BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ ARAYIN: 0212 400 08 24

 > Blog  > Hosting (Barındırma Alanı) Nedir?
Barındırma Alanı

Hosting (Barındırma Alanı) Nedir?

Bir web sitesi kurmak istediğiniz takdirde yapmanız gereken belli işlemler vardır. Bu işlemler arasında ilk olarak bir domain (alan adı) almalısınız. Domain aldıktan sonra web sitenizin dosyalarının (html, php, asp vb. fotoğraf dosyaları formatında) çalışacağı bir alan (disk alanı) olması gerekir. Daha sonra hazırlanan web sitesini o alana atmalısınız. Bu şekilde internet kullanıcıları internet tarayıcılarında sizin web adresinizi yazdıkları takdirde siteniz açılabilir hale gelir. Bunun yanında bir site açacaksanız bilmeniz gereken terimlerden biri de hosting terimidir. Peki hosting nedir?

Hosting Nedir?

Hosting en basit anlatımıyla bir web sitesi yayınlama hizmetidir. Hostingler güçlü donanım ve yazılımsal web sunucularının birleşimi ile oluşturulur ve kişi ya da organizasyonlara ait web sitelerinin ve sayfalarının kesintisiz bir şekilde internet üzerinde yayınlanmasına olanak tanırlar. Web sayfaları hazırlandıktan sonra kontrol paneli üzerinden çeşitli dosya transfer yazılımları ile bu gelişmiş web sunuculara yüklenir, domain tanımlamaları yapılır ve yayın için hazır duruma getirilir. Bu hizmete aynı zamanda barındırma hizmeti de denir. Web sitesi tasarımcıları arasında web hosting olarak da adlandırılan bu hizmet sayesinde web siteleriniz dünyanın her yerinden 7 gün 24 saat erişilebilir hale gelir.

Hosting Ne Amaçla Kullanılır?

Hosting hizmeti, internette web sitenizi yayınlamak ve sitenizin erişilebilir olmasını istiyorsanız edinmeniz gereken en önemli hizmettir. Özel bir blog sayfası ile deneyimlerinizi insanlar ile paylaşmak istiyorsunuz ya da üretmekte olduğunuz bir ürünün internet üzerinden satışını gerçekleştirmek istiyorsunuz diyelim. Tüm bu istekleriniz için hosting hizmetine gereksinim duyarsınız. Google hosting hizmetinden faylanmak için tıklayınız.

Hosting hizmetinin birçok özelliği vardır. Hosting hizmetinin kalitesini belirleyen temel özelliklerini şöyle sıralayabiliriz;

 • Sayfalarınızın hızlı olması,
 • Sayfalarınız için olası saldırıların ve içerik kayıplarının önüne geçecek güvenlik yazılımlarına sahip olması,
 • Dünyanın dört bir yanından erişilebilir olabilmek için web sunucularının en kaliteli veri merkezleri üzerinden hizmet veriyor olması,
 • Web sayfalarınızda meydana gelebilecek veri kayıplarına karşı periyodik olarak verilerinizin yedeklenmesi.

Bir web hosting alanı kiralayarak aynı zamanda başka hizmetlere de sahip olursunuz. Örneğin, e-mail hesap oluşturup yönetebilme ve e-mail alabilme ve gönderebilme imkanını ancak hosting satın alarak elde edersiniz. Hosting alanınız olmadan alan adınıza ait e-maillerinizi yönetmeniz e-mail alıp göndermeniz imkansızdır. Sonuç olarak e-mail hesabınızı oluşturup yönetebilmeniz için mutlaka bir hosting alanı almak zorundasınız.

hosting

Barındırma Alanı Alırken Dikkat Edilecekler

Bir hosting hizmeti satın almadan önce dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Örnek vermek gerekirse ne kadar disk alanına ve ne kadar aylık trafiğe ihtiyacınız olabileceğini belirlemeniz gereklidir. Hosting alanınızı web sitenizde kullandığınız ya da kullanacağınız programlama diline göre ayarlamalısınız. Bu dillerin çalıştığı web sunucularında web sitenizi host edebilirsiniz. Web siteniz PHP diline göre oluşturulmuşsa Unix, ASP ise Windows hosting kullanmanız tavsiye edilir. HTML dilinde ise hem Unix hem de Windows hosting kullanabilirsiniz.

Hazırladığınız web sitenizin hızlı çalışma performansı açısından ziyaretçi profiliniz Türkiye ağırlıklıysa sunucuları Türkiye’de bulunan bir firmadan, yurtdışı ağırlıklaysa yurtdışında bulunan bir firmadan tercih edebilirsiniz. Genel olarak yurtdışındaki hosting firmaları çok daha ucuza daha kaliteli ve profesyonel hizmet vermekle birlikte hızlı destek sağlamaktadırlar.

Hosting Firması Seçerken Dikkat Edilecekler

 • Firmanın Yeterli kaynaklarla yeterli sayıda teknik personeli mevcut mu?
 • Kesintisiz destek verecek müşteri temsilcileri var mı?
 • Yeteri kadar deneyimleri ve kaliteli referansları var mı?
 • Yeterli deneme süresi ve para iade garantisi mevcut mu?
 • Sistematik ve düzenli aldıkları BACKUP sistemleri mevcut mu?
 • Şimdiye kadar hizmet verdikleri müşterileri memnun mu?
Sizi Arayalım

  Kişisel verilerimin, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na uygun olarak işlenmesine izin veriyorum.