BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ ARAYIN: 0212 400 08 24

 > Blog  > Google Adsense Mi Google Ads Mi Daha Faydalı?

Google Adsense Mi Google Ads Mi Daha Faydalı?

İşletmeniz için doğru uygulama seçimi en önemli noktalardan biriyken aynı zamanda her iki uygulama da web sitesindeki reklamları vererek buradan kazanç sağlamak isteyenler için tercih edilmektedir.

Bu süreçlerde özellikle birbirine yerine geçmeyen bu iki kavram kafa karıştırır. İkisi arasındaki farkı öğrendikten sonra para kazanmak için hangi yöntemi seçeceğinize karar verebilirsiniz. Aynı zamanda seçtiğiniz yöntemden önce bu alanda danışmanlık alabilir ve danışmanlık için çalışmaları da başlatabilirsiniz. İkisi arasındaki farkın ne olduğunu öğrenerek sizin için hangisinin daha işlevsel olacağını karar verebilirsiniz. İkisi arasındaki farkı öğrenmeden önce reklam mı alacak yoksa reklam mı vereceğinize de net bir şekilde karar verilmesi gerekmektedir. Eğer bir web siteniz ya da yutup kanalınız reklam alacaksam bu durumda google adsense kullanımı uygun olacaktır.

İki Uygulamanın Farkı Nedir?

Adsense web sitesi sahiplerinin sitelerine reklam olarak kazanç elde etmelerini sağlarken aynı zamanda bu amaç için tam olarak uygun bir programdır. Bunları kullanmaya başlamadan önce uygulamaya giriş yaparak adesense hesabı açmak oldukça kolaydır özellikle kolaylığı ile öne çıkması nedeniyle konu sürecinde herhangi bir şekilde sıkıntı sunmayacak pratik bir şekilde kayıt olmanızı sağlayacaktır.

Google adesense para kazanma konusunda en çok tercih edilen yöntemlerden de biridir tercih edilmesinin yöntemlerinin başında reklam boyutlarının ve biçimlerinin kişiye özel değiştirilebilir olmasıdır. Aynı zamanda bu uygulamada otomatik hedefle ve kişiye özel hitap eden reklamları gösterebilme gibi olanakları da bulunmaktadır. Ayrıca uygulamanın sizlere sunmuş olduğu bir destek sayesinde web sitenizde gösterilmesini istemediğiniz reklamları da engelleyebilirsiniz.

Google Ads Nedir? 

Bu iki uygulama arasında küçük bir fark bulunmaktadır. Bu uygulama reklam verenler için tasarlanmış olan bir platformdur. Özellikle birçok web sitesi üzerinden kendi işletmenizin reklamını yaparak bu uygulamayı kullanabilir ve aynı zamanda bu konuda bilgiye sahip değilseniz Google ads danışmanlığı da alabilirsiniz.

Google Adsense Nasıl Kullanılır? 

Eğer bu uygulama üzerinden bir reklam almayı düşünüyorsanız öncelikle uygulamada kullanım koşularına dikkat etmeli ve uygulamanın nasıl kullanıldığını net bir şekilde öğrenmeniz gerekmektedir. Bunun için ilk olarak yapmanız gereken ise adsense hesabı açma işlemini gerçekleştirdikten sonra bu konuda bir danışmanlık alabilirsiniz. Ancak bir danışmanlık almadıysanız Google üzerinden de işlemlerinizi kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz hesabı açtıktan sonra ve hesap etmez dedikten sonra reklam yayınlanması için işlemleri başlatabilirsiniz.

Bu hesabı açarken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de sanırım kullanım şartları mı karşı çıkmıyor olmasıdır. Google hesap bilgilerinizle birlikte giriş yaptıktan sonra hesabınıza ilişkilendirdiği web sitesine uygulamanın şartlarına uygun olup olmadığını kontrol ederek sesli edebilirsiniz.

Aynı zamanda hesabınızın onaylanmasının ardından yayınladığınız ya da istediğiniz reklamları da net bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. Bu işlemlerin sonucunda reklamları siteye tekrar yerleştirebilir ve ödeme işlemi için gerekli bilgilerin kaydedebilirsiniz.

Youtube Adsense Kullanımı 

Bu ürünleri yalnızca bir web sitesi üzerinden değil aynı zamanda youtube üzerinden de kullanarak para kazanabilirsiniz. Düzenli olarak paylaşım yapmış olduğunuz bir youtube kanalınız varsa belli başlı şartları sağladığınızdan emin olduktan sonra bu uygulamanın başvurusunu yapabilir ve aynı zamanda youtube videolarını çerçevesinde videonuzdan önce yayınlanacak olan reklamların gelirini bir kazanç olarak tarafımda yönlendirebilirsiniz. Ancak kanalınızdan beklenen bazı şartlar bulunmaktadır bu şartlar ise şöyledir;

 • 18 yaşından büyük olmalıdır
 • Kanal içeriklerinin youtube reklamlarına uygun olması gerekmektedir
 • youtube iş ortaklarının programının sunduğu ülkelerde yaşıyor olmanız gerekmektedir
 • Son bir yılda en az 4.000 saatlik içerik paylaşmış olmanız gerekmektedir
 • Minimum 1.000 abonenin olması gerekmektedir
 • Kanalınızın topluluk kurallarına uygun davranıyor olması gerekmektedir

Bu uygulama üzerinden para kazanabilmek için yukarıdaki kuralları takip etmek ve buna bağlı olarak yurt bile bu uygulamayı aktive etmek yeterli olacaktır. youtube üzerinden yönergeleri takip ederek kolay bir şekilde hesabınızda para kazanabilir ve bir kanal haline dönebilirsiniz.

Google ABS Nasıl Kullanılır?

Eğer reklam almaktan çok reklam vermekle ilgileniyorsanız bu durumda bu uygulama tam da size göre bir seçenek olacaktır. Bu konuda yaptıklarının doğru olup olmadığını öğrenmek için bir danışman olabilir danışmanla süreci yönlendirebilirsiniz.

Aynı zamanda Google ads amacı web siteleri reklam vererek işletmenize daha çok kişiye ulaşmasını sağlamak ve kısa sürede büyümenin önünü açmaktır. Bu sebeple kısa sürede büyüyebilmek için en önemli atılması gereken adımlardan biri de budur.

Google Ads Reklamları Verme 

Bu süreçte reklam verme işlemi oldukça kolay olup hesabınıza girdikten sonra kampanyalar kısmına tıklayarak istediğiniz reklam türünü belirlemeniz gerekmektedir uygulamanın size sunmuş olduğu bazı reklam türleri şunlardır;

Arama reklamları, görüntülü reklamlar, alışveriş reklamları ve video reklamlar

 • Arama reklamları anahtar kelimeye bağlı olarak aramalarda en üst açmanızı sağlayan reklam türüdür
 • Görüntülü reklamlar ise web sitenizin bir köşesinde görüntü olarak sitemize yönlendirme yapan reklam türlerinden biridir.
 • Alışveriş reklamları ise üzüldüm sanırım dini direkt olarak arama adı yer almasını sağlayan reklamlardır.

Video reklamlar ise bu kadarına verilen reklamlar olarak da karşımıza çıkmaktadır üstelik reklam vermeyi düşünen kişiler anahtar kelimeleri belirlemek için süreci uygun bir şekilde planlamaya dikkat etmelidir. Google ads anahtar kelime planlayıcı bu konuda size yardımcı olacak uygulamalardan biridir. Ücretsiz olan anahtar kelime planlayıcısı sayesinde ürününüzü öne çıkartacak olan anahtar kelimeleri kısa sürede öğrenebilir ve aynı zamanda ads danışmanlığı alarak bu konuda daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz

Google Adsense Ve Google Adwords 

Bu iki uygulama özellikle kıyaslandığında Google adsense hepsi reklam almak için girilmesi gereken en doğru adres olacaktır. Google adwords ise google ads uygulamasının eski ismidir. Buradan bir reklam veren web sitesi olarak ürününüzü tanıtmak için başvurmanız gereken en önemli servis olduğunu söylemek mümkündür.

Aynı zamanda bu hizmeti almanın bazı avantajları da bulunmaktadır. avantajları ise aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Potansiyel olarak müşterilere daha kolay bir şekilde erişim sağlar
 • Kolay kullanım avantajları sayesinde zorlayıcı menülere ulaşmaktan kurtarır
 • Mobil uyumluluğu sayesinde web sitesinin görüntüsünü herhangi bir şekilde bozulmaz
 • Reklamlarımızı kişileştirme dizi sağlar.

Dilediğiniz Şirketlerin Web Sitenize Reklam Yapmasını Engelleyebilirsiniz 

Ürününüzü tanıtmak için başvurmanız gereken bir servis olup ayrıca birçok açıdan kolaylıklar sağlaması nedeniyle de son dönemlerde en çok tercih edilen uygulamalardan biridir.

Bütün bu avantajlar Google ads bir metnin sadece bir kısmını yansıtırken aynı zamanda bu konuda bir danışmanlık almak uygulamanın size sunmuş olduğu her avantajı ve fırsata pratik bir şekilde sağlamanızda sağlayacaktır. Bu sebeple yorulma ile çalışarak her iki uygulamanın da kullanımına uygun bir şekilde planlama yapılabilir.

Bu danışmanlığı almak reklam almak ve reklam verme konusunda süreci kolay bir şekilde yönlendirmenizi sağlayacak ve aynı zamanda pratik bir şekilde denedim kısa sürede büyümesinin de önünü açacaktır. Bu sebeple reklamlarınızın da kişiselleştirilmesini sağlar. Kişisel olarak da özellikle reklamlar görünürlüğünüzü de kısa sürede en iyi şekilde aktaracaktır.

Sizi Arayalım

  Kişisel verilerimin, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na uygun olarak işlenmesine izin veriyorum.