BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ ARAYIN: 0212 400 08 24

 > Blog  > Affiliate Marketing Nedir? Avantajları Nelerdir?
Affiliate Marketing

Affiliate Marketing Nedir? Avantajları Nelerdir?

Pazarlama dünyasında sıkça gördüğünüz bir terim olan Affiliate Marketing Türkiye günümüzde birçok kişinin internetten para kazanmasını sağlayan bir pazarlama şeklidir. Dijital pazarlamanın bir dalı olan bağlı kuruluş pazarlaması, bağlı kuruluş pazarlaması olarak da bilinir.

Hem üreticiler hem de distribütörleri tarafından ürünlerinin satışından elde edilen kârın paylaşılmasına dayalı olarak kullanılan bir pazarlama şeklidir. Satış ortaklığı hem ulusal hem de uluslararası alanda sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.

Affiliate Marketing Nedir?

Türkçe karşılığı satış ve pazarlama ortaklığı anlamına gelen Affiliate Marketing nedir? Ürün, hizmet veya web sitelerinin tanıtımını yaparak sundukları hizmetler karşılığında komisyon kazanan kişi veya kuruluşlara dayalı bir sistemdir.

Affiliate Marketing sisteminde firmanızın satıcısı gibi hareket eder ve sattığınız her ürün için komisyon geliri elde edersiniz. Ancak bağlı kuruluş pazarlaması, tek bir şirketle ortak olmak zorunda olmadığınız için diğer satıcılardan daha fazla kazanmanıza olanak tanır.

Affiliate Marketing Sistemi Nasıl Çalışır?

Sistemin çalışma prensibinden önce Affiliate kelime anlamına bakmamız gerekir. Affiliate ne demek? Bu terimin anlamı bağlı kuruluş yani satış ortaklığı demektir. Bağlı kuruluş pazarlama sisteminde temel olarak üç farklı taraf vardır: Satıcılar, Ortaklar, Tüketiciler.

• Satıcı (üretici)

Ürünü satan ve ürünü tanıtan kişi veya kuruluştur. Marka olarak da adlandırılabilir. İştirakin sattığı ürünlerden gelir elde eden ve kazancı iştirakle paylaşan taraftır.

• Ortak

Satıcının sunduğu ürünleri internet siteleri, sosyal medya veya diğer pazarlama kanalları aracılığıyla potansiyel tüketicilere satan kişi veya kuruluşlar. Ortağın buradaki görevi, ürünü tüketici için çekici kılmak ve onu satın almaya ikna etmektir.

• Tüketici

İş ortağı destekli ürünü satın alan taraftır. Bir tüketici bir ürün satın aldığında, ürünün fiyatı satıcı ve satış ortağı arasında paylaşılır.

Affiliate Marketing sistemlerinde yukarıda da açıklandığı gibi tüketiciler, affiliatelerin sattığı ürünleri satın almakta ve her satış karşılığında affiliate ürünler üzerinden komisyon geliri elde etmektedir.

Affiliate Marketing Avantajları Nelerdir?

1- Düşük başlangıç maliyetleri

Affiliate pazarlamaya başlamak için çok paraya ihtiyacınız yok. Bazı programlar ücret alır, ancak genellikle bir ortaklık programına katılmak için ödeme yapmanız gerekmez. Üreticiler için kaç ürün sattıkları önemlidir.

2- Birden fazla şirkette çalışabilirsiniz

Komisyon bazlı bir sistem olduğu için tek bir kişi veya kurumda çalışmak zorunda değilsiniz. Birden fazla kişi ve kurumla çalışarak gelirinizi artırabilirsiniz. Affiliate Marketing nasıl yapılır eğer biliyorsanız bu adıma hâkim olmak için firmalarla iletişime geçmeyi denemelisiniz.

3- Müşteri desteğinden sorumlu olmazsınız

Bağlı kuruluş pazarlamasının en büyük avantajlarından biri, ürününüzle ilgili hiçbir işlemden sorumlu olmamanızdır. Ürünün satışı, iptali, iadesi ve kargoya verilmesinden üretici (marka) münhasıran sorumludur.

4- 7/24 Para Kazanma Olanakları

Affiliate Marketing ile siz offline durumdayken bile para kazanabilirsiniz çünkü kullanıcılarınız pazarladığınız ürünleri istedikleri zaman satın alabilirler.

Affiliate Marketing Dezavantajları

1- Reklam limitleri vardır.

Bağlı kuruluştan bağlı kuruluşa değişir, ancak e-posta pazarlamasına izin vermemek, tıklama başına ödeme gibi belirli anahtar kelimeleri sınırlar.

2- Referans sayısını artırmak zaman alır.

Bağlı kuruluşların iyi para kazanması için yeterli yönlendirme almaları gerekir.

3- Dijital pazarlamada iyi olmanız gerekir.

Bağlı kuruluş pazarlama ortağı olmak için herhangi bir eğitim gerekmez. Ancak, internet pazarlamacılığı konusunda Affiliate Marketing nedir biliyor olmalısınız.

4- Ödeme borcunuz olacaktır.

Hemen hemen tüm bağlı kuruluş programları, belirli bir satış yapıldığında size ödeme yapacaktır.

5- Biraz kod bilgisi gerektirir

Web sitenize, blogunuza veya e-postanıza bağlı kuruluş bağlantıları ve reklamlar eklemek için kodun nasıl düzenlendiğini ve nasıl çalıştığını bilmeniz gerekir.

Affiliate Marketing Nasıl Yapılır?

Bağlı kuruluş veya ortak olarak da bilinen, bir şirket için satış görevlisi olarak para kazanan kişiler Affiliate Marketing konusunda tecrübe sahibidirler. Karşılığında, reklamlarımız aracılığıyla satın alınan her ürün için bir komisyon veya tavsiye ücreti alırlar.

Satış ortakları genellikle web sitelerine yerleştirmek için özel bir bağlantı veya afiş alırlar. Tabii ki yapmanız gereken ilk şey, çalışmak isteyeceğiniz ve ürün ve hizmetlerini satma lisansına sahip bir şirket bulmaktır.

Bu noktada en önemli olan konu, Affiliate Marketing nasıl yapılır iyi bilmeniz ve hâkim olmanız gerekir. Herhangi bir şirketle anlaşabilirsiniz, ancak ortaklığın sizin için adil olduğundan emin olun.

Bağlı kuruluşlardan farklı olarak tüccarlar, tanıttıkları ürün veya hizmetleri yaratan kişilerdir. Tüccarlar, ortaklık programı üyelerine ödeme yapmak için önce yatırım yapmalıdır. Satıcı ayrıca bir ödeme ücreti talep etmelidir. Ödeme ne kadar yüksek olursa, ürününüzü o kadar çok kişi satacaktır.

Ancak yine de şirketlerin ortaklarına sunabileceği bazı seçenekler var. Örneğin, bonuslar, müşteriler için kuponlar, ücretsiz ürünler vb. seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Affiliate Marketing Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Affiliate pazarlama için oluşturulan yazılı içerikler ve videolarda öncelikle Affiliate ne demek bunu hatırlamak gerekiyor. Satış ortaklığı olduğu için bazı detayların ortaklarla birlikte belirlenmesi gerekir.

İnternet üzerinden alışveriş yapmanın hız, uygun fiyat ve geniş ürün yelpazesi gibi avantajlarının yanı sıra satın alınan ürünleri görememe gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Bu nedenle tanıtımını yaptığınız ürünü görsel olarak desteklemek çok önemlidir.

Özellikle ayakkabı, giyim ve teknoloji ürünleri gibi kategorilerde bu konu çok büyük önem arz etmektedir. Ürün fotoğraflarıyla birlikte videoda kullanılmalıdır. Satmak istediğiniz şey bir hizmet ise, yüzünüzü gösteren bir video ve hizmetin açıklaması bulunmadır. Bu durum satışlara olumlu katkı sağlar.

Satış ortaklığı sırasında; kullanıcı yorumları, ürün tavsiyeleri ve ürün şikayetleri gibi içeriklere odaklanmak önemlidir. Affiliate Marketing Türkiye sayfalarından ürün ve hizmet satın almak isteyen kişiler genellikle ürünle ilgili kullanıcı yorumlarını okumak isterler.

Sizi Arayalım

    Kişisel verilerimin, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na uygun olarak işlenmesine izin veriyorum.