BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ ARAYIN: 0212 400 08 24

 > Blog  > Beyaz Şapka ve Siyah Şapka SEO Farkları

Beyaz Şapka ve Siyah Şapka SEO Farkları

Ne tür SEO yöntemlerine ihtiyaç duyduğunuzu biliyor musunuz? Çoğu uzmanın hangi yöntemin etkili olduğu hangi yöntemin etkili olmadığına dair bir fikri var. Arama motoru optimizasyonuna nereden başlayacağınızı bilmekte zorlanabilirsiniz. Siyah şapka SEO ile beyaz şapka SEO arasındaki farkı öğrenmek, uzun vadeli SEO hedeflerinizde size yardımcı olacaktır.  O halde bu farklı SEO türlerinin ne olduğuna göz gezdirelim;

White Hat SEO nedir?

Beyaz şapka SEO, arama motorları tarafından önerilen etik, şeffaf ve cezasız SEO tekniklerini kapsar. Beyaz şapka SEO, sıralamayı ve organik trafiği iyileştirmek için arama motorları yönergelerini ve kurallarını takip eder. Beyaz şapka SEO, kurallara uyarak hem pazarlamacıların hem de arama motorlarının arama motoru kullanıcılarına değer ve güvenlik sağlayabilmesini sağlar.

Beyaz şapka SEO, algoritmayı kandırmak için gölgeli taktikler veya sinsi çözümler kullanmaz.

Beyaz Şapka SEO Teknikleri Nelerdir?

Anahtar kelime araştırması: Anahtar kelime araştırması, markanız için en alakalı arama terimlerini bulmak için kullanılır. Buradaki fikir, bunları içeriğinizde, yazılı metinlerinizde, görsellerinizde, başlıklarınızda vb. doğal bir şekilde kullanmaktır.

İçerik oluşturma:  Benzersiz, kaliteli ve orijinal içerik, kullanıcılar için yüksek değer sunar ve doğal olarak gelen bağlantılar oluşturur. Bu da arama motorlarında itibar ve konumlandırmayı geliştirir.

Mobil optimizasyon: Google’ın algoritması, dizinin temeli olarak web sitelerinin mobil sürümünü kullandığından, mobil sitenizi duyarlı bir tasarımla veya AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) ile optimize etmeniz çok önemlidir.

İyileştirilmiş yükleme hızı:  Yalnızca arama motoru konumlandırması için değil, aynı zamanda kullanıcı deneyimi için de çok önemli bir faktördür. Gözden kaçan beyaz şapka SEO tekniği, web sitenizin yükleme süresinin yavaş olmamasını sağlar.

İçeriklerin ve URL’lerin yapısı:  İyi bir iç bağlantıya sahip iyi organize edilmiş bir web sitesi, Google’ın robotlarının çalışmasını büyük ölçüde kolaylaştırır ve bu nedenle iyi konumlandırmayla ödüllendirilir.

White Hat SEO’nun Avantajları

Güvenlik:  Siyah şapkasının aksine, Beyaz şapka SEO teknikleri, Google’ın yönergelerine ve kurallarına uygundur ve cezalandırma olmaz.

Etik:  Beyaz şapka SEO ile en üst sıralarda yer almayı başarırsanız, bunun nedeni işleri doğru yaptığınız ve kullanıcılara gerçek değer getirdiğiniz olacaktır.

Kararlılık:  Siyah şapka tekniklerini kullanan sayfalar oldukça hızlı bir şekilde konumlanmayı başarabilir, ancak yakalandıklarında ve cezalandırıldıklarında sıralamada aynı hızla düşer. Bunun yerine, sayfaları beyaz şapka yöntemlerini kullanarak optimize etmek, Google’ın algoritmalarında değişiklikler olsa bile konumunuzun daha sabit kalmasını sağlar.

Karlılık:  Beyaz şapka teknikleri, yüksek kaliteli organik trafik oluşturmayı başarır ve bu da tüm dijital pazarlama göstergelerinde ( potansiyel müşteri oluşturma, dönüşümler vb.) artışla sonuçlanır.

Black Hat SEO nedir?

Öte yandan, siyah şapka SEO, Google’ın standartlarını ihlal ederek hızlı sonuçlar elde etmeye çalışıyor. Genellikle arama motoru sonuç sayfasına (SERP’ler) kolayca tırmanmak için arama motorlarını bir şekilde kandırmaya güvenirler.

Siyah şapka SEO bazen anında sonuç getirebilse de, uzun vadede buna asla değmez çünkü arama motoru cezaları, sistemi aldatma girişimlerini tespit ederse çok ağırdır. Bu nedenle, siyah şapka SEO genellikle elde etmeyi amaçladığı ters etkiyi üretir.

Siyah şapka SEO ile ilgili diğer bir sorun, son kullanıcılara herhangi bir değer getirmemesidir. Bu nedenle, kısa vadede etkili olsa da, bir şirketin pazarlama hedeflerine zarar verir. Beyaz Şapka tekniklerini kullanarak adım adım ilerlemek ve sağlam bir temel oluşturmak her zaman daha iyidir.

Yaygın Siyah Şapka SEO Teknikleri

Anahtar kelime doldurma;   Arama motorunun bunun için konumlandırabilmesi için bir web sitesine veya içerik parçasına tekrar tekrar bir anahtar kelime girmekten oluşur. Google kurallarına göre, anahtar kelime her zaman doğal olarak kullanılmalı ve değerli bilgiler veya içerik sağlayarak kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap vermelidir. Bir kelimeyi sebepsiz yere defalarca tekrarlamak içerik kalitesini ve kullanıcı deneyimini etkileyecektir.

Gizleme;  Etik SEO’nun en önemli standartlarından biri, web sitelerinin kullanıcılar ve izleyiciler için aynı görünmesi gerektiğidir. Okunamayan web sitesi daha sonra kullanıcılar için tasarlanmış ancak arama motorlarında izlenemeyen başka bir web sitesi ile gizlenir veya kaplanır.

Döndürme; örneğin eşanlamlılar kullanarak, tek bir makaleyi birkaç farklı metin oluşturacak şekilde değiştiren programları kullanarak “hackleme” içerik oluşturmaya dayanır. Mantıksal olarak, bu uygulama okuyucuya herhangi bir değer katmaz ve Google’ın algoritmaları bunu giderek daha hızlı ve daha sık tespit etmektedir.

Gizli metin; Bu SEO siyah şapka uygulaması çok eskidir ve aynı içeriği kullanıcılara ve tarayıcılara gösterme kurallarını ihlal etmektedir. Metni arka planla aynı renge koyarak veya boyutunu azaltarak anahtar kelimeleri defalarca tekrarlayan metinleri gizlemekle ilgilidir.

Bağlantı satışı; Geri bağlantılar veya gelen bağlantılar, bir web sitesini konumlandırmanın en önemli faktörlerinden biridir, ancak bunların organik olarak elde edilmesi gerekir. Bu nedenle, backlink satın almak ve satmak siyah şapka SEO tekniği olarak kabul edilir ve

Sizi Arayalım

    Kişisel verilerimin, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na uygun olarak işlenmesine izin veriyorum.