BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ ARAYIN: 0212 400 08 24

 > Blog  > En İyi 10 Arama Motoru Listesi
arama motoru

En İyi 10 Arama Motoru Listesi

Arama motoru dendiğinde aklımıza ilk olarak Google gelse de Google ve Bing’in yanı sıra, çok iyi bilinmeyen, ancak yine de günde milyonlarca arama sorgusu sunan başka arama motorları da mevcuttur. Google, istatistiklere göre % 81,5 gibi çarpıcı bir pazar payıyla dünya çapında en popüler arama motoru olarak göze çarpsa da diğer arama motorları da ülkelerin politik yönetimi sebebiyle çok büyük kullanıcı kitlesine sahiptir. Peki, dünyada en çok kullanılan arama motorları hangileridir? Google dışında dikkate değer en iyi 10 arama motorunun listesi aşağıdaki gibidir:

En Çok Kullanılan Arama Motoru Listesi

 • Google
 • Bing
 • Yahoo
 • Baidu
 • ru
 • DuckDuckGo
 • com
 • com
 • Wolfram Alpha
 • İnternet Arşivi

Google Arama Motoru

Dünyada en fazla kullanıma sahip olan Google ile en yakın rakibi ile arasında %76 gibi çarpıcı bir fark vardır. Google’ı dünya çapında en popüler ve güvenilir arama motoru yapan unsur, kaliteli arama sonuçları sunmasıdır. Kullanıcılara en doğru sonuçları sunmak için gelişmiş algoritmalar kullanan Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin, diğer web siteleri tarafından referans verilen web sitelerinin diğerlerinden daha önemli olduğu ve bu nedenle arama sonuçlarında daha yüksek bir sıralamayı hak ettiği fikrini öne sürmüşlerdir. Günümüze dek zenginleştirilmiş olan Google sıralama algoritması, halen internette tam olarak aradığınızı bulmanın en hızlı yolu olmaya devam etmektedir.

Bing Arama Motoru

Microsoft’un aramada Google’a meydan okuma girişimi olmasına rağmen Bing’in pazar payı % 6’nın altındadır. Windows PC’lerde varsayılan arama motoru olmasına rağmen Bing, kullanıcıları hala arama motorlarının Google’a güvenilir bir alternatif olabileceğine ikna edemedi.

Yahoo Arama Motoru

En popüler e-posta sağlayıcılarından biri olan Yahoo arama, Ekim 2011’den Ekim 2015’e kadar yalnızca Bing tarafından desteklenmiştir. Yahoo ayrıca 2014’ten beri ABD’deki Firefox tarayıcıları için varsayılan arama motorudur.

Baidu Arama Motoru

2000 yılında kurulmuş olan Baidu, Çin’deki en popüler arama motorudur. Wikipedia’ya göre pazar payı giderek artan Baidu, ayda milyarlarca arama sorgusu sunuyor. Alexa sıralamasında 4. sırada yer alan Baidu dünya çapında erişilebilir olmasına rağmen, sadece Çince olarak kullanılabiliyor.

Yandex Arama Motoru

İnternet’te Rusça sıralamasında 4. sırada yer alan en popüler 30 web sitesi içindeki Yandex, makine öğrenimi ile desteklenen akıllı ürünler ve hizmetler üreten bir teknoloji şirketi olarak biliniyor. Rusya’nın en büyük arama motoru olan Yandex, yaklaşık %65 pazar payına sahip.

DuckDuckGo Arama Motoru

Trafik istatistiklerine göre günde ortalama 47 milyon aramanın yapıldığı DuckDuckGo’nun genel pazar payları sürekli %0,5’in altında. Kendi arama dizini olmayan DuckDuckGo’da arama sonuçları çeşitli kaynaklar kullanarak oluşturulur. Yani kendi verileri yoktur, ancak kullanıcıların sorularına cevap vermek için diğer kaynaklara bağımlıdırlar.

ASK.com Arama Motoru

Arama paylaşımının yaklaşık % 0,42’sini alan Ask.com, eskiden Ask Jeeves olarak biliniyordu. ASK.com’un formatı, soruların diğer kullanıcılar tarafından cevaplandığı veya anket şeklinde olduğu bir soru-cevap formatına dayanıyor.

AOL.com Arama Motoru

%0.05’e yakın bir pazar payı ile ilk 10 arama motoru arasında yer alan AOL ağı, engadget.com, techchrunch.com ve huffingtonpost.com gibi birçok popüler web sitesini içeriyor.

WolframAlpha Arama Motoru

Diğer tüm arama motorlarından farklı olan WolframAlpha bir nevi gerçekleri ve verileri verebilen Hesaplamalı Bilgi Motoru olarak kullanılır. Bu arama motoru her türlü hesaplamayı yapabilir, örneğin ipotek 2000 yazarsanız, kredi varsayımınızı, ödenen faizi vb. hesaplar.

Archive.org Arama Motoru

İnternet arşivi arama motoru olan archive.org, bir alanın geçmişini izlemek ve yıllar içinde nasıl değiştiğini incelemek istiyorsanız kullanabileceğiniz bir araçtır.

Sizi Arayalım

  Kişisel verilerimin, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na uygun olarak işlenmesine izin veriyorum.