BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ ARAYIN: 0212 400 08 24

 > Blog  > Google Discovery Nedir? Keşfete Nasıl Çıkılır?

Google Discovery Nedir? Keşfete Nasıl Çıkılır?

Günümüz dünyasında oldukça teknolojik bir devir yaşanmaktadır ve bu devir içerisinde Google Discovery nedir sorusu da sık sık araştırılmaktadır. Söz konusu bu teknolojik çağ içerisinde gerek yapay zeka gerekse de birtakım dijital dönüşümler birçok bireyin hayatında önemli bir konumda yer almaktadır. Özellikle bilgisayar, tablet ya da akıllı cep telefonları veyahut akıllı saatler son zamanlar bireylerin vazgeçilmezi olarak bilinmektedir. Buna ek olarak söz konusu bu cihazlar birçok davranışımızı da analiz eder bir boyuttadır.

Davranışlarımızın analizler pazarlama uzmanları tarafından yapılmaktadır. Bu şekilde olan analizler sonucunda tüketici bireye özel teklifler sunulmaktadır. Söz konusu bu teklifler ile birlikte pazarlama uzmanları kendi rakiplerinin önüne geçmeye çalışmaktadır.

Bireylerin kullandıkları cihazlar aslında onlar hakkında birçok veri akışının olmasına da sebep olmaktadır. Bazı uluslararası kaynaklar bu veri akışını oldukça değerli bir kaynak olarak görür ve dijital çağın petrolü olarak isimlendirir. Aslında dijital petrol terimi ilk ortaya atıldığı zaman birçok birey için çok da önem arz etmemiştir. Fakat son zamanlarda verilerin değerini anlamak için Google Discovery’nin ne olduğunu da bilmenin gerektiği de belirtilmektedir.

İşte bu yazımız içerisinde Google Discovery ve özellikleri hakkında birtakım bilgiler anlatılmaktadır. Sizler de söz konusu konu üzerinde araştırmalar gerçekleştiriyorsanız, yazımızın devamını okuyabilir, Google Discovery’de keşfete nasıl çıkılır sorusuna cevaplar bulabilirsiniz.

Google Discovery Nedir?

Öncelikle yukarıda da değinildiği gibi günümüz dünyasında hemen hemen çoğu birey Google Discovery’den haberdar değildir. Aslında bu uygulamaya erişim oldukça kolaydır. Akıllı telefonlar içerisinde yer alan Google aracılığı ile Discovery özelliğine kolay bir ulaşım sağlanabilmektedir.

Söz konusu uygulamaya giriş yapıldığında sol alt kısımda Disvovery yer almaktadır. Aslında bu uygulama sizlerin ilgi alanlarını takip eden ve sizlere tavsiyelerde bulunan bir araç şeklinde düşünülebilmektedir. Bu uygulama içerisinde tamamen sizlerin ilgi alanları ya da görmeyi daha çok sevdiğiniz haberler yer almaktadır. Bunlar için herhangi bir araştırma yapmanız gerekmemektedir. Tüm bunlar sizlerin alışkanlıklarına göre, bir başka deyişle veri akışınıza göre ilerleyiş göstermektedir.

Buradan da anlaşıldığı üzere Google Discovery nedir sorusunun cevabı net bir şekilde yapay zeka tavsiye aracı olarak açıklanabilmektedir. Bu yapay zeka tamamen bireylere özgü bir şekilde ilerlemekte ve ayrıca sizlerin tarayıcı geçmişinizdeki verilere hitap eder düzeyde veriler sunmaktadır.

Oldukça standart bir reklam aracı olarak karşımıza çıkan Google Discovery’nin farklı bir özelliği görselliğe sahip olması olarak sayılabilmektedir. Başlıkta bulunan etiket, açıklama ya da çeşitli bilgileri sizlere sunmak yerine, sizlerin daha çok dikkatini çekebilecek canlı görüntülere odaklanmaktadır.

Google Discovery’de Öne Nasıl Çıkılır?

Öne çıkmak terimi Türkiye içerisinde keşfet olarak adlandırılmaktadır. Mobil trafiği artışını sağlamak için Google Discovery oldukça uygun bir platform olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat günümüzde birçok pazarlamacı hala bu konudan habersizdir. Yukarı kısımda da değinildiği gibi tüketicilerin ilgi alanlarına uygun içerikler yapay zeka tarafından seçilmektedir. Böylelikle de bireylerin ilgisi giderilmektedir.

İlgili web siteniz keşfete düştüğü zaman oldukça geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşılabilmektedir. Böylelikle de sizlerin de görünürlüğü artmaktadır. Bunun sonucundaysa bireyler üzerinde pozitif bir algı bırakılabilmektedir. Bu hizmet genellikle düzenli içerik üretildiği zaman kullanılabilmektedir. SEO uyumlu içerikler üretildiği zaman da görünürlük düzeyinde artış meydana gelmektedir.

Discovery özelliği ile birlikte birçok kullanıcıya hitap eden sayfalar oluşturulabilmektedir. Bunun sonucunda ise organik bir kitleye ulaşılabilmektedir. Sizlerin bu konudaki trafiği olumlu anlamda dönüşebilmektedir. Peki Google Discovery’de öne çıkmak için taktikler nelerdir? Yazımızın bu kısmında ilgili uygulama için birtakım öneriler verilmektedir. Sizler de bu önerileri öğrenmek istiyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Kaliteli Görseller Seçmek

Google Search Console ile birlikte kullanıcılar en az 1200 piksel düzeyinde görseller ekleyebilmektedir. Buradan da anlaşıldığı üzere eğer sizler de Google Discovery’de öne çıkmak istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey seçmiş olduğunuz görsellerin yüksek kalitede olması gerektiğidir. Bu netlikte olan görseller, kullanıcıların daha çok dikkatini çekmektedir.

İlgi Çekici İçerik Üretmek

Söz konusu Google Discovery nedir sorusunun yanı sıra keşfette ön planda olmak için öneriler arasında bireylerin ilgi çekici içerikler üretmesi gerektiği de sıralanmaktadır. Bireylerin hazırladıkları içeriklerin kimlere nasıl faydası olacağı ve gündemle alakalı olması da önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bilindiği üzere kullanıcıların içerikler ile bağlantı kurması gerekmektedir. Google Discovery’de içerik üretebilmek için en önemli durum onun ilgi çekici bir özelliğe sahip olması şeklinde söylenebilmektedir. Bu bilgilere ek olarak içeriğin ne kadar etkileşime girdiği de önemli bir konu olarak görülmektedir. Google içeriklerin etkileşiminin ne durumda olduğunu önemsemektedir. Sizlerin de içeriklerinizin etkileşimini analiz etmesi gerekmektedir. Bu analizler ise Discovery özelliği aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

Hashtag Kullanmanın Önemi

Google discovery içerisinde keşfette ön planda olmak için içeriklerin belirli hashtagler ile birlikte üretilmesi gerekmektedir. Bilindiği üzere bu hashtagler içeriklerin olmazsa olmazı konumundadır. Aynı zamanda konu ile de alakalı hastaglerin kullanımına önem verilmelidir.

Bilindiği üzere hashtag bir etiket demektir. Paylaşacağınız bu gönderiler üzerinde konu ile alakalı etiketleri kullanmak sizleri ön plana çıkartan temel unsurlar arasında görülmektedir. Kısa bir anlatım ile içeriklerinizde ilgili hashtag kullanımıyla keşfette ön plana çıkmak konusunda başarılı olabilirsiniz.

Güvenilir İçerikler Üretmenin Önemi

Discovery aracılığı ile ürettiğiniz içeriklerin güvenilir olması da ayrı bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumda ilk yapmanız gereken içeriklerin güvenirliliğini kendinizin sorgulaması şeklindedir. Bilindiği üzere Google, kendi kullanıcıları arasında güvenilir bir ortamın olmasına oldukça dikkat etmektedir.

Fake olarak adlandırılan anonim bireylerce oluşturulan içeriklerin pek de bir önemi olmamaktadır. Bu tarz içerikler güvenilir olmayan içerikler olarak belirtilmektedir. Bunun sonucunda ise pek de bir rağbet görmemekte ve ön plana çıkmamaktadır. Güvenirlik üzerine yapılan en önemli öneri, örneğin bir blog yazarı iseniz kendi bulunduğunuz kurum, isim, soy isim ya da unvan gibi bilgileri profil kısmınız içerisinde belirtmeniz önemli bir durum olarak belirtilmektedir. Bu şekilde üretilen içerikler güvenir olarak algılanmakta ve kullanıcıların keşfetine düşebilmektedir.

Video İçeren İçeriklere Yer Vermek

Araştırmalar sonucu elde edilen bilgiler ışığında bakıldığında Google Discovery’de keşfete çıkmak için öneriler arasında karşımıza videoları içeriklerin önemi çıkmaktadır. Bir başka deyiş ile bireylerin ürettiği içeriklerde videolu içeriklere önem vermesi gerekmektedir. Bol bol video içeren içerikler daha fazla keşfet içerisine düşmektedir. Böylelikle bireylerin görünürlüğü artış göstermektedir.

Videolu içeriklerin de yukarı kısımda bahsedildiği üzere yüksek kaliteli içeriklerden olmasına özen gösterilmelidir. Bilindiği üzere akıllı telefonlar aracılığı ile de yüksek kaliteli içerikler üretilebilmektedir. Bu durum video içeriği için de aynı şekilde ilerleyiş göstermektedir. Bunun yanı sıra internet ortamından uygun fiyatlı video içeriği düzenleme programlarına katılım da sağlanabilmektedir.

Aynı görsellerde olduğu gibi videolu içeriklerin kalitesi de bireylerin Discovery’de keşfete çıkmak için önemlidir. Google Discovery nedir sorusuna ek olarak bu konular da bilinmeli ve başarı elde edebilmek için öğrenilmelidir.

Sizi Arayalım

    Kişisel verilerimin, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na uygun olarak işlenmesine izin veriyorum.