bir payı bulunan Apple, milyonlarca kullanıcıya hizmet veriyor. Apple Map Connect uygulaması işlevsel yapısıyla öne çıkıyor. Apple Haritalar ile gitmek istediğiniz yerlere kolayca ulaşabilirsiniz.

Navigasyon ve yol tarifleri için konum bildirimi yapmak, özellikle yerel işletmeler için hayatî önem taşımaktadır. İşletme sahipleri şirketlerini öne çıkarmak için konum ekleme desteğinden yararlanıyor. Apple Map Connect uygulamasında da bu özellik bulunuyor.

Apple Map Connect Nedir?

Uzun zamandır hayatımızda bulunan Map Connect uygulaması, kullanıcılara önemli katkılar sunmaya devam ediyor. İşletme sahipleri kendi işletmelerine ait konum ve adres bilgilerini Apple Haritalar üzerinden kaydediyor. Böylece müşterilerine çok daha kolay bir şekilde erişebiliyor. Uygulama üzerinden işletme sahipleri, kendilerine ait ürün ve hizmet bilgileri Apple Haritalar üzerinde belirtebiliyor.

Apple Haritalar’da Konum Ekleme

Apple iOS harita kaydı, sistem üzerinde kayıtlı olan ve doğrulanabilir adres kayıtlarını konumlandırarak veri havuzuna ekleyebiliyor. Harita geliştirme aşaması içersinde kaliteli ve kesin sonuç odaklı bir sistem oluşturabilirsiniz.

Yandex Haritalar ve benzeri uygulamalar fiziksel adresini doğrulamayan işletmelere harita onayı vermiyor. Yeni açılmış konumsuz işletmelere Apple Maps Connect ona vermez. Bu yüzden ilk olarak Apple Haritalar üzerinde kaydınızı yapabilirsiniz.

Apple Harita Kaydı için Şartlar

Apple, işletmelerin harita kaydı yapması için belirli şartlar talep ediyor. İlk olarak işletmenizin fiziksel varlığını doğrulamanız gerekir. Apple sadece çevrimiçi hizmet veren işletmelerin ofis konumunu tanımlamasına izin vermez. Bildirdiğiniz konumun fiziksel olarak hizmet veren bir işletme olması zorunludur.

Ev ya da apartman gibi bir yerden müşterilerinize ulaşıyorsanız Apple Harita kaydı yapamazsınız. Bununla beraber harita kaydını gerçekleştirmek işletmenizin aktif olarak hizmet sunmalısınız. Gelecekte açılacak bir şubenin konumunu Apple Haritalar’a eklemek imkansızdır.

Apple Haritalar Adım Adım Konum Ekleme İşlemi

Apple Haritalar üzerinden işlem gerçekleştirmek için ilk olarak gerekli bütün konum bilgileri ve belgeleri derlemeniz gerekir. Gereken verilerin hazır olması durumunda adım adım işlemleri uygulayabilirsiniz. Ekleme gerçekleştirmek için Apple hesap bilgileriniz hazır ve Apple Maps Connect uygulamasına erişiminiz kesintisiz olması gerekir. İşlem ortasında kesinti olması durumunda tüm işlemleri tekrar yapmalısınız. Bu işlemi tamamladıktan sonra;

1. Apple Maps Connect’e Giriş

Apple Haritalar üzerinden işlem yapmak için Apple hesabına sahip olmanız gerekir. Hesabınıza dair bir doğrulama hatası olduğu zaman bu hesaptan değişiklik gerçekleştirirsiniz. Bu yüzden sürekli kullandığınız ve aktif hesabınızla giriş yapmalısınız. Bu koşulları sağladığınız zaman mapsconnect.apple.com adresi üzerinden Apple kimliğinizi kullanabilirsiniz. Bununla beraber kimliğiniz yoksa yeni Apple kimlik oluşturmanız gerekir.

2. Yer Ekle

Apple hesabınıza giriş yaptıktan sonra şu adımları takip etmelisiniz;

  • Apple hesabı üzerinden ‘Yer Ekle’ sekmesini seçin,
  • İşletmenizle ilgili bilgileri girin,
  • Firmanızın kimliğini gösteren bilgileri form üzerinden doldurun

Böylece adımları tamamlayarak yer ekleyebilirsiniz.

3. Mekan Bilgileri

İşletmenizin bilgilerini doğru şekilde girmeniz gerekir. İşletmeyle ilgili ‘Haritalar’ üzerinden alınacak detaylar sizin vereceğiniz bilgiler üzerinden sağlanır. Bu yüzden kullanıcıların değerlendirebileceği veriler ortaya koymanız gerekir. İşletmeye dair temel bilgileri verdikten sonra bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz. Bu aşamada telefon numaranızı doğrulamanız gerekir.  Bununla beraber dilerseniz arama yöntemini kullanarak hesabınızı doğrulayabilirsiniz. Doğrulama işlemini tamamlanınca Apple Maps Connect işleminize devam edebilirsiniz.

4. İşletme Bilgileri

Doğrulama işlemleri tamamladıktan sonra şirket bilgilerini girmeniz gerekir. Daha sonraki aşamada harita üzerindeki konumlandırma işlemleri yapılandırılacaktır. Bu yüzden bilgilerinizin doğruluğunu tekrar denetlemeniz gerekir.

5. Harita Konumu

Harita üzerinden işletmenizin konum belirleme işlemini yapmanız gerekir. Açılan pencere üzerinde daha önce verdiğiniz bilgilerden harita konumunuzu işlemelisiniz. Harita üzerinde adresinizi belirlemek için uygulamada bulunan iğneyi konumunuzun üzerine sürükleyip bırakmalısınız.  Bu İğneyi hareket ettirirken sorun yaşamanız durumunda farklı bir tarayıcı kullanabilirsiniz

6. Çalışma Saatleri

İşletmenizle ilgili çalışma saatlerini girmeniz gerekir. Bu bilgi işletme tercihine bağlıdır.

7. SEO

İşletme bilgilerinin SEO bakımından güçlü olması ve harita konumunuzun öne çıkmasını sağlayacaktır. Haritanızın öne çıkması için işletmenizin sosyal medya hesaplarınızı ekleyebilirsiniz. SEO uygulamasında yapılan Backlink çalışmalarını yapabilirsiniz. Böylece internet adresinizin konumuna backlinkleri işaretleyebilirsiniz.

8. İnceleme için Gönder

İşletmenizle ilgili verilerin doğru bir şekilde eklendiğinden emin olmanız gerekir. Bu aşamada verilerinizin işlenmesi için onay gerekir. Doğrulamaları ve onaylamaları yapmak için Apple Haritalar kayıt talebinizi bu aşamada yapabilirsiniz. İşlemi tamamlamak için inceleme için gönder butonunu tıklamalısınız.

Tüm adımları işledikten sonra ortalama 2 – 3 gün içerisinde konum bilgilerinizin işlenmesi tamamlayabilirsiniz. Bununla beraber konumla ilgili ya da diğer bilgilerde herhangi bir eksiklik varsa Apple tarafından tarafınıza bildirilmektedir. Bu işlemleri yaparken tüm detaylara dikkat etmeniz gerekir. Yapacağınız yanlış işlemler kaydınızın tamamlanmasına engel olabilir.

Apple, Türkiye pazarında büyümeye devam ediyor. Iphone kullanıcılarının bu kadar yoğun olması işletmelerin önemli bir pazar payına sahip olmasını sağlıyor. Apple cihazlarında Apple Haritalar uygulamasını kullanan milyonlarca kullanıcı haritalar üzerinden işletmelere erişiyor. Apple harita kaydı işletmeler için son derece önemlidir. Sizde işletmenizi Apple Haritalar bölümüne ekleyerek potansiyel müşterilerinize erişmeniz gerekir. Haritalar üzerinde kayıt gerçekleştirmek için yazımızda yer alan adımları takip edebilirsiniz. Adımları tamamladıktan sonra uygulama üzerinde işletmenizin açık adresi kullanıcılara sunulacaktır.

Apple, geçtiğimiz dönemlerde Apple Business Connect uygulamasını tanıttı. Apple Business Connect, işletme sahiplerinin doğrudan Apple Haritalar’a işletme eklemesine destek sağlıyor. Bu özellik sayesinde işletmeler, ürün ve hizmetleri hakkında detayları girebiliyor. Ayrıca işletmeler çalışma saatlerini, adres ve iletişim bilgilerini Apple Haritalar üzerinden de sunabiliyor.

Sizi Arayalım

    Kişisel verilerimin, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na uygun olarak işlenmesine izin veriyorum.