BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ ARAYIN: 0212 400 08 24

 > Blog  > Google Reklam Kaldırma ve Engelleme

Google Reklam Kaldırma ve Engelleme

İnternet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte pek çok firma da internetten yayınlanan reklam türlerini oldukça sık bir şekilde kullanmaya başladı. Bu durum reklamverenlerin yararına olsa da internet kullanıcılarının oldukça şikayetçi olduğu konular arasında yer alıyor. Özellikle Google gibi tarayıcı olarak milyonlarca kişi tarafından kullanılan bir platform üzerinden verilen reklamlar kullanıcıların karşısına oldukça sık çıkmaktadır. Bu denli rahatsız edici boyuta ulaşan reklamlarla ilgili kullanıcılar da Google reklam kaldırma yollarını aramaya başladılar. Reklamlar bu noktaya gelince Google, kullanıcıların reklam kaldırma ve engelleme işlemini yapmasına izin verdi. Peki Google reklamları nasıl kaldırılıyor?

Google Reklamları Nasıl Kaldırılır?

Google tarafından size sunulan internet reklamlarını tamamen yok etme şansına sahip değilsiniz ancak fakat istemediğiniz bazı reklamları engelleyebilirsiniz. Google aramalarda, haritalarda, YouTube’da ve Gmail’de karşınıza çıkan belli başlı reklamları engelleme şansınız vardır. Bunun için reklam yayınlamak için Google ile iş ortaklığı bulunan web sitelerinden ya da uygulamalardan bir daha görmek istemediğiniz reklamlar için “bir daha gösterme” seçeneğini işaretlediğinizde aynı reklam ile karşılaşmazsınız. Google reklam kaldırma için Google hesabınızda oturum açtıktan sonra yapmanız gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

Google Arama’da;

 • Masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız linkin yanında bulunan aşağı ok simgesine, mobil cihazda ise reklam grubunun yanında yer alan x simgesine tıklamanız gerekir.
 • Daha sonra “Neden Bu Reklam Sayfası” butonuna tıklamalısınız
 • Son olarak da “Bu Reklamvereni Engelle” sekmesine dokunduğunuzda aynı reklamla karşılaşmazsınız.

YouTube’da;

 • YouTube’da karşınıza çıkan bir reklamı engellemek için, “Bu Reklamı Göstermeyi Durdur” sekmesini işaretleyin.

Gmail’de;

 • Gmail’de karşınıza çıkan bir reklamı engellemek için reklamın yanında yer alan simgeye tıklayın.
 • “Benzer Reklamları Denetleyin” butonuna tıklayarak işleminizi sürdürün.
 • Son olarak “Bu reklamvereni engelle” sekmesine tıklayın.

Bir reklamvereni engellediğiniz zaman sizi bu reklamverenin web sitesine yönlendiren reklamları da kaldırmış olursunuz. Bazı reklamverenler reklamlarının yayınlanması için birden çok web sitesi ile çalışıyor olabilirler. Bu gibi bir durumda engellediğiniz reklamverenin tüm web sitelerini engellemeli ve bütün reklamları ortadan kaldırmalısınız. Google reklamları engellerken birden çok cihaz ya da tarayıcı kullanıyorsanız Google reklam kaldırma işleminin tüm bu cihaz ya da tarayıcılarda geçerli olması için hepsinde Google hesabınızı aktif etmeniz gerekiyor.

Google Reklam Engelleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Web siteleri tanıtmak istedikleri ürün ya da hizmetle ilgili Google ile iş ortaklığı kurduklarında, internet kullanıcıları bu reklamlara sık sık maruz kalabilirler. Web siteleri üzerinden görmek istemediğiniz ve sık sık karşınıza çıkan bu reklamları “bir daha gösterme” seçeneğini işaretleyerek engelleyebilirsiniz. Bu reklam engelleme işlemi ile aynı reklamverenin yayınladığı, engellenen reklama çok benzeyen diğer reklamlar da engellenecektir. Bununla birlikte aynı URL’i kullanan aynı reklamverenin reklamlarını Google reklam engelleme kullanarak engelleyebilirsiniz.

Görmek istemediğiniz reklamlar, Google hesabınızla oturum açtığınız zaman, “Reklam Kişiselleştirme” seçeneğinin aktif olduğu durumda, oturumun açık aldığı tüm cihazlarda otomatik olarak engellenecektir. Bu işlemin geçerli olması için Reklam Kişiselleştirme seçeneğinin aktif olması şartı vardır.

Google reklam engelleme için;

 • Görmek istemediğiniz reklamın sağ üst köşesinde bulunan “x” simgesine tıklayın.
 • Sonrasında “Bu reklamı göstermeyi durdur” butonuna tıklamalısınız. Böyle bir seçenekle karşılaşmadığınız durumda Google, “bu reklamı şikâyet edin” seçeneğini de alternatif olarak gösterebilir.
 • Google reklam engelleme işleminiz yaptıktan sonra hala bu reklamı görmeye devam ediyorsanız cihazınızda bulunan çerezleri temizlemeniz gerekmektedir.
Sizi Arayalım

  Kişisel verilerimin, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na uygun olarak işlenmesine izin veriyorum.