BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ ARAYIN: 0212 400 08 24

 > Blog  > Chatgpt Kullanarak İşinizi Nasıl Kolaylaştırırsınız?

Chatgpt Kullanarak İşinizi Nasıl Kolaylaştırırsınız?

OpenAI tarafından geliştirilen diyalog bazlı yapay zeka dili Chatgpt son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkan bir uygulamadır. Yüksek bir potansiyele sahip olan Chapgpt bünyesinde çok sayıda yarar barındırıyor. Ücretsiz olması ile birlikte içerik yazmak, yazılım desteği sağlamak ve makine öğrenimi sunmak gibi pek çok işlev sağlıyor. Çeşitli kuşkular olsa da bazı püf noktalarını göz önüne alarak Chatgpt kullanmak işleri oldukça kolaylaştırır.

Sorular Sorarak Chapgpt Eğitin

Belirli yönlendirmeler yaparak Chapgpt’yi eğitmek mümkündür. Chapgpt’ye soru sormak aynı zamanda bakış açısında bazı yönlendirmelerde bulunmak etkili bir sonuç verir. Bunun nedeni Chatgpt’nin tamamen sorulara uygun olarak cevap vermesidir. Bu nedenle kısa sorular sorarak konuşmanın yönünü belirlemek alınan cevaplar üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Örneğin yazmak istediğiniz bir yazı hakkında konuyu belirleyin. Daha sonra konunun Chatgpt tarafından ne kadar bilindiği ile ilgili soru sorarak etkili bir sonuç alın. Cevaptan sonra konu ile ilgili çeşitli püf noktalarını Chatgpt’ye söyleyerek sohbeti ileri seviyeye taşıyın. Sohbet ederken cümleleri kısa tutmak etkili bir sonuç sağlar.

Kısa ve Net Komut Verin

Chatgpt ile konuşurken kısa ve net komut vermek büyük bir önem taşır. Chatgpt geniş bir veri tabanına sahip olduğu için uzun ve dağınık cümleler ile net bir sonuç almak oldukça zordur. Soru sorarken belirli kelimeler kullanmak ve konuyu bir noktada tutmak etkili sonuç verir. Dikkat edilmesi gereken diğer nokta ise başka sorulara cevap alınabilecek şekilde soru sorulmaması gerektiğidir. Böyle bir duruma karşılık konuları belirlerken sınırları iyi çizmek büyük önem taşır.

Kısa ve net komut vermenin önemi deneme yanılma yolu ile anlaşılabilir. İlk olarak belirli bir konu hakkında uzun bir komut verin. Chatgpt büyük oranla anahtar kelimeleri alıp farklı bir konu için yanıt verecektir. Daha sonra Chatgpt’ye komut vermek için aynı konuda kısa kelimeler oluşturun. Bu sefer Chatgpt bu konu hakkında düzgün bir cevap verecektir. Bu durum kısa ve net komut vermenin ne kadar önemli olduğunu gösterir.

Liste Yapmak İçin Öncü Olun

Chatgpt’de liste yapmak pek çok kullanıcı için önemli bir konudur. Bu konuda Chatgpt’ye öncülük yaparak başarılı listeler hazırlamasını sağlamak mümkündür. Özellikle liste sorarken alakasız ve başka konuların bulunmaması için bu yönlendirmenin yapılması şarttır. Bunun için listedeki birkaç maddenin listelenmesi ile Chatgpt’nin yönlendirmesini sağlamak etkili bir çözüm sağlar.

Örneğin bir markanın telefonu hakkında soru sorulmak istendiğinde bunun için net bir cevap alınamaz. Çünkü Chatgpt sorulan ürünler hakkında sorulan soruya söz konusu markanın tüm ürünlerini listeleyerek cevap verecektir. Bunun yerine listeye sorulan markaya ait bir modelini girmek devamında Chatgpt’nin diğer telefon markalarını listelemesi ile son bulur. Bu şekilde liste yaparak Chatgpt’ye öncülük yapmak sağlıklı sonuçlar alınmasına yardımcı olur.

İngilizce Soru Sorun

Yapısı gereği en iyi hizmeti İngilizce olarak veren Chatgpt’ye bu dilde soru sormak daha sağlıklı bir hizmet almaya yardımcı olur. Türkçe ile farklı bir dil yapısına sahip olan İngilizce dilinde hizmet veren Chatgpt komutlara sağlıklı cevaplar vermekte zorlanabilir. Chatgpt’ye İngilizce soru sormak bu tarz olumsuz durumların önüne geçmek adına büyük bir önem taşır.

Örneğin bir markanın telefon modellerini İngilizce sormak büyük ihtimalle tek seferde doğru cevap almayı sağlar. Bunun nedeni uygulamanın İngilizce dil yapısına uygun olacak şekilde bir tasarıma sahip olmasıdır. Her ne kadar Türkçe dil desteğine sahip olsa da her zaman doğru sonuçları vermeye yeterli dil yapısını sunmaz. Bu nedenle İngilizce soru sormak işe yarar.

İçerik Üretiminde Yardım Alın

Chatgpt geniş bir alt yapıya sahiptir. Bu nedenle internette var olan tüm bilgilere kısa bir süre içinde ulaşabilir. İçerik üreticileri için en büyük nimetlerden biri olan bilgiye kolay yoldan ulaşmak büyük bir avantaj sağlar. Chatgpt ile içerik üretmek için bazı anahtar kelimeler kullanmak etkili sonuç verir. Özellikle SEO gibi uzmanlıklar bu konudan büyük yarar sağlar.

Ürün Tavsiyesi İsteyin

Chatgpt tıpkı diğer yapay zekalar gibi kullanıcısının alışkanlıklarını ve zevklerini analiz etme yeteneğine sahiptir. Tüketim davranışlarını göz önüne alarak sağlıklı yönlendirmeler yapabilir. Bu nedenle Chatgpt’den ürün tavsiyesi almak büyük oranda sağlıklı verir. Bu şekilde kullanım alışkanlığınıza göre ürünleri listeleyip akabinde satın alabilirsiniz.

Anket Oluşturun ve Geri Bildirim Alın

Marka ve şirketler için Chatgpt ile anket oluşturmak önemli bir veriye sahip olmak için gereklidir. Müşteri memnuniyetine dayalı olarak yapılan anketler otomatik olacak şekilde oluşturulabilir. Bu şekilde müşteri ile hızlı ve etkili bir şekilde iletişime geçmek mümkün hale gelir. Aynı zamanda Chatgpt anket özelliğinden alınan geri bildirimler ile müşteri hakkında bilgiler elde edilir. Bu tarz bilgiler ile marka ve şirket için gerekli olan bazı değişim aşamalarından geçmek iyi sonuç verir.

Sizi Arayalım

    Kişisel verilerimin, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na uygun olarak işlenmesine izin veriyorum.