BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ ARAYIN: 0212 400 08 24

 > Blog  > Evergreen İçerik Nedir, Nasıl Hazırlanır?
evergreen içerik

Evergreen İçerik Nedir, Nasıl Hazırlanır?

Evergreen içerik nedir sorusu önemi kaybolmayan yazı konuları ve içerikleri şeklinde özetlenebilmektedir. Birçok web sitesi için bu içerikler güncel olarak kalmak adına önemli temel sayfalar arasında yer almaktadır. Web sitesinde kullanacağınız içerikleri bu tür içeriklerle donattığınızda, uzun vadede güncelleme sorunu ile daha az uğraşmış olursunuz. Google ve diğer arama motorları güncelleme bakımından faydaları görülebilir.

Evergreen Ne Demek?

Her zaman güncelliği koruyan, “Her Zaman Taze” anlamına gelen evergreen kelimesi içeriği sıfat olarak tanımlayan bir ifadedir. Başka konular ve kategorilerde de evergreen kelimesi kullanılabilir. Güncelliği her zaman devam eden önemli konular içerik olarak web sitelerindeki önemli yerini almıştır.

Evergreen İçerik Nedir? Özellikleri Neler?

Evergreen içerik zaman açısından etkilenmeden her zaman taze kalan, sayfa yazı içerikleridir. İnsanlar bu gibi içeriklere her zaman ihtiyaç duyabilir.  Bir anlamda her zaman yeşil olarak kalacak içerikler eskimeyen detayları ile müşteri çekme kapasitesini de koruyacak anlamına gelir. Genel özellikleri sıralanırsa:

 • Zamandan bağımsız evergreen içerikler uzun ömürlüdür.
 • Web siteleri için birçok artıyı birlikte getiren yazılardır.
 • Arama motoru fark etmeksizin üst sıralarda yer almanıza faydası olabilir. Doğru şekilde optimize edilen web sitelerinde etkili bir yazı içeriği barındırmış olursunuz.
 • Sayfanızı ziyaret edenler için devamı gelecek şekilde faydalı bir içeriğe sahip olursunuz.
 • Yüksek trafik çekmenize olanak sağlayan içeriklerdir.

Özellikleri ve faydaları içe geçmiş durumdaki evergreen içerikler çok yönlü olarak ele alınabilmektedir.

Evergreen İçerik Örnekleri 

Evergreen içerik örnekleri arasında en yaygın bilinenleri, liste makalelerdir. Nasıl yapılır yazıları, ürün incelemeleri, biyografi tarzı yazılar ve röportajlar da bu kapsamda ele alınabilmektedir. Geniş kapsamlı araştırma yazıları, sıkça sorulan sorular ve vaka çalışmaları evergreen içeriklerdendir.

Evergreen İçerik Nasıl Hazırlanır?

Evergreen içerik nasıl hazırlanır sorusu için öncelikle konu araştırması yapmak olacaktır. Konu araştırması, web sitenizi tanımlayan, genel olarak her zaman ilgi çekecek bir içeriğe hazırlık sağlamalıdır.

1-) Konu Belirleyin

Konu belirlemesi yaparken siteniz ne üzerine ise buna odaklanmalı ve bu şekilde konu ayarlaması yapmalısınız. Odaklandığınız site içerikleri ile beraber etkili sonucu ancak bu şekilde alabilirsiniz. Web sitesi içeriğiniz sitenizin amacı ile paralel olduğunda, avantajlı bir seo değerlendirmesine de girebilme şansınız artar.

2-) Hedef Kitleyi İyi Tanıyın

Kalıcı bir konuyu uygun formatta yayımlamak haricinde hedef kitlenizi de iyi tanımış olmalısınız. Konu ardından gelen ikinci ve en önemli kısım budur. Hedef kitleye ne bilgisi vermek istediğinizin taslağı çıkarılmalıdır. Başlıklar ve alt başlıklar hangi web site içeriği ile alakalıysa onu desteklemelidir.

3-) Konu Hakkında Araştırma Yapın

Belirlediğiniz konu hakkında özel bir araştırma yapmalısınız. Başlık ve alt başlıklar kapsamında, doğru kaynakları bularak, çeşitli fotoğraflarla destekleyerek araştırmanızı kanıtlamalısınız.   Vermiş olduğunuz bilgiler genel merak edilen konular olsa da en iyi bilgi veren içeriği hazırlamaya çalışmalısınız.

4-) Örneklerle Sayfa İçeriğini Zenginleştirin

Örneklerle zenginleştirilen bir site dikkat çekici olacağı için kalıcı olmaya da uygun içerikler anlamına gelebilir.  Eski tarihlere kayan bir içerikte bile örneklerle yapılan tatmin edici açıklamalar son derece etkili olacaktır.

5-) Anlaşılır & Sade Bir İçerik Hazırlayın

Özgün ve güncel kalan bir evergreen yazı hazırlamak için en önemli aşamalardan biri anlaşılır bir dil kullanmaktır. Ağır bilimsel dil veya karışık cümlelerden uzak şekilde sade bir dil kullanmaya özen göstermelisiniz.  Anlatmak istediğiniz konuyu hiç bilmeyen birine anlatıyor gibi sade şekilde ifade etmeniz son derece önemlidir.

6-) Fark Yaratan Detaylar Bulun

Evergreen içerik yazarken zamansızlık özelliği katmak için fark yaratan detaylar bularak uygulamalısınız. Benzersiz bir içerik elde etmenizi sağlayan en önemli adım arama motorunda üst sıralarda görülen siteleri içerik yönünden incelemek olacaktır. Farklı evergreen içerikleri inceleyerek, aynı konuda eklemeler yapmaya çalışabilirsiniz. Artı özgün niteliği olan içeriklerden alacağınız verim çok daha yüksek olabilir.

7-) Konuyu Yaratıcı Hale Getirin

Hazırlığı özenerek yapılan bir evergreen yazı hazırlamak için konuyu daha yaratıcı şekilde nasıl aktaracağınızı bilmelisiniz. Basit ve genel bir konu olsa bile anlatım tarzı bakımından yaratıcılık kriterlerini dikkate alarak ilerlemeniz gerekir. Açıklamaları yaratıcı hale getirmeniz için ne kullanacağınız size kalmıştır. Videolu açıklamalar, çeşitli kişileri konuyla ilgili anlatan ifadeler etkili olabilir.

😎 Belirli Aralıklarla Güncelleme Yapın

Evergreen içeriklerle ilgili yanılgıya düşülmemesi gereken bazı konulara dikkat etmelisiniz. Konu her zaman geçerli olsa da, güncellemeye de her zaman ihtiyaç duyulmaktadır. Konular çok uzun süre dikkat çekse bile sitenizi daha güncel tutmaya yetmeyebilir. Sitenizde aynı içeriği güncelleme yapmaya özen göstermeli ve bu konuda mutlaka gereken çalışmaları yapmalısınız. Örneğin siyasi niteliği de olan kuruluşlarla ilgili bir yazıda, zorunlu güncellemeler de olabilmektedir.

9-) Talep Etmekten Çekinmeyin

İçerikleri daha organik geri dönüşüme sokabilmek için makale örnekleri yorumları şeklinde talepte bulunabilirsiniz. Sayfa içeriğini beğenip beğenmediği konusunda ziyaretçilerden yorum talep edebilirsiniz. Bu sayede gelişime hazır olduğunuz konusunda karşı tarafa samimi bir mesaj da vermiş olursunuz.

10-) Markanıza Gönderme Yapın

Web sitesi içeriğini evergreen makale olarak hazırlarken sitenizin de bir marka olduğunu unutmamalısınız. Web adresiniz internet alanında yer alan, bir gelir amacı olan markaysa, yazı içerisinde bilgilendirme metinleri olması avantaj sağlayacaktır.

Evergreen İçerik Yazmanın Faydaları  

Evergreen içerik yazmanın faydaları denince akla ilk gelen avantaj trafik çekmeye en uygun makale türleri arasında olmasıdır.  Yüksek aranma hacmi olan evergreen içerikler, çok sayıda kişiyi web sitesine çekebilecektir. Diğer etkenlerle birlikte doğru şekilde ayarlandığında evergreen içerikleri çok önemli bir site seo avantajı haline de getirebilirsiniz.

Kullanıcı tatmin eden içerikler olacağı için belirli bir konuda fayda sağlayan en uygun içerikler hazırlamış olursunuz. Özellikle bir alanda bilgi veren en iyi site içeriği yazma konusunda önde gelen siteler arasında olabilirsiniz. Kullanıcılar zamanla sizi belirli konuda en iyi içerik bulacakları bir site haline getirebilir.

Evergreen İçerik Yazarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Evergreen içerik örnekleri bu tür içerikleri yazarken ne gibi kurallara dikkat etmek gerektiği konusunda önemli veriler de sunacaktır.

 • Yazıyı okuyan kişi aradığı soruyu cevaplamalıdır. Yazı hakkında bilgisi olmayan kişiler, evergreen içeriklerle beraber farklı sorulara da yanıt bulabilmelidir.
 • Başlıkla ilgili istenen tüm bilgileri yan konularla beraber açıklamak gerekir. Konunun kendi kapsamından çok ayrılmadan, alakalı olabilecek faydalı içeriklerle beslemek son derece önemlidir. Bu durum yazı içeriğinizi yaratıcı yapmaya da yararlı olabilir.
 • Okuyucular için taze bir içerik olması gerekir. Güncel ve önemli bilgileri paylaşmanız, site geneli bakımından da önemli bir durumdur.
 • Evergreen içerikleri genelde uzun ve tatmin eden görsellerle yayımlamalısınız. İstenen bilgiler hakkında özen gösterdiğiniz anlaşılır olmalıdır.

Yazınızla ilgili organik geri dönüşler, yorumlar konusunda hassas olmalısınız. Evergreen içerikleri etkileşimi kuvvetlendiren bir hale getirebilir. Yeni konu açısından önemli veriler alabilirsiniz. Bu sayede yeni yazınızda daha faydalı neler yazabileceğiniz de belirlenmiş olur.

Evergreen İçerikler & SEO

Evergreen içerikleri arama motoru optimizasyonu bakımından önemli bir konumda tutabilirsiniz. Sabit olarak yüksek trafikli site içeriğiniz olduğunda çok daha iyi bir ivme kazanabilirsiniz. Seo çalışmalarında evergreen içerikler referans makaleler arasında olacaktır.

Sizi Arayalım

  Kişisel verilerimin, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na uygun olarak işlenmesine izin veriyorum.