BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ ARAYIN: 0212 400 08 24

 > Blog  > WebP ve WebM Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?
WebP ve WebM

WebP ve WebM Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Geçmişten günümüze bakıldığı zaman web sayfalarının da büyük bir gelişme kaydettiğini ve de bu sayede evrim geçirmiş olduklarını söylemek mümkün olduğu için WebP ve WebM nedir? Web dünyasının ve web sitelerinin kişilerin daha kaliteli, konforu ve de çeşitli şekilde kullanılmasını sağlamakta olan bu dosya türleridir. Bundan dolayı kişilerin sayfalarında görüntüler, videolar ve ses gibi kaliteli formatlarının olmasına yardımcı olur.

İlk web siteleri yalnızca içeriklerden ve metinlerden oluşmaktayken artık gelişmekte olan teknoloji sayesinde görüntüler, videolar ve sesler de kullanılır hale gelmiştir. Daha önceden sadece kilobaytlarla ifade edilmekte olan boyutlar artık günümüzde megabaytlar şeklinde de ifade edilir olmuştur. Tüm bu gelişmeler ve de yükselmekte olan sayfa boyutları kişilerin web sitelerini ve sayfalarını daha hızlı şekilde kullanmalarını da gerektirir.

Yani bu kadar gelişme ve değişme göstermekte olan web sitelerinin hızlı şekilde kullanılması da kişilerin ve kullanıcıların isteğidir. Web sayfalarının hızlı yüklenmesi neye bağlıdır? Konusunda da bu iki dosya türü son derece işe yarar şekilde karşınıza çıkmaktadır. Hem daha hızlı ve de kaliteli sonuçlar alınması hem de kişilerin web sayfasını rahatlıkla kullanılması için bu iki tür dosya üretilerek kullanıma sunulmuştur. Hem görseller için hem de videolar için ayrı şekilde zengin içerikli olan medya formatları kullanılmaya başlanmıştır.

WebP Ne İşe Yarar?

Google tarafından 2010 senesinde duyurulmuş olan ve kalitede ödün verilmeden görseller için yüksek kaliteden ödün verilmeden sıkıştırma oranlarına erişebilen bir doya türüdür. WebP formatının kullanılması halinde görüntüler daha düşük boyutlu olmasına rağmen kaliteden ödün verilemeyecek şekilde karşınıza çıkmaktadır. Bu sayede hem web sayfasının daha hızlı şekilde yüklenmesi hem de kullanılması sağlanmış olur. Görsellerle oynayabilmek ve paylaşım yapma noktasında kendinize göre istediğiniz sıkıştırmaları yapabilmekte mümkün olur.

İlk olarak WebP ne işe yarar? konusunda kişilerin görselleri daha iyi şekilde görmesi ve de web sayfalarının hızlı yüklenmesi durumunu bilmesinde fayda vardır. Kayıpsız sıkıştırma, görselin her pikselinin sıkıştırmadan sonra aynı kalacağı anlamına gelmektedir. PNG dosya formatı görselleri kayıpsız bir şekilde sunmakta ve daha iyi şekilde görseller oluşturulmaktadır. Aynı zamanda %26 daha az olan boyut ile aynı kalite sunulmaktadır. Kayıplı sıkıştırma ise görsellerin kullanıcıların gözle algılamayacağı şekilde piksellerin kaldırılması durumudur.

Daha fazla sıkılaştırmanın elde edildiği durumlar olarak karşınıza çıkmakta ve bu format ile popüler kayıplı olan sıkıştırma formatı JPEG formatının karşılaştırılması halinde dosya boyutunda azalma olduğu görülmektedir.

WebM Ne İşe Yarar?

WebM ne işe yarar? Google tarafından 2010 yılında özellikle web kullanımına yönelik olacak şekilde videolar ve de ses dosyaları için yeni bir format üretilmiştir. Bu açık kaynaklı olan multimedya formatı diğer multimedya formatlarına rakip olarak geliştirilmiştir. WebM temelinde web kullanımına  uygun olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle de web üzerinde olacak tüm içerikleri, videolar ya da sesler üzerinde çalışması ve etkisini göstermesi mümkündür.

Medya dosyalarının çok fazla şekilde sıkılaştırılarak ve diskteki boyutunun da azaltılacak şekilde özelliklerini sunar. Bu nedenle ortama ve kullanım alanına göre hizmet vererek kullanım amacına göre çalışır. Bunun yanında dosyaların açılması sırasında ok az şekilde bilgisayar gücü gerekmektedir. Bu şekilde bu formatın amacı da tüm teknolojik olan cihazlarda, telefonlarda, bilgisayarlarda, tablet ve de akıllı TV gibi cihazlarda da işlem gücünden bağımsız şekilde çalışmaktadır. WebM ne gibi yenilikler sunar? Konusunda tüm teknolojik aletlerle ve cihazlarla uyum içinde olmasını ve kullanılmasını belirtmek doğru olur.

Cihazların işlem gücünden son derece bağımsız olması sayesinde de daha kaliteli ve az maliyetli olacak şekilde çevrim içi video akışının mümkün olduğunu belirtmek gerekir. Yüksek sıkıştırma oranları sayesinde iyi şekilde tasarruf elde edilerek kişilerin gerekli olan güçten daha az enerji harcaması da mümkün olmaktadır. Bu nedenle hem daha az maliyet hem de web sitesinin hızlı şekilde kullanılması mümkün olurken kişilerin memnun olma oranı da daha çok artış gösterir.

WebP Avantajları Nelerdir?

Daha küçük dosya boyutları web sitelerinde daha kolay şekilde kullanım alanı bulmakta olduğu için web sitesinin hızlanmasına ve rahat şekilde kullanımına da katkıda bulunur. Bu nedenle WebP avantajları nelerdir? Konusunda kişilerin web sitesini hızlı şekilde kullanması ve kişilerin sıkılmasına neden olacak yavaşlığın da sona ermesini sağlamaktadır. Bu kadar çok gelişme ve yenilik göstermekte olan web sitelerinde yavaşlık artık kullanıcılar için tercih edilen ya da memnun kalınan bir durum değildir.

Yavaşlık konusundan son derece rahatsız olan ve bunu yaşamak istemeyen kişiler için web sitelerinin hızlanmasını ve hızlı şekilde yüklenmesini sağlayan kesinlikle WebP formatıdır. Bu format sayesinde kişiler web sayfasında farklı alanlarda farklı şekilde formatlar kullanmaya gerek duymadan en rahat şekilde birçok alanda  bu formatı kullanabilir.

WebM Avantajları Nelerdir?

WebM avantajları nelerdir? Konusunda ise her cihazda açılabilmesi ve yaygın olarak kullanılabilmesi son derece mümkündür. Bu sayede kişiler en ufak şekilde sorun yaşamadan bu video formatını memnun kalarak kullanabilir. Sıklıkla tercih edilmesi ve yaygın olarak kullanılması da bir diğer avantaj olarak herkes tarafından sorunsuz şekilde kullanıldığını göstermektedir. Düşük boyutlu olması ve hemen her anlamda web sayfalarının ihtiyaçlarına yönelik olarak hizmet vermesi de bir diğer avantajıdır.

Daha az işlem gücü ve daha küçük boyutlarda olan bu format ile kişilerin hem kullanımı daha kolay olur hem de az maliyet sağlanır. Bu formatı dijital olan video kamerada dahi oynatabilmek son derece mümkün olur. Bu nedenle kişilerin WebP ve WebM faydaları nelerdir? Konusunda da kişilerin bu avantajlardan yola çıkarak ne gibi faydaları olduğunu anlaması söz konusudur.

WebP Nasıl Kullanılır?

Görseller kullanıcının hangi tarayıcıyı kullandığına bağlı olacak şekilde kullanıcıya sunulmaktadır. Yani kullanıcının ne kullandığına bağlı olarak PNG ve JPEG görselleri gönderilmektedir. Diğer tarayıcılarda ise WebP görselleri gösterilmeye devam etmektedir. Kişilerin WebP kullanması için de eklentilerden faydalanmasında fayda vardır.

Kişiler eğer ki Worpress kullanmamaktaysa bu konuyla ilgili olarak geliştiricinin bir entegrasyon yapmasında fayda vardır. WebP nasıl kullanılır? konusunda kişilerin bu adımları izlemesi ve en doğru olan uygulamaları, eklentileri tercih etmesi gerekmektedir.

WebM Nasıl Kullanılır?

Eğer bir video içerik üreticisi olarak videolarla ilgilenen kişiler varsa bunun için belirtilen  ve kullanılmakta olan araçlar ile kişiler en kısa süre içinde kolaylıkla videoları WebM haline getirebilir. Kişiler birçok aracı kullanarak da bunları Webm olarak dönüştürebilmekte ve belirtildiği üzere avantajlar ve de tasarruflar elde edebilmektedir.

Hem daha iyi kullanı sağlanması hem de video ya da ses içeriklerinin kaliteli hale gelebilmesi adına kişiler için WebM oldukça iyi şekilde hizmet vererek çalışmaktadır. Sadece basit olan gifleri dahi WebM’e çevirerek tasarruf elde etmek mümkündür. Tarayıcı hangi sürümü desteklemekteyse buna göre olan sürüm çalışır. WebM nasıl kullanılır? konusunda bu adımlar izlenerek işlemler yapılır.

Sizi Arayalım

    Kişisel verilerimin, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na uygun olarak işlenmesine izin veriyorum.