BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ ARAYIN: 0212 400 08 24

 > Blog  > E Ticaret Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılmalı?

E Ticaret Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılmalı?

Eğer e ticaret siteniz varsa sosyal medya yönetimini doğru bir şekilde yapabilmek ve bu konuda profesyonel destek almak en önemli noktalardan biridir. Firmamız bu konuda sizlere destek verirken aynı zamanda profesyonel deneyimleriyle de bu konuda bilgi edinmek isteyenlere ışık tutmaktadır. e ticaret sitelerinde satışı arttırmanın en önemli yollarından biri sosyal medya yönetimini doğru yapabilmek ve bu konuda kısa sürede artışa sebep olarak büyümeyi sağlayabilmektir.

Bu tarz büyümenin sağlanabilmesi için özellikle yapılması gereken noktalardan biri de sosyal medya yönetimi konusunda uzman kişilerle çalışmak ya da bu konuda profesyonel destek veren firmalardan yardım almak olacaktır.

Sosyal Medya Hesapları Satışları Nasıl Etkiler?

Sosyal medya hesaplarını profesyonel bir şekilde kullanabiliyor olmak özellikle e ticaret satışlarını arttırma yollarından biridir. Bu süreçte ürünlerinizin tanıtımını birden farklı sosyal medya hesaplarında yapmak aynı zamanda bu hesaplardan gün geçtikçe daha da çok büyümek birçok açıdan sizlere fayda sunacaktır.

Özellikle satışlarınızı arttırmak istiyorsanız birden farklı fazla hesap kullanıp bu hesapları aktif bir şekilde sürdürerek satışlarınızı ve büyüme oranınızı en kısa sürede arttırmanız mümkün olacaktır.

Sosyal Medya Yönetimiyle E Ticarette Neler Olur? 

 • Doğru bir şekilde sosyal medya kullanımı sayesinde her sosyal ağda kısa sürede bulabileceksiniz.
 • Aynı zamanda başarılarınızı takipçilerinizle paylaşarak bu tarz içerikli davranışları markanızın başarısını ve görünürlüğünü daha da çok arttıracaktır.
 • Aynı zamanda tüm sosyal medya araçları bu tarz tanıtımlar için en uygun platform olup müşterilerinizin sizlere iyi ya da kötü geri dönüşlerine mutlaka yer vermeli ve böylelikle iyi yorumlara önem verdiğiniz gibi kötü yorumlarını da gösterilmesini sağlamalısınız.
 • Şikâyetlere geri dönüşleri mutlaka yapıp müşteri memnuniyetini kazanmak için çaba göstermelisiniz.
 • Tüketiciler ürün alırken ya da aldıktan sonra markanızı dan ulaşabileceği birine mutlaka bulmalıdır.
 • Aynı zamanda sosyal medya hesaplarınızda içerik fikirlerine duygu ve düşüncelerinize net bir şekilde paylaşarak yaratıcı içerik fikirlerini de desteklemeye özen göstermelisiniz.
 • Sosyal medya hesaplarınızı sayesinde e ticaretimizi kısa sürede büyütebilir ve aynı zamanda pazarlama ve reklam için özel kampanyalar oluşturabilirsiniz. E ticaret sitelerinde özel kampanyalar oluşturma ile birlikte büyümemizin en kısa sürede olacağı mümkündür.

İçerik Yönetiminin İyi Bir Şekilde Planlanması 

Sosyal medya platformlarında e ticaret yönetimini planlama sürecini iyi bir şekilde yaptığınızdan emin olmalı ve böylece fiziksel mağazaların alternatifini de hızlıca yükseltmeye çalışmalısınız.

Bu tarz fiziksel mağazalar sayesinde ürünleriniz kısa sürede satılacak ve aynı zamanda düzenlenme şekline göre beklenen oranda satış yapılması da mümkün olacaktır.

Günümüzde e ticaret sitelerinin beklenen oranda satış yapılabilmesi için en önemli sebepleri yerine getirmeleri gerekmektedir bu sebepler ise şunlardır;

 • Site tasarımının doğru bir şekilde yapılması
 • Site içi düzenlemelerin aksatılmaması
 • Hedef kitlenin doğru belirlenmesi
 • Ödeme sistemlerinin ve kargo seçeneklerinin güvenli bir şekilde yapılması
 • Site içerisinde çıkan reklamların ve zorunlu formların doğru düzenlenmesi

İçerik Yönetiminde Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar 

İçerik üretilirken özellikle e ticaret sitesi ve sosyal medya hesaplarının bir arada yürütülmesi ve böylelikle içerik oluştururken ürünleri doğru bir şekilde kategorize etmek ürünleri doğru bir şekilde güncellemek buna bağlı olarak paylaşmak önemli işlevlerden biridir.

Aynı zamanda sosyal medya yönetiminin temel amaçları için sosyal ağların ve tüm içeriklerin doğru bir şekilde üretilmesi ve yönetilmesi sağlanmalıdır. Kaliteli bir şekilde ve güncel olarak tutulan sosyal medya hesapları tüketicilerin satın alma potansiyellerini daha da çok arttırabilir.

İçerik Yönetiminde Uyulması Gereken Kriterler 

 • Hedef kitlelere uygun bir şekilde analizler yapılmalıdır
 • Sosyal ağlarda kullanılan tasarımların sektörler ve kurumsal kimlikle ilişkili olması ve aynı zamanda amaçlanan kitleye hitap etmesi gerekmektedir
 • Sade, hızlı ve aşırı reklam yayınlarından uzak olan bir yaklaşım desteklenmelidir.
 • Bu tarz içeriklerin sosyal medya paylaşımları düzenli olarak planlanmalı ve belli aralıklarla paylaşımlar gerçekleştirilmelidir. Özel günlerde de içerik paylaşımları mutlaka devam ettirilmelidir.
 • Sosyal medyada resmi bir dil kullanmaktan ziyade mantıklı akıcı samimi bir dil kullanılmalıdır.
 • Metinlerdeki teknik detaylar çok uzun tutulmamalı aynı zamanda ürün hakkında bilgilendirici nitelikler net bir şekilde verilmelidir.

E Ticaret İçin Etkili Sosyal Medya Yönetimi 

 • Özellikle marka bilinirliğini artırabilmek için etkili bir şekilde sosyal medya yönetimini gerçekleştirmek oldukça önemli noktalardan biri olduğu için bu konuda uzman kişilerle çalışılması gerekmektedir.
 • Bu süreçlerde her ne kadar pazarlama çalışmalarınızı Instagram Twitter ya da Facebook gibi platformlardan götürseniz de yanlış adımlar atılması başarınızı engelleyebilir.
 • Bu alanda profesyonel olan uzman kişiler tarafından çalışmak yanlış adım atmanın önüne geçerek süreci çok daha kolay bir şekilde yönlendirmenizi de sağlayacaktır.
 • Bütçenizi belirleyerek buna bağlı profesyonel destek alabilir aynı zamanda uzman kişilerle çalışarak başarınızı kısa sürede arttırabilirsiniz.
 • Sosyal medya yönetimindeki kullanıcıların en aktif olduğu saatleri tespit ederek bu saatlere göre paylaşımlarınızı denk getirebilirsiniz. E ticaret sitelerinde sosyal medya yönetimi oldukça önemlidir.

Satış Sonrası Hizmet 

 • Sosyal medya üzerinden satış sonrasındaki hizmetlerinizi de aynı şekilde devam ettirmeye önem vermelisiniz.
 • Müşterilerinizin bu süreçte size sağlamış olduğu geri dönüşlere ya da yorumlara hassas bir şekilde dönüş sağlamalısınız.
 • Aynı zamanda müşteri memnuniyetini arttırmak için satış sonrasında da hizmet vermek en önemli noktalardan biridir.
 • Eğer bir müşteriyle problem yaşanırsa kolay bir şekilde iletişim kurabilmeleri ve olumlu bir şekilde sorunların çözülmesi gerekmektedir.
 • Çalışılan kargo firmalarıyla birlikte anlaşmalarına bağlı olarak kargo bilgileri de kendi sitenizde net bir şekilde bulundurulmalıdır. Kargo sürecini ve teslimatın nasıl yapılacağını sms gönderildiyse ile müşterilerinize bilgilendirebilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimine Bir Uzman İle Yapmak 

Bu tarz sosyal medya ve e ticaret satışlarının bir arada götürmek istiyorsanız yapmanız gereken şey sosyal medyayı aktif olarak kullanabilecek bir uzmandan destek almak olacaktır. E ticaret için sosyal medya uzmanı seçmek ve bu alanda profesyonel bir şekilde destek almak işinizi daha da çok kolaylaştırırken aynı zamanda kısa sürede satışlarınızı da artmasını sağlayacaktır.

Sosyal medya yönetiminin doğru bir şekilde yapılabilmesi için bu alanda uzmanın tercih edilmesi en önemli noktalardan biridir böylelikle herhangi bir kesinti yaşamadan ya da sorunla karşılaşmadan süreci en iyi şekilde yönlendirmeniz mümkün olacaktır.

Sosyal Medyada E Ticaret Pazarlaması 

Markanızın ya da hizmetlerinizin artırılması için sosyal medya kanallarını etkin bir şekilde kullanmak ve bunlardan geri dönüşüm almak e ticaret pazarlamasını oluşturan en temel faktördür. Aynı zamanda bu sebepten ötürü markanıza ya da iş modellerimize bağlı olarak belli bir stratejide geliştirebilirsiniz.

Bu stratejiyi oluştururken her aşamaya dikkat etmeli testler ve denemeler ile süreçlerini pratik bir şekilde yönlendirebilirsiniz. Özellikle sosyal medyada e ticaret pazarlaması satışlarınızı en kısa sürede arttıracak ve böylelikle kısa sürede büyümemizi sağlayacak temel faktörlerden de biri olacaktır. Bu süreçlere düzenli olarak yürütmek ve böylelikle pazarlama stratejilerini eksiksiz bir şekilde gerçekleştirebilmek için planlamalar yapmak en önemli noktalardan biri olurken kısa sürede büyümemizi de sağlayacaktır.

Sizi Arayalım

  Kişisel verilerimin, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na uygun olarak işlenmesine izin veriyorum.