BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ ARAYIN: 0212 400 08 24

 > Blog  > WordPress Eklentileri Nasıl Yüklenir?

WordPress Eklentileri Nasıl Yüklenir?

Kişilerin web siteleri için gerekli olan ve yüklenmesi gereken WordPress eklentileri çeşitli öneme sahiptir. Bu durumda kişilerin avantaj sağlaması, en iyi şekilde web sitesini geliştirmesi ve de iyileştirmesi adına kurulması gereken eklentilerdir. Özellikle blog yazarlarının ve geliştiricilerin sitelerinde ayarlamalar yapmalarına son derece yardımcı olan bir sistemdir. Aynı zamanda ince ayar sayesinde de web sitesine daha iyi şekilde özellikler gelir.

WordPress sitesi için ödeme yöntemleri, formlar, alışveriş sepeti, çevrimiçi olan kurslar ve daha fazlası olacak şekilde pek çok farkı ve faydalı özellik gelmesine olanak tanır. Güvenlik alanından web sitesi hızının geliştirilmesine kadar her aşamada kişilere yardımcı olan bir durumdur. Sitenin işlevselliğini de geliştirilmesi adına şok sayıda avantaj sağlar. Aynı zamanda kod yazma ihtiyacını ortadan kaldıracak şekilde kişilere yardımcı olur.

Eklenti kurulumu bu işi bilen ve de işin içinde olan kişiler için basit ve pratik olsa da aslında tam anlamıyla nasıl yapılması gerektiğini bilmek gerekir. Bundan dolayı kişiler her aşamasına ve de her adımına doğru şekilde hakim olarak yükleme işlemi yapmalıdır. WordPress eklentileri ne işe yarar? Konusunda ise belirtilmekte olduğu şekilde kişiler için bu tarz fayda ve avantajlarının olduğunu belirtmek doğru olur.

WordPress Eklentileri Nelerdir?

Çoğunlukla PHP dilinde yazılmış olan, bir WordPress sitesine eklenti kurmayı ve de siteyi geliştirmeyi amaçlayan yazılım parçasıdır. Bu yüzden kişilerin web sitesini geliştirmesi ve iyileştirmesi adına en doğru şekilde kullanılıp yüklenmesi gereken eklentileri içerir. Piyasada var olan ve en ünlü, en çok tercih edilen CMS’lerden biri olarak bilinmektedir. Bunun nedeni ise kullanıcıların siteyi ihtiyaçlarına göre uygun olarak yapılandırmaya fırsat vermesidir. Eklentiler temelde WordPress kurulumunda yer almayan oldukça etkileyici özellikleri ekler.

Kişilerin kullandıkları siteye daha farklı ve de heyecan vermekte olan özellikler, işlevler katarak daha iyi bir görünüm ve de kullanım kazanmasına yardımcı olur. Bazı eklentiler kişilerin kullanmakta olduğu siteler için sorun oluşturabileceğinden eklentin en doğru şekilde seçilmesinde fayda vardır. WordPress eklentileri nelerdir? Konusunda ise kişilerin siteye WordPress.org, WordPress.com gibi eklentileri ekleyip bu şekilde sitesini geliştirmesi ve de iyileştirmesi söz konusudur. Bu sayede insanlar siteleri için daha fazla gelişmiş olan özellik ve de farklı şekilde kullanım sağlamış olur.

Kişiler için ücretsiz olan eklentiler de sunulmakla beraber kişilerin gereksinimlerini en iyi şekilde yerine getirebilecek olan bir eklenti türüdür. Kullanıcılar galeriler oluşturmasına, sayfalarını optimize etmesine, formlar oluşturmasına gibi pek çok fayda ve özelliği sağlar. Bir siteye WordPress eklenmesinden sonra kişiler ücretsiz olarak bu eklenti türünü kullanabilir. Kişiler ihtiyaç duydukları zaman bir eklenti kurabilir ve de siteleri için en gerekli olan özellikleri vererek buna göre uygun adımları atabilir.

Bazı ücretsiz olan eklenti türleri ise really simple SSL, akismet, contact forma 7 ve WP super cache olarak bilinir. Kişiler ücret ödemeyerek bu eklentileri kullanabilir. Ücretli olan eklentiler ise Premium olarak nitelendirilmekle birlikte özellikler ve de müşterilerden gelen desteğe bağlı olarak fiyat güncellemesi yapılır. Ücretsiz WordPress eklentiler kişilerin kullanımına sunulmakta olduğu gibi aynı şekilde Premium olarak da ücretli türleri bunmaktadır.

Web sitesinin en doğru ve kaliteli şekilde geliştirilmesi, iyileştirilmesi adına kişiler uygun olan eklenti türünü seçerse istedikleri şekilde gelişme ve ilerleme sağlar. Bu nedenle kişilerin WordPress içerisinde doğru şekilde araştırması yapması ve de en uygun olan, özellikleri çeşitli şekilde sunan ve web sitesinin avantaj kazanmasını sağlamakta olan WordPress türünü tercih etmelidir.

WordPress Eklentileri Nasıl Yüklenir?

Kişiler tarafından tercih edilmesi ve de siteleri için kullanılması halinde pek çok avantaj ve de işlevsellik getirmekte olan bu sistem ile kişiler sitelerini baştan kurabilir. Yani var olan bir web site için her şeyin daha iyi ve kaliteli şekilde düşünülmüş olan bir site bu şekilde geliştirilip değiştirilmesi oldukça faydalı olur. WordPress eklentileri nasıl yüklenir? Konusunda kişiler birçok yükleme yöntemini deneyerek en kolay ve pratik şekilde yüklem gerçekleştirebilir.

İlk olarak kişilerin WordPress yönetici alanını kullanarak ücretsiz olan eklenti kurulumunu denemesi ve de bu şekilde yükleme yapacağını bilmesi gerekir. Eklenti yükleme seçeneğini kullanarak eklenti kurulumu, FTP kullanarak manüel WordPress eklentileri kurulumu ile en iyi şekilde kurulum ve yükleme sağlanmaktadır.

1.    Ücretsiz Eklenti Seçeneği

Kişilerin admin area dashboard aracılığıyla ücretsiz olarak eklenti bulması ve de eklemesi sonucunda kurulabilecek ve yüklenebilecek olan bir yazılımdır. Burada kişiler eklentileri yükledikleri anda anında erişebilir. WordPress eklentileri yükleme yöntemleri içerisinde ücretsiz ve de kişileri yormayan bir şekilde dizayn edilmesinden kaynaklı son derece güvenilirdir. Kişiler bunun için wordpress yönetici alanında eklentiler üzerine tıklayarak yeni ekle seçeneğine gelmelidir. Sağ üstte yer almakta olan eklenti arama seçeneğine eklenti adı, yazar adı ya da aranılan işlevsellik yazılır.

Görülmekte olan çeşitli taramalar ile kişiler aradıkları özellikleri bulmuşsa buna tıklar. Eklenti kurulumunun seçilmesinin ardından ise şimdi kur seçeneğine tıklanır. WordPress eklentisinin etkinleştirilmesi adına etkinleştir seçeneğine tıklanarak eklentiyi kullanıma hazır hale getirmek mümkündür. Bu şekilde kişiler ilk yöntemi deneyerek kısa zaman içerisinde istedikleri gibi eklenti kurabilir.

2.    Eklenti Yükleme

Kişiler tarafından alınmakta olan eklentilerin zip dosyasına yüklenmesinden sonra adımlar başlar. WordPress eklentileri yükleme konusunda kontrol paneli alanında yer alan eklentiler bölümüne girilir. Yeni ekle kısmına tıklanarak ekranın üst kısmında yer alan eklentiyi yükle tercih edilir. Eklenti zip dosyasından seçilerek bu şekilde yükleme yapılır. Şimdi kur düğmesine basıldıktan sonra eklenti zip dosyası bilgisayardan yüklenmiş olur. Eklenti başarılı şekilde yüklenmiştir mesajından sonra ise kişilerin etkinleştirmesi gereken bir durum olduğundan eklentiyi etkinleştir seçeneğine tıklanır. Tüm işlemlerin yapılmasının arsından kişinin eklentisi kullanıma hazırdır.

3.    FTP Kullanarak Yükleme

İnsanlar tarafından kullanılmakta olan sitelerin daha iyi bir hal alması adına tercih edilen WordPress yükleme yöntemleri içerisinde bir de FTP yöntemi bulunur. Kişilerin eklentiyi yükleyerek çeşitli sorunlarla karşılaşmaması ve de en iyi şekilde kullanım sağlaması adın FTP kurulum son derece faydalı ve de avantajlıdır. Bu nedenle WordPress eklentileri neden yüklenir? Konusunda en doğru kurulumu sağlayarak yanıt alınması söz konusudur. Kişiler ilk önce eklentinin zip dosyasını indirir. Zip dosyasının alınmasından sonra ise sistemde açmak gerekir.

Kişiler sunucusuna FTP yöneticisi aracılığıyla erişebilir. Kişiler bilgisayarda FTP açarak barındırma sağlayıcısı tarafından sunulan oturum açma işlemlerini gerçekleştirir. Daha sonra sitedeki wp-contect/plugins/ klasörüne gidilir. Daha sonra buraya çıkarılan klasör sunucusunun eklenmesi gerekir. Eklentinin klasörü de sunucuya yüklendikten sonra eklenti başarılı şekilde yüklenmiş olmaktadır.

WordPress yönetici alanında eklentiler kısmına giderek listede yüklü olan eklenti bulunur. Eklenti altında yer almakta olan etkinleştir kısmına tıklanarak eklentinin kullanıma hazır olduğunu görülür. Ayarlar özel gereksinim ve de istenen özelliklere göre yapılarak yüklü eklenti etkinleştirilir. WordPress eklentileri nedir? Konusunda kişiler bu şekilde türlerinim ve de yükleme yöntemlerini bilerek hareket edebilir.

Sizi Arayalım

    Kişisel verilerimin, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na uygun olarak işlenmesine izin veriyorum.