BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ ARAYIN: 0212 400 08 24

 > Blog  > Kaliteli ve Doğal Yollardan Backlink Edinme İpuçları Nelerdir?
Backlink Nedir

Kaliteli ve Doğal Yollardan Backlink Edinme İpuçları Nelerdir?

Web sitesinin başka bir web sitesine sağladığı bağlantıya backlink denir. Bu bağlantıları almanın birkaç yolu vardır. Resim ve metin olarak dahil edilen bağlantılar ilgili kaynaklardandır ve bu nedenle SEO için yararlıdır.

Backlink, Google’dan web sitenizin trafiğini artırmak istiyorsanız dikkate alınması gereken en önemli SEO sıralama faktörlerinden biridir. Backlink, web sitesi bağlantılarını kullanan bir sistemdir.

Bu sistemde, kısaca bir site başka bir siteye link koyarak ziyaretçi sayısını arttırıyor. Bu referans sayesinde daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz. Web sayfanız tarafından sağlanan bu bağlantı, SEO sıralamanız için çok önemlidir.

Backlink Nedir?

Backlink, bir ziyaretçiyi doğrudan blogunuza veya web sitenize götüren bir bağlantıdır. Backlink ayrıca gelen bağlantı olarak da adlandırılır. Doğru kullanıldığında, en etkili arama motoru optimizasyonu (SEO) stratejisi olabilir.

Peki, backlink nedir? Sitenize içerikle link veren, sitenize değer katan, arama motorlarına sitenizin güvenilir ve kullanışlı olduğunu fısıldayan kaliteli bir web sitesi olmasını sağlayan metriklerden biridir. Backlinkler diğer web sitelerinin adlarını, logolarını, resimlerini veya sloganlarını içerebilir.

Değerli sayfalar, okuyucuların sorunları hızlı ve kolay bir şekilde çözmelerine yardımcı olur. Bu nedenle yetkili web sitelerinde alanınızla alakalı anahtar kelimeler içeren içeriklere link verilmesi, web sitenizin Google gözündeki değerini artırır. Google’ın favori sayfaları, kullanıcılara aradıklarını gösterebilen sayfalardır.

Kaliteli backlink, web sitenize kaliteli trafik çeker ve web sitenizin arama sorgularıyla daha alakalı olmasına yardımcı olur. Backlink miktarı, web sitenizin arama motorlarında oluşan popülaritesini belirlemeye yardımcı olur.

Backlink sayısı SEO kalitesinin bir göstergesi değildir. Bunun en önemli sebebi ise backlinklerin kalitesidir. Daha az backlinklere sahip sayfaların daha fazla backlinklere sahip sayfalardan daha iyi performans göstermesi tamamen normaldir. Bunun nedeni daha iyi, daha kaliteli ve tıklanabilir linklerin olmasıdır.

Backlink Neden Önemlidir?

İçerik, Google’ın sitenizin neyle ilgili olduğuna ilişkin derecelendirmelerinden yalnızca biridir ve Google’ın bu konudaki yetkisini test eder. Diğer web sitelerine backlink içeren web siteleri, genellikle olmayanlardan daha değerli ve önemli kabul edilir.

Bu, web sitenizin sıralamasını yükseltmek için güçlü bir bağlantı kurma stratejisine ihtiyaç duymanızın ana nedenlerinden biridir. Her backlink, eklenen web sitesinin Google profiline eklenecektir.

Profiller, bir bağlantının işaret ettiği sayfaya, bağlantının metnine ve bağlantının bulunduğu sayfanın sıralamasına bakar. Bir sayfanın bağlantı profili, sayfanızın sıralamasını yükseltmede en önemli faktörlerden biridir.

Backlink oluşturmak çok kolaydır. Her web sitesi sahibi, sahte bloglar açarak veya kendi bağlantılarını alakasız forumlara yerleştirerek bir dizi backlink oluşturur. Bugün, sistematik olarak backlink oluşturmanın ana faktörü bağlamdır.

Backlink Sorgulama Nasıl Yapılır?

Web sitenizde hangi bağlantıları kullandığınızı kolayca görmek için backlink sorgulama sayfasını kullanmanız gerekir. Bu sorgulamaların en uygun şekli, sitenin ilgili olduğu konu ile ilgili rakip web sitelerinin araştırılmasıdır.

Arama sayfasından istediğiniz rakip sitenin adresini kolayca arayabilirsiniz. Rakip sitenin tüm link detayları detaylı olarak görüntülenir. Bağlantı sonuçlarınızı daha iyi analiz etmek için kullanılan sembollere hâkim olmalısınız.

Sorgunuzdan aldığınız PR değeri, arama motorlarının sayfanıza verdiği değeri gösterir. Bu değer PageRank kavramını oluşturur. OBL simgesi, siteniz aracılığıyla giden bağlantıların toplam sayısını temsil eder.

Bayrak sonucu, karşılık gelen bağlantının no-follow özelliğine sahip olup olmadığını gösterir. Çapa metni ise sayfadaki bağlantıyla ilişkili anahtar kelimeler ve resimler hakkında bilgi sağlar.

Backlink Analizi Nedir?

SEO rekabeti söz konusu olduğunda, backlink analiz en çok dikkat edilmesi gereken etkenlerden birisidir. Bu analizler yapılırken birçok analitik araca öncelik verilebilir. Bu araçlar özellikle sitenize zarar verebilecek ve spam oluşturabilecek bağlantıları arar.

Bu araçlar Seomoz, Majestic ve Ahrefs’i içerir. Bu araçların tamamı, saldırıya uğramış veya spam web sitelerinden gelen backlinkleri özellikle reddeder. Ancak orijinal içerikten yoksun, tekrarlayan içeriğe sahip, otoritesi düşük ve cezalandırılmış web sitelerinin analizini etkiler.

Backlink analiz araçları, Google Disamov aracı sayesinde bu sayfaların silme, takip etmeme veya onaylamama işlevlerinden yararlanır. Bu sayede web sitenize zarar verebilecek web sitelerini temizler.

Backlink analizi sayesinde en alakalı ve doğal linkler web sitenize eklenir. Bu eklerde kullanılan analitik araçlar da aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır:

  • Dahili ve harici web sitelerinde backlink araştırması yapmak,
  • Backlink için anahtar kelime önerileri yapmak,
  • Rakip web sitelerinin backlinklerini araştırmak ve yeni backlinkler oluşturmak,
  • Sosyal medya platformunuzdaki başarıyı ölçebilmek,
  • Web sitesi rekabetini ve kelime kullanımını ölçmek,
  • Web sitesi içeriğini analiz etmek.

Uyumlu yapısı ile Google Analytics entegrasyonu sağlamaktadır. Bu özelliklere sahip araçlar sayesinde backlinklerinizi kurmak daha iyi olacaktır. Kaliteli backlinkler; daha güvenilir, popüler ve yetkili bir web sitesinin anahtarıdır.

Zararlı Backlink Nedir?

Negatif SEO çalışmaları arasında zararlı backlink çalışmaları önemli bir yer tutmaktadır. Kötü amaçlı bir backlink, bir web sitesinin sizinle hiçbir ilgisi olmayan bağlantıyı web sitenize yönlendirdiğinde oluşturulur.

Bu linkler size arama motoru algısında negatif bir site olduğunuz fikrini verir. Bu durum arama motoru sıralamalarında daha düşük, daha az organik trafik ve web sitesi indeks puanlarından dışlanma gibi sonuçlar doğurabilir.

Bu olumsuz durumdan kurtulmak için sitenizde düzenli olarak backlink kontrol yapmalısınız. Özellikle, backlink analiz araştırmasını kullanarak web sitenizi güvende tutmanın yollarını aramakta fayda var. Bu konuyla alakalı birçok analitik araştırma aracı mevcuttur.

Backlink Nasıl Alınır?

Backlink, web sitenizin iyileştirilmesinde ve geliştirilmesinde önemli bir rol oynar. Web siteniz için bu hedefe ulaşmak istiyorsanız bunun için kaliteli, doğal geri bağlantılar elde etmek için çalışmanız gerekir.

Backlinkler SEO rekabeti ve popüler bir web adresi olma açısından oldukça önemlidir. Bu sistemden en iyi şekilde yararlanmak için, öncelikle doğal ve doğrudan geri bağlantı yöntemlerine güvenmek muhtemelen en iyisidir. Peki, backlink nasıl alınır?

Arama motorları, geliştirdikleri en son standartlarla spam ve zararlı backlinklerle mücadele eder. Ancak, çoğu web sitesi doğal olmayan backlinkler kullandığı için çeşitli cezalara tabidir.

Maalesef backlink satın alırken en önemli değer sitenizin Pagerank değeridir. Pagerank SEO anlamında kesin bir değer değildir ancak Pagerank için yapılan çalışma ile yükseltilebileceğinden backlink fiyatları satın alım sırasında bu etkiye bağlı kalır.

Link olmayan veya hiç olmayan bir web sitesinden link almak daha karlıdır. Link verdiğiniz web sitesinin SEO kalitesi, backlinklerinize doğrudan etki eder. Bu nedenle bir sitenin kendi anahtar kelimelerinde üst sıralarda yer alması sunduğu faydaların bir göstergesidir.

Ücretsiz Backlink Stratejisi Nasıl Yapılır?

Birçok şirketin SEO rekabetinde kalmak için kullandığı yöntemlerden biri de backlink stratejisidir. Web siteleri backlinkler sayesinde daha fazla trafik alabilir ve daha popüler hale gelebilir.

Web sitesi içeriğine bağlantı vermek, bir web sitesini tanımak için kullanılan yöntemlerden biridir. Doğal olarak oluşturulan bağlantılar, arama motorlarının sitenizi algılama biçimini değiştirir.

Sizi daha güvenilir olarak tanımak, web sitenize daha fazla ziyaretçi çekecek ve aramalarda daha üst sıralarda yer alacaktır. Ücretsiz backlink stratejilerini bilmek, bu bağlantıları oluştururken daha iyi ticaret yapmanıza yardımcı olacaktır

Sizi Arayalım

    Kişisel verilerimin, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na uygun olarak işlenmesine izin veriyorum.