BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ ARAYIN: 0212 400 08 24

 > Blog  > Breadcrumb Nedir? SEO ile Breadcrumb İlişkisi

Breadcrumb Nedir? SEO ile Breadcrumb İlişkisi

Türkçe anlamıyla bakılacak olursa ekmek kırıntısı olarak adlandırılmakta olan Breadcrumb nedir? Web dünyasında kullanıcıların ve de arama motorlarında yer almakta olan hiyerarşinin anlaşılması için kullanılan bir link yapısıdır. Alt kategorileri bulunan ve de bu şekilde oluşmakta olan web sitelerinde kolaylıkla dolaşılmasını ve kişilerin erişiminin de kolaylaşmasını sağlamakta olan bir yapıdır. Bir e – ticaret ve de web sitesinde kullanılmakta olan en iyi anlamda kolaylık sağlayan durumlardan biridir.

Genellikle de web sitesinin alt kategorilerden oluşması durumunda karışıklık olmaması ve de kişilerin web sitesini rahatlıkla keşfetmesini sağlamasına yarayan önemli yapılardandır. Bu yapının olduğu her türlü web sitesinde bir önceki sayfaya dönebilmek ve de kategorileri kolaylıkla gezebilmek son derece mümkün olur. Sitenin hiyerarşinin anlamak ve de alt kategorilerin nelerden oluştuğunu, sıralama ya da sınıflandırmanın da nasıl yapıldığını anlamak için breadcrumb kullanılır.

Breadcrumb çeşitli sitelerde yer almakta ve de kişilerin gezmek istediği sitelerdeki karışıklığı ortadan kaldırarak aslında erişilmek istenen kategorilere son derece yardımcı olur. Kullanıcıların memnuniyeti ve de deneyimi de göz önünde bulundurulduğu zaman son derece etkili ve de tercih edilmekte olan durumlardan biridir. Bu yüzden kullanıcıların rahatlığı, pratik şekilde web sitesinde gezinti gibi avantajları da bulunur.

Breadcrumb SEO İçin Neden Önemlidir?

Kullanıcı deneyimini artırmakta olduğu gibi aynı zamanda arama motorlarının da bir sitesinin yapısını anlamak noktasında son derece profesyonel ve etkili olan yapılardandır. Burada taranabilecek ve de taranması istenen tüm sayfaların bulunması breadcrumb kullanılır. Kategoriler genellikle URL olarak değil kategori olarak gösterilmekte ve de web sitesi içerisinde açıkça nelerin yer almakta olduğu da belirtilmektedir. Kullanıcının sitede gezmesini kolay hale getirmesi ve istenen şekilde zorlanmadan arananın bulunması da kolaylaşır.

SEO ve breadcrumb ilişkisi açısından sitenin gezilmesi ve de sürekli olarak etkin, aktif olunması da SEO’yu doğrudan etkiler. Bu nedenle gösteri sayısı reklamları, tercih edilme ve de sitede kalma süresi gibi pek çok avantajı bulunur. Kullanıcıyı kendine çekmekte olan bu durum karşısında ne kadar kolay şekilde kullanılırsa o kadar fazla kişi tarafından tercih edileceğinden kişiler bu yöntemi oldukça tercih eder. Bu da SEO kuralları ve de olması gereken noktaları açısından avantaj oluşturur.

Neden Breadcrumb Kullanılır?

Web sitesi içeriklerinin en doğru ve de olduğu şekilde anlaşılmasını sağlamak için kullanılan Breadcrumb, hem kullanıcı açısından hem de SEO anlamında son derece faydalı ve de pratik son uçlar verir.  Web sitesinin kolay şekilde anlaşılması ve de gezinirken de kişilerin istedikleri kategorilere kolay şekilde ulaşmasını sağlaması açısından oldukça gerekli ve de kullanılması gereken durumlardandır.

SEO ve breadcrumb hakkında bilinmesi gerekenler içerisinde kullanıcılar ve de SEO açısından oldukça fazla avantajı olduğudur. İyi bir performans sunmakta olduğunu göstermek isteyen herkesin SEO açısından da artı elde etmesi adına kullanması gereken bir durumdur. Kullanıcıların da en az çaba ile web sitesinin özelliklerine ulaşmasını sağlamakta olan bir link yapısıdır.

Breadcrumb Kullanımının Kullanıcıya Etkisi Nedir?

Kullanıcılar internette gezinirken her zaman için kolay kullanılan ve de bazı sonuçlar hakkında pratik anlamda sonuçlar veren siteleri tercih eder. Bundan dolayı Breadcrumb kişilerin kullanım deneyimini olumlu ölçüde artırmak ve de memnuniyet sunmak adına gayet basit bir adımdır. Destekleyici olmakta olan ve de kişilerin kullanımını kolaylaştıran bu link türü ile kişiler istedikleri pratikliğe erişebilir.

Breadcrumb nasıl kullanılır? Tam olarak daha çok daha geniş kapsamlı ve de kategori açısından da fazla olan web sitelerine uyarlanmakta olan bu link yapısı son dere basit şekilde kullanılır. Tarayıcı tarafından verilmekte olan bu özellik ile kişiler istedikleri gibi web sitesini ziyaret ederek istedikleri her türlü kategoriyi de kolaylıkla görebilir. Bu nedenle zaten bu özelliği bulunan bir web sitesinin kullanılması da oldukça basit olduğundan kullanıcı tarafından artı bir çaba gerektirmemektedir.

Breadcrumb Kullanımının SEO’ya Etkisi Nedir?

Kullanıcı ve de SEO etkisi bulun makta olan Breadcrumb SEO için neden önemli? Site içi linkler kazandırılması adına son derece etkili ve de önemli olan bir yapıdır. Bu arama motoru botlarının site içindeki hiyerarşiyi ve de sayfaların daha iyi şekilde anlaşılması adına SEO açısından avantajlı bir kullanım sunar. Hedeflenmekte olan anahtar kelimeleri en doğru ve de en iyi dereceye göre içerdiği için SEO odaklı olarak oldukça faydalıdır.

Arama motorlarında sayfaların içeriği hakkın da bilgi vermesi sayesinde en şok tercih edilen ve de istenen bilginin bulunması adına web sitesinin de ziyaretini artırmakta olan bir yapıdadır. Arama motoru botlarına bu linklerin breadcrumb link olduğu bilgisini de en iyi şekilde iletmekte olan bir yapıdadır. Breadcrumb ne işe yarar? Web sitelerinin kullanıcı ve de SEO tarafından en kolay ve pratik şekilde kullanılması açısından işe yarar.

Sizi Arayalım

    Kişisel verilerimin, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na uygun olarak işlenmesine izin veriyorum.