BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ ARAYIN: 0212 400 08 24

 > Blog  > Yoast Seo Nedir? Nasıl Kullanılır? Yoast Seo Ayarları
yoast

Yoast Seo Nedir? Nasıl Kullanılır? Yoast Seo Ayarları

Web sitesi yayınlama aracı olan WordPress ve Yoast Seo nedir sorusu ile bütün bir konu olarak düşünülmelidir. WordPress eklentisi olması nedeniyle sitenizi daha uygun bir şekilde arama motoruna optimize etmeyi amaçlar.

Yoast Seo Nedir?

Yoast seo, optimizasyon eklentileri denince akla gelen en iyi seçeneklerden biri olarak bilinmektedir. WordPress ile birlikte sunulan hizmetler, Google ve diğer arama motorlarında görünürlüğü belirgin şekilde artırmayı planlar. İşlevsel açıdan her siteye özel şekilde optimize olduğu için kullanımı da pratik bir eklentidir.

Premium ve normal özelliklerle birlikte Yoast Seo nedir sorusunu yanıtlamak daha mantıklı olacaktır. Ücretli hizmetler de sunan eklentide, premium seçeneklerde daha fazla özellik ve avantaj elde edilebilir. Site panel kullanıcıları siteye içerik yüklemeden önce diledikleri paket kullanımımı seçerek veya paketsiz şekilde kullanıma devam edebilir.

Yoast Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

Yoast özelliklerini ayarlayabilmek için eklentiyi öncelikle yüklemeniz gerekir. Yükleme olmadan WordPress Yoast eklentisini kullanamamaktasınız. Bu nedenle şu işlemler ayarlamada önem kazanır:

WordPress paneli üzerinden sağ üst kısımda yeni ekle butonundan Yoast Seo indirme işlemi başlatmalısınız. Yükleme tamamlandığında eklentiyi etkinleştirme yapılmalıdır.

Yoast Seo Ücretsiz mi?

Yoast seo kullanımı isteğe göre ücretli olabilmektedir. Ücretsiz bir hizmet olarak piyasaya sunulması yanında daha fazla ayrıntı kullanmak isteyen site sahipleri premium kullanım için belirli bir ödeme ile detay özellik artısını kullanabilir.

Güncel olarak beş milyonu aşkın bir indirme sayısı olan Yoast Seo eklentisi sitenizde önemli farklar yaratabilecektir. Bir kod yazmaya gerek kalmadan sitenizi daha iyi bir şekilde görünür hale getirmesi nedeniyle her geçen gün kullanıcı sayısı artmaktadır. Eklentiyi kullanarak siz de siteniz adına önemli gelişmeler kaydedebilirsiniz. Elbette Yoast’ın destekleyici yönlendirmelerini özgünlük gibi kriterlerle birlikte optimize etmeyi de unutmamalısınız.

Yoast Seo Eklentisine Neden İhtiyaç Var?

Google arama motorunda yer alan web siteniz, bazı uygulama eklenti özellikleri sayesinde daha verimli bir şekilde öne çıkabilir. Organik trafik kazanmaya çalışarak daha çok verim alacağınız site için Yoast Seo en iyi araçlardan biri olacaktır. Yoast eklentisi sayesinde arama motorunda öne çıkacağınız bir prosedürü hazır olarak elde edersiniz. Üstelik çoğu özelliği ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Yüksek arama motoru trafiğine ihtiyacınız olduğunda Yoast eklentisi üzerinde düzenli bir çalışma yapmanız önerilir. Kişisel web sitesi ve e ticaret siteleri fark etmeksizin herkes için Yoast uygulamalarını hayata geçirmek avantaj demektir.

Global açıdan WordPress seo eklentisi kullanımı küçük işletmelerin gelişimine önemli katkılar sağlayabilir. Daha çok hedef kitle, organik müşteri kapasitesine ulaşabilmek adına kritik bir adım atmış olursunuz. Gelecek vaat eden bir firma veya site olmak istiyorsanız düzenli bir eklenti çalışmasını da sürdürmeye dikkat etmelisiniz.

Yoast Seo Nasıl Kullanılır?

Web sitesi içeriklerinizi WordPress panelinden yayınlayacağınızda Yoast Seo kullanımı yapmanız şiddetle tavsiye edilir.  Bunu kullanmanız için yönlendirici detayları takip edebilirsiniz.

 • İlk önemli aşama olan odak anahtar kelime sizden birkaç yerde geçirilmesi için talep edilecektir. Sayfa içeriği eklediğiniz bölümün alt kısmında bulunan Yoast ekranında bu satır ve yönlendirmeleri otomatik şekilde bulabilirsiniz. Her satırda görevleri yerine getirdiğinizde verimi fark edilir şekilde görebilirsiniz. Kullanımla ilgili şu maddeleri bildiğinizde daha iyi bir sonuç alabilirsiniz:
 • Yoast SEO kullanımına platforma yazı eklediğiniz anda başlamış olursunuz. Yoast kuralları olmadan da siteye yükleme olabilir. Bazı kullanıcılar birkaç özelliği kullanarak da yükleme yapabilmektedir. Ancak detaylı bir şekilde kullanım özelliklerinden faydalanmanız önerilir.
 • Yoast bölümlerinden biri olarak odak anahtar kelime, aramada hangi kelimelerle yazınızı çıkarmak istediğinize odaklanır. Bu odak anahtar kelimeyi konuya en uygun şekilde belirlemeli ve bazı anahtar kelime araçlarını da devreye sokabilirsiniz. Aranma hacmi yüksek olan anahtar kelimeleri kullanarak daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Birinci basamak olması nedeniyle bu aşamaya özen göstermeniz gerekecektir.
 • Yoast SEO kullanımı denince diğer aşamada “Seo Analizi” bölümü yer alır. Odak anahtar kelime kapsamında verilen analiz uyarılarını olabildiğince yerine getirmelisiniz. Renk yönlendirmelerini de takip ederek doğru analizleri bulmak mümkün olacaktır.
 • Outbound links bölümüne bakılırsa link bakımından birkaç web bağlantısının olması amaçlanır. En az bir tane bağlantı olması şartı dikkate alınmalıdır. İnternal links de sitenizde kendi sayfanıza vereceğiniz link olarak son derece önemlidir. Site içi link verirken, mutlaka konuyu besleyen destekleyici ve alakalı bir sayfa olmalıdır.
 • Yoast seo eklentisinin en önemli kısımlarından biri ilk paragrafta odak anahtar kelimesi kullanmak olacaktır. Bunu kullanmadığınızda Yoast seo size bir uyarı verecektir.
 • Yoast kullanırken görsellere ait etiket eklemesi yapmalısınız. Image alt attributes bölümünde yer alan bu uyarıda odak kelime alt etiket eklemesi yaparak daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.
 • Odak anahtar kelime uzunluk kontrolü yaparak “Keyphrase length” kısmını tamamlamış olursunuz. Şayet odak anahtar kelimeniz belirtilen WordPress seo Yoast kriterlerine uygun değilse bu size uyarı olarak geri dönecektir. Kırmızı ve yeşil gibi renklerle de uyarıları takip ederek hepsini onaylı hale getirmeye çalışabilirsiniz.
 • Odak kelime yazı içerisinde belirli bir sayıda geçmemesi gerektiği için Yoast’ta bunu “Keyphrase density” ile takip edebilirsiniz. Olması gerekenden fazla geçerse, sayı aşımı şeklinde size uyarı gelecektir.
 • Odak anahtar kelime meta açıklaması bölümünde geçmeli ve bu kısım kesinlikle atlanmamalıdır. Meta açıklaması, arama motoru üzerinde sizin en kısa tanıtımınız olarak düşünülebilir. Bu bölüme mutlaka önem verilmesi gerekir. Keyphrase in meta description bölümünde yer alan kısmı takip ederek bu bölümü de kullanmalısınız.
 • Meta açıklamasıyla alakalı 160-165 arası karakter sınırına dikkat etmelisiniz. Verilen sınırlama geçildiğinde Google arama motoru bunu negatif etki olarak algılayabilir.
 • Başlıkla ilgili optimizasyona bakıldığında, odak kelime başlıkta da olmalıdır. Keyphrase in title özelliği bu noktada son derece önemlidir. Sitenizi özgünleştiren en önemli kullanım özelliklerinden biri olacaktır.
 • Seo başlığınız en çok 65 karakter olmalıdır. SEO title width özelliği bu kullanım yönlendirmesini size sunacaktır.
 • Yoast Seo’nun içerik uzunluğu sınırına ve alt limitine dikkat ederek kullanımı önerilir. Genellikle en az 500,600 kelimelik yazı içerikleri oluşturmaya gayret ediniz. Text length bölümünde bu konuda yönlendirmeler faydalı olacaktır.
 • Sitenizde odak anahtar kelime aynı bağlantı içerisinde başka yerde kullanılmamış olmalıdır. Bu sorun özellikle ana sayfa yazılarında daha fazla meydana gelebilir. Her yazı girişinde odak anahtar kelime birbirinden farklı şekilde ayarlanmalıdır. Previously used keyphrase özelliğine uymanız, daha özgün içerikler için de bir kapı olacaktır.
 • Bağlantınızda odak kelime geçmesi, sitenizi arama motorunda öne taşıyacak, tıklama oranı bakımından artı olacaktır. Keyphrase in slug özelliğinde bunu kullanmaya dikkat etmelisiniz.

Arama motoru optimizasyonu için Yoast ayarlarına önem vererek daha etkili sonuçlara bakmak mümkündür.

Yoast Seo Premium Özellikleri Nedir?

Ücretsiz olan Yoast Seo’yu dilerseniz daha fazla özelliklerle birlikte kullanmak için Premium moduna yükseltebilirsiniz. Premium Yoast Seo’da görülen özelliklerden bazıları:

 • Metin analiz aracı
 • Linkleri kolay ekleme ve konumlandırma
 • Sosyal medyada kullanım ayrıcalıkları

Eş anlamlı anahtar kelime optimize özelliği Yoast Seo nedir sorusunun premium bölümüyle alakalı karşılığıdır.

Sizi Arayalım

  Kişisel verilerimin, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na uygun olarak işlenmesine izin veriyorum.