BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ ARAYIN: 0212 400 08 24

 > Blog  > Domain Otoritesi Nasıl Yükseltilir?
domain otoritesi

Domain Otoritesi Nasıl Yükseltilir?

Günümüzde satış işlemleri artık internet üzerinden tamamlanıyor. Birçok marka dijital platformlar üzerinden hizmet sunmaya devam ediyor.

Domain otoritesi nasıl yükseltilir? Domain otoriteleri, bir internet adresinin görünürlüğünün hesaplanmış halidir. Hesaplama sonrası sitelere puan verilir ve değerlendirmeye alınır. Otorite puanları 1 – 100 arasında bir değere sahiptir. Domain otoritesi hesaplamasında belirli bağlantılar ele alınır. Belirli faktörler göz önünde bulundurularak belirleme işlemi tamamlanır. Hesaplanmış olan puan, zamanla web sitesi karşılaştırmalarında kullanılır. Bir internet adresinin domain otoritesini, SEO aracılığı ile görüntüleyebilirsiniz.

Domain otoritesi bir web adresinin sektöründe ne kadar otorite sahibi olduğunu gösterir. Google’a ait resmi bir sıralama faktörü bulunmamasına rağmen rakiplerinize karşı nerede durduğunuzu görmek isterseniz metrik sisteminden yararlanabilirsiniz. Domain otoritesi puanının yüksek olması, bir web sitesinin arama motorları tarafından nitelik bir adres olduğunu göstermektedir. Domain Authority yükseltmek hem sayfa içi SEO’nun hem de sayfa dışı SEO’nun geliştirilmesinde destek olur.

Domain Otoritesi Yükseltme Yöntemleri

Domain otoritesi nasıl yükseltilir? Domain otoritesinin yükseltmek için belirli stratejilerden yararlanabilirsiniz. Domain yapısı, MOZ tarafından internet adreslerinin işlevselliği ve başarı sıralamasını üstlenir. Domain otoritesi ile sayfa otoriteleri birbirleriyle benzerlik gösterir. Domain otoriteleri tüm alan adlarını kapsamaktadır. Sayfa otoritesi sadece ayrı ayrı sayfa gücü ölçmeye destek verir. Arama motoru sonuç sayfalarına SERP adı verilir. SERP’ler, herhangi bir konu arattığınız zaman karşınıza belirli sonuçlar çıkaracaktır. Görüntülenen sitenin SSL sertifikası bulunması arama sonuçlarını temelde etkilemektedir.

SEO çalışmaları aracılığıyla arama motorlarında yüksek sıralar elde edebilirsiniz. Arama motoru sonuç sayfalarında yüksek sıralamalarda yer almak için SEO çalışmaları, belirli metrikler göz önünde bulundurularak uygulanmaktadır. Bu metrikler, internet adreslerinin üst sıralara yerleşmesini sağlayan kriterlerden bir tanesidir. Arama motoru sıralama kriterlerine göre optimize edilen internet adresleri iyi bir sıralamaya ulaşacaktır.

Domain Authority Nedir?

Domain Authority nedir, Domain otoritesi nasıl yükseltilir? Domain Authority, internet adreslerinin arama motorlarında ne kadar iyi durumda olduğunu gösterir. SEO şirketlerinden biri olan MOZ tarafından oluşturulan Domain Authority, internet adreslerinin 1 – 100 arası puan verir. Yüksek bir puana sahip internet adresleri arama motoru sonuç sayfalarında daha iyi bir duruma gelecektir. Birçok şirket ve marka dijital stratejilerini belirlemek adına bu metrik sisteminden destek alır. Etkili bir dijital strateji belirlemek için mutlaka Domain Authority kullanmanız gerekir. Domain Authority, internet adreslerinin performansına dair yaptığı hesaplama işlemlerinde farklı faktörleri ele alır. Domain Authority ölçümü sayesinde internet adreslerinin arama motoru sonuç sayfalarında ne kadar iyi bir sıralama elde ettiğini görebilirsiniz. Domain Authority, internet adresinizin sektörünüzdeki durumunuzu göstermektedir.

Domain Authority hesaplama işlemlerinde belirli faktörler baz alınır. En popüler internet adreslerinin Domain Authority puanı oldukça yüksektir. Yeni açılan internet adreslerinin Domain Authority puanı 5 – 20 arası olmaktadır. Domain otoritesi puanını geliştirmek için belirli sistemlerden yararlanmanız gerekir. Domain otoritesi puanlarına bakıldığı zaman;

 • 1-20 arası düşük puan,
 • 20-30 arası ortalamanın altında puan,
 • 30-40 arası ortalama puan,
 • 40-60 arası iyi puan,
 • 60-80 arası çok iyi puan,
 • 80-100 arası mükemmel puan olarak sıralanmıştır.

Domain Authority puanları bu sıralamalara göre değerlendirilmektedir. Domain otoritesi puanınız ile internet adresinizin arama sonuçlarındaki performansını görebilirsiniz. İnternet adresinizin puanını arama motoru sonuç sayfalarındaki diğer web siteleri ile karşılaştırarak öğrenebilirsiniz.

Page Authority Nedir?

Page Authority internet adreslerindeki tek bir sayfanın sıralama gücünü bizlere gösterecektir. Domain Authority ile tüm domain ya da subdomainlerin gücü belirlenecektir. Birbirinden farklı metrikler bulunsa da, yapılan ölçümler sonrasında birbirine benzer metodlardan yararlanılır. Page Authority, belirli bir sayfanın arama motoru sonuçlarını gösterir. Yapılan ölçümler sonrasında internet adreslerinin arama motorunda nasıl bir sıralamaya yerleşeceğine dair belirli detaylar verecektir. Page Authority puanı 1 – 100 arasında verilir. Sitenin puanı ne kadar yüksek olursa internet adresinin o kadar iyi olduğunu gösterecektir.

İnternet adresinizin arama motoru sonuçlarında daha iyi bir sıralama elde edebilmesi için hem Domain Authority hem de Page Authority puanlarının yüksek olması önemlidir. Bu iki puanı yükseltmeye yönelik belirli optimizasyonların oluşturulması gerekir.

Domain Authority Nasıl Hesaplanır?

Domain otoritesi nasıl yükseltilir? Domain Authority puanı belirli faktörlerde değerlendirme altına alınarak hesaplanır. Sitelere verilen bağlantıların profili ve sayısı puanlamaları etkilemektedir. Siteye verilen bağlantıların güvenilirliği, Domain Authority puanını ciddi şekilde etkilemektedir. Güvenilmez kaynaklardan gelen bağlantılar, Domain otoritesi puanına neden olabilir. Birden fazla farklı kaynaktan gelen bağlantılara sahip olmak sitenin durumunu da etkilemektedir. Yüksek Domain Authority puanına sahip sitelerden gelen bağlantılar da sitenizin referansını etkileyecektir.

Moz üzerinden internet adresinizin Domain Authority puanını kontrol edebilirsiniz. Moz tarafından ücretsiz bir şekilde kullanıma bu otorite puan hesaplamasından birçok kişi yararlanmaktadır. Domain Authority puanını ölçmek istediğiniz domainin URL’si hakkında genel bilgi vermektedir.

Domain Authority Neden Önemlidir?

Domain Authority ölçümü ile beraber internet adresinizin eksiklerini görebilir ve buna yönelik SEO çalışmalarını yapabilirsiniz. İnternet adresinizdeki içeriklerin iyileştirilmesi, siteye verilen bağlantıların puanları etkilediğini bilmeniz gerekir. Site üzerinde mevcut puanınızın hesaplanması metrik sistemini etkilemektedir. Domain Authority puanınız hesaplandıktan sonra rakip analizleri kolay hale gelecektir. Sektördeki rakip sitelerin puanları ile internet adresinizin puanını karşılaştırarak dijital bir strateji belirleyebilirsiniz.

Rakip sitelerin üst sıralara yerleşmesini sağlayan bu strateji uygulaması rekabet dünyasında öne çıkmanızı sağlayacaktır. İnternet adresinizi daha etkili bir şekilde yönetmek için Domain Authority’den yararlanabilirsiniz. Google algoritmasını taklit eden Domain otoritesi çok sayıda işletme, site sahibi ve SEO uzmanı tarafından ciddiye alınır. Arama sonuçlarında daha yüksek sıralamalar için mutlaka bu metrik uygulamasından yararlanmanız gerekir.

İnternet adresinizin SERP’lerde sıralama alması için yüksek bir Domain otoritesi puanına sahip olmanız önemlidir. Kullanıcılar ve arama motorları tarafından sitenize güvenilmesini sağlayan Domain otoritesi birçok avantajı beraberinde getirir. Domain otoritesi, rekabeti değerlendiren güçlü otoritelerden bir tanesidir. Kaliteli internet adresleri yüksek domain otoritesi puanlarına sahiptir.

Domain Authority Neden Düşer?

Domain otoritesini olumsuz etkileyen konulardan bir tanesi nitelikli olmayan ya da Google’ın kurallarına uymayan sayfalardan gelen backlink’lerdir. Ayrıca anahtar kelime doldurma gibi uygulamalarda puanı aşağıya çekecektir. Bununla beraber Moz algoritmalarındaki değişiklikler ve geri bağlantıları sağlayan sayfalarda düşen kalitede Domain otoritesini etkiler.

Domain Authority Nasıl Geliştirilir?

Domain otoritesi nasıl yükseltilir? Domain Authority puanını yükseltmek için birçok yöntem bulunuyor. Ancak bu yöntemleri uygularken dikkatli olmak gerekir. Domain otoritesi puanını iyileştirmek için şu konulara dikkat etmelisiniz.

 • Domain yaşı,
 • İçerik kalitesi,
 • Sosyal paylaşım sinyallerinin durumu,
 • Mobil uyumluluk,
 • Kaliteli backlink’ler,
 • Sayfa hızı optimizasyonu
 • Teknik SEO uygulamaları puanları etkilemektedir.

Domain otoritesi puanını geliştirmek için backlink denetimleri sıklıkla ele alınıyor. Spam ve kırık linklerin belirlenmesi metrik sistemi etkilemektedir. Bununla beraber hangi sayfaların backlink’e ihtiyaç duyduğu da bu denetim üzerinden tamamlanır. İnternet adresinize verilen bağlantılar, Google’a web sitenizin güvenilir olduğunu gösterir.

Google organik bağlantıları önemsemektedir. İçerik tanıtımı, blogger’lar ve diğer şirketlerle ilişkiler kurmak puanı olumlu şekilde etkilemektedir. Domain otoritesi nasıl yükseltilir? sorusunun cevabını sizler için araştırdık.

Sizi Arayalım

  Kişisel verilerimin, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na uygun olarak işlenmesine izin veriyorum.