BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ ARAYIN: 0212 400 08 24

 > Blog  > Facebook Hesap Yönetimi Nasıl Yapılır?

Facebook Hesap Yönetimi Nasıl Yapılır?

İşletmelerin dijital pazarlama için tercih ettiği Facebook hesap yönetimi nasıl yapılır? İşletmeler sosyal medya pazarlaması yapmak için ürün ve hizmet tanıtımlarını tek bir hesap üzerinde yönetmek için Facebook işletme hesabını kullanıyor.

Markanıza ait işletme hesabınızı Facebook platformuna ekleyerek reklam kampanyalarınızı yönetebilirsiniz. Belirlediğiniz reklam bütçesi üzerinden oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirebileceğiniz Facebook hesap yönetimi için uygulamanız ve dikkat etmeniz gereken noktalar şöyle açıklanıyor.

Facebook Business Manager Nedir?

İşletmeye ait tüm bilgileri aktarabildiğiniz ve tek bir platform üzerinden yönetebildiğiniz Facebook işletme hesabı nedir? Facebook Business Manager hesabı olarak adlandırılan işletme hesabı, markaların dijital pazarlaması amacıyla kullandığı bir ortak arayüzdür.

İşletme ve firmalar markalara ait reklam kampanyalarını tasarlamak ve yayınlamak için Business Manager hesabını kullanıyor. Küçük, orta ve büyük ölçekli işletmeler işletme varlıklarını tek bir kanal üzerinden yürütmek istiyor. İşletmeler ürün ve hizmet satışlarını artırmak için uyguladığı reklam kampanyalarını hedef kitleye ulaştırırken Business Manager platformunu tercih ediyor. Facebook üzerinden pazarlama stratejilerinin tümünü organize edebilir, pazarlama araçlarını tek bir platformdan yönetme fırsatı elde edebilirsiniz.

Facebook Reklam Yönetimi Nasıl Yapılır?

Facebook’un işletmeler için sunmuş olduğu bütün pazarlama araçlarına Facebook işletme hesabı ile ulaşabilirsiniz. Facebook reklamları işletmelerin ürün ve hizmet satışlarını artırmayı sağlıyor. İşletme için doğru bir hedef kitleye ulaşmak ve bunun için doğru reklam stratejilerini kullanmak için Facebook Business Manager hesabını yönetmek gerekiyor.

İnsanlar günümüzde dijital platformlar aracılığıyla alışveriş yapıyor. Sosyal medyanın etkili ve gelişen mecrası için önem kazanan Business Manager hesabı, profesyonel yöntemlerle kullanılması gerekiyor. Markanızın büyümesi ve hedef kitlenizin genişlemesi için reklam yönetimi sırasında dikkat etmeniz gereken birçok unsur bulunuyor.

Facebook Business Manager Nasıl Kullanılır?

Sosyal medya platformlarını tek bir kanal üzerinden yönetebilmek ve markanıza ait en doğru pazarlama stratejilerini hayata geçirmek için başarılı bir reklam yönetimi gerçekleştirmeniz gerekiyor. Facebook işletme hesabını yöneterek, oluşturduğunuz reklam bütçesini daha etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. Böylece uzun vadede hedeflediğiniz büyümeye doğru stratejilerle ulaşabilir, en verimli stratejileri markanız adına hayata geçirebilirsiniz. Peki Reklam yönetimi için işletmeler hangi adımları sırası ile uygulaması gerekiyor, şöyle incelenebilir.

Reklam Hesabı Oluşturma

Business Manager dünyasının gelişmiş teknolojik dinamiklerinden faydalanmak için öncelikle bir Facebook işletme hesabı oluşturmanız gerekiyor. Facebook işletme hesabı açma için hesaplar sekmesinin altında yer alan reklam hesaplarına tıklayabilir, yeni bir reklam hesabı oluşturabilirsiniz.

Facebook reklam hesabını oluştururken kullanıcı adına ve zaman dilimine ihtiyacınız bulunuyor. Para birimi ve zaman dilimini ayarlamalarını yaptıktan sonra, bu seçenekleri değiştiremezsiniz. Ardından reklam hesabı yetkinliğini arkadaşlarınız ile paylaşabilir, yönetici olarak atadığınız kişiler ile birlikte sayfa yönetimini gerçekleştirebilirsiniz.

İşletme Varlığı Seçimi

Business Manager yönetiminde işletme profilini oluşturmak en önemli aşamalar arasında yer alıyor. İşletme ayarları sekmesine tıkladıktan sonra ekle butonunu tercih edip sahip olduğunuz işletme varlığını belirleyebilirsiniz.

İşletme varlığını doğru belirlemek, işletme hesap yönetimini doğru uygulamak için oldukça önemli bir aşama olarak öne çıkıyor. Ulaşmak istediğiniz hedef kitleye kısa sürede erişmek için işletme varlığınızı doğru belirlemeli ve reklam stratejilerini oluşturmaya başlamalısınız.

Business Manager Reklam Hesabına Kişi Atama

Facebook işletme hesabını doğru kullanmak için uygulama üzerinde yer alan kişiler sekmesini kullanabilirsiniz. Facebook sayfa yöneticisi ayarları sırasında belirli kişileri hesap yönetimi için ekleyebilir, iş bölümünü dijital platforma taşıyabilirsiniz.

Reklam hesabına eklediğiniz kişilere gerekli yetkinlik alanları belirleyebilir, giriş izinleri uygulayabilirsiniz. Uygulamanın sol bölümünde yer alan iş varlık yönetimi ve kişi ekleme butonu ile Business Manager yönetimi için ilk aşamaları hayata geçirebilirsiniz.

 

Reklam Proje ve Kampanya Oluşturma

Facebook reklam yönetim panelini kullanarak proje ve kampanyalar oluşturabilirsiniz. Reklam kampanyası oluşturmak için öncelikle bütçe ayarlamanız gerekiyor. Reklamların ne kadar süre içinde gösterileceğini ve kaç kişinin göreceğini belirlemek için hedef kitlesi belirleyebilirsiniz. Zaman ayarlaması, gösterim sıklığı ve hedef kitle seçimi için reklam kampanyası oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz reklam kampanyası yayınlayabilir, ulaşmak istediğiniz hedef kitleye kolay bir şekilde erişme fırsatı elde edebilirsiniz.

Business Manager Ödeme Yöntemi Belirleme

Facebook Business Manager yönetiminde gerçekleştirdiğiniz tüm işlemler sonucunda reklamlar yayınlamaya başlayabilirsiniz. Sayfa yönetimi sırasında markanız için belirlediğiniz tüm reklam stratejilerini gerçekleştirmek için ödeme yöntemi belirlemeniz gerekiyor. Facebook işletme ayarları bölümünde Facebook ödeme yöntemleri sekmesine gelebilir, kredi kartı bilgilerini girerek ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Facebook Hesap Yönetiminin Avantajları Nelerdir?

İşletmelerin sosyal medya reklamlarını ve kampanyalarını tek bir kanal üzerinden yürüttüğü Facebook işletme hesabı ne işe yarar? Facebook reklam kampanyalarını etkili bir şekilde yönetmek için kullanmanız gereken işletme hesabının avantajları şöyle sıralanıyor;

  • Facebook hesaplarınızı ve reklam kampanyalarını tek bir kanal üzerinden yönetebilirsiniz.
  • Oluşturduğunuz reklam stratejilerini daha etkili bir şekilde yönetebilirsiniz.
  • İşletmeler reklam hesaplarına çalışanlarını ekleyerek, marka adına ekip çalışmasını güçlendirebiliyor. Belirli bir seviyeye kadar erişim imkânı verilen çalışanlar yönetimde daha aktif bir rol alıyor.
  • Reklam kampanyaların daha etkili ve tek bir elden yönetilmesi marka adına verimliliğini önemli ölçüde artırıyor. İşletme ve markalar daha az zaman içerisinde daha fazla iş gerçekleştiriyor.
  • İşletmeler reklam oluştururken görsel ve çeşitli grafik uygulamalarından oldukça kolay bir şekilde faydalanıyor. Marka için belirlenen hedefler doğrultusunda doğru bir hedef kitleye ulaşmak daha kısa sürede gerçekleşiyor.
  • Reklam stratejileri için işletme belirli aralıklarla düzenli olarak rapor hazırlıyor. Hazırlanan performans raporları sayesinde bütçe en etkili bir şekilde kullanılıyor.
  • İşletmeler reklam kampanyaları için oluşturduğu bütçelerini daha verimli ve tasarruflu kullanma fırsatı elde ediyor.
Sizi Arayalım

    Kişisel verilerimin, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na uygun olarak işlenmesine izin veriyorum.