BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ ARAYIN: 0212 400 08 24

 > Blog  > BERT Algoritması Nedir?

BERT Algoritması Nedir?

Google’ın birkaç yılda bir arama motorlarında yaptığı güncellemelerden arama motoru optimizasyonları ve içerikleri değişikliğe uğrar. SERP denen arama motoru sonuç sayfaları bilinen halinden çok farklı bir şekle dönüşür. Bazı güncellemeler ise köklü olmayan küçük çaplı değişiklik yaratan türdendir. Bu değişikliklerden biri olan BERT son olarak yapılan güncellemelerden biridir.

Google’ın yaptığı güncellemeler ile yapılan taramaları daha iyi kavramak ve doğru sonuç vermek üzerine geliştirilen hizmetin adı BERT Algoritmasıdır. “Bidirectional Encoder Representations from Transformers” ifadesinin kısaltması olan BERT için kısaca doğal dil işleme tekniği denir. Bunu yapay zeka ve makine öğrenim teknolojilerini kullanarak gerçekleştiren BERN Algoritması arama sorgularını daha sağlıklı yaparak en uygun sonuçları kullanıcılara iletir.

BERT Algoritması Nasıl Çalışır?

BERT Algoritması ile birlikte Google’ın arama motorunun çalışma şekli değişik bir yapıya sahip olur. Sorgulanan kelimeleri eskiden olduğu gibi tek tek değerlendirmeyen algoritma söz konusu sorgunun eş ya da yakın anlamlı kelimelerle aranmasını sağlar. Böylece kullanıcılar tarafından yapılan karmaşık aramalar daha sağlıklı sonuç verir.

Arama motorlarında yapılan tek değişiklik karmaşık aramaların anlaşılması üzerine değildir. Aynı zamanda sorgularda sıklıkla kullanılan edat ve bağlaçların anlaşılması üzerine de çalışmalar yapılmıştır. Bu eklerin ne ifade ettiği anlaşıldığı için arama sonuçları daha doğru sonuçlar verir. Algoritmanın bu konuda daha çok geliştirileceği de belirtilir.

Google üzerinde yapılan her 10 aramadan 1’i BERT Algoritmasından yararlanır. Bu sayı algoritma için iyi bir değerdir. Nihayetinde söz konusu güncelleme ile arama motorlarındaki sonuçların tamamına değinmek gibi bir işlem söz konusu değildir. BERT Algoritmasının çalışma şekli yalnız yapılan aramaları daha iyi algılayıp kullanıcıya daha sağlıklı sonuçlar vermek üzerine kuruludur.

BERT Algoritmasından Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

BERT Algoritmasından sonra arama motorlarını kullanırken birkaç noktaya dikkat edilmesi gerektiği belirtilir. Özellikle içerik oluştururken çok sayıda anahtar kelime kullanmaktan kaçınmak bunlardan biridir. Konuyu yeterince açıklayan başlıklar kullanılmalıdır. Aynı zamanda içeriğin bu başlıklar ile uyum içinde olmasına özen gösterilmelidir. BERT Algoritmasında dikkat edilecek noktalar aşağıdaki listede yer alır:

 • Sade bir dil ile içerik yazmak
 • İçeriklerde subjektif bir dil kullanmak
 • Yazının kullanıcıya istediği cevabı doğrudan vermesini sağlamak
 • İçeriklerin özgün ve kaliteli olmasına dikkat etmek
 • Kullanıcıya hitap ederken aynı zamanda arama motorlarının da kavrayacağı içerikler oluşturmak
 • Uzun anahtar kelime kullanımını aza indirmek
 • Sesli aramalara uyumlu olacak anahtar kelimeler kullanmaya özen göstermek
 • Yapısal veri işaretlerine içerikte yer vermek
 • İçerikteki paragraflarda en az 2 ya da 3 kısa cümleye yer vermek
 • Başlık ve açıklamaların açık ve anlaşılır olmasına dikkat etmek

BERT Algoritmasında Kullanılan Diller

BERT Algoritması ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri hangi dillerde etkin bir şekilde kullanılacağıdır. Dünya çapında 70’den fazla dilde yayınlanan algoritmanın içinde Türkçe de yer alıyor. Geniş bir havuza sahip olan BERT Algoritma dilleri ile arama motorlarının kullanıcıların yaptığı aramaları daha iyi algılayıp sağlıklı sonuçlar vermeye yöneliktir.

BERT Algoritma Sonuçları

Google tarafından yayınlanan BERN Algoritması sonuçları genel olarak olumlu olarak görülür. Bu durum arama motorlarında yapılan karışık aramalarda kendini gösterir. Kullanıcılara daha sağlıklı sonuçlar veren bu algoritma iyi bir hizmet sunuyor. Google’ın devamlı olarak yaptığı yeni ve özgün içeriklerden biri olan BERN kullanıcıların daha iyi bir deneyim almasını sağlıyor. BERN ile dünya çapında genel olarak kullanıcı deneyiminin arttığı elde edilen veriler ile görülmüştür.

BERN Algoritması ile Soru Yanıtlama

BERN Algoritmasının nasıl çalıştığını öğrendikten sonra hangi alanlarda etkin kullanıldığı bilmek büyük bir önem taşır. Bunlardan biri olan soru yanıtlama konusunda bazı ince ayar seçenekleri bulunur. BERN Algoritması soru yanıtlama işlemi örneğin bir metin okurken gerçekleştirilebilir. Metinde yer alan bir kelime belirlenerek onu soru olarak algılaması sağlanabilir.

BERN Algoritması Duyarlılık Analizi

BERN sahip olduğu özellikler ile metin içinde yer alan bir bölümü olumlu, olumsuz ya da nötr olarak sınıflandırabilir. Duygu analizi olarak adlandırılan bu durum cümlenin yapısına göre değişir. Örneğin sevinç olarak algılanan bir metin BERN Algoritması duyarlılık analizi ile olumlu olarak görülür.

BERN Algoritması Adlandırılmış Varlık Tanıma

Metin içinde yer alan kişi, işletme ya da konum gibi bilgileri tanımlayan BERN bunlar için adlandırılmış varlık tanıma özelliğini kullanır. Bunun için cümle içinde geçen isim ve konum gibi bilgiler ayrı olarak algılanır. Bu şekilde adlandırılmış varlık tanıma özelliği okunan cümleye bağlı olarak devreye girer.

BERN Algoritması ile Doğal Dil Çıkarımı

BERN özelliklerinden biri de metin içinde yer alan ifadenin doğru ya da yanlış olduğunu belirleyebilmesidir. Doğal dil çıkarımı adı verilen bu özellik ile metinde geçen yanlış ifade doğru bir şekilde verilir. Buna mantıksız olan bir cümlenin normalde olması gerektiği gibi düzeltilmesi gibi durumlar örnek verilebilir.

Sizi Arayalım

  Kişisel verilerimin, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na uygun olarak işlenmesine izin veriyorum.