BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ ARAYIN: 0212 400 08 24

 > Blog  > Meta Açıklama (Meta Description) Nedir?

Meta Açıklama (Meta Description) Nedir?

Web sayfalarının kısa bir özetini sağlayan HTML özelliği kısaca meta açıklama olarak bilinir. Tüm dünyada kullanılan Google gibi arama motorları, kullanıcı tıklama oranlarına büyük ölçüde etki edebilecek arama sonuçlarında genel olarak en fazla 160 karakter uzunluğunda olan meta açıklama görüntülerler.

Meta açıklamaları herhangi bir uzunlukta seçilebilse de Google, snippet’leri 155-160 karaktere kadar kısaltır. Meta açıklamalar konusunda dikkat edilmesi gereken noktalardan biri yeterince açıklayıcı olacak kadar uzun tutmak olacaktır. Bunun için 50-160 karakter arasındaki açıklamalar önerilir. Optimum uzunluğun duruma bağlı olarak değişeceğini ve birincil hedefinizin değer yaratmak ve tıklama sağlamak olduğunu hatırlatmak isteriz.

Meta Açıklamalarda En Uygun Biçim Nedir?

Meta açıklama etiketleri, arama motoru sıralamalarına bağlı değildir fakat SERP’lerden kullanıcı tıklaması elde etmekte oldukça önemli rol oynarlar. Meta açıklamalar arama yapanlara “reklam verme” ve arama yapanların içeriğin alakalı olup olmadığına karar verebilme şansı verir ve arama sorgusunda aradıkları bilgileri yansıtırlar. Bir web sitesinde gösterilen sayfanın meta açıklamasında dikkat edilecek bazı hususlar vardır.

Meta Açıklaması Nasıl Olmalıdır?

  • Doğal, etkin, spam olmayacak yani akıllıca anahtar kelimeleri kullanmalıdır.
  • Bir ziyaretçinin tıklamak isteyeceği çekici bir açıklama oluşturmalıdır.
  • Açıkladığı sayfa ile doğrudan alakalı olmalıdır.
  • Diğer sayfaların açıklamalarından benzersiz olmalıdır.

Google ne meta açıklamaların ne de meta anahtar kelimelerin Google’ın web araması için sıralama algoritmalarını etkilemediğini Eylül 2009’da yaptığı bir açıklamayla belirtti, fakat bu meta açıklamaların işe yaramadığı anlamına gelmiyor. Meta açıklamaları, bir sayfanın tıklama oranını Google’da etkileyebilir ve bu da bir sayfanın sıralamasını olumlu yönde tetikleyebilir. Bundan dolayı meta açıklamalara biraz çaba sarf etmek önemlidir.

SEO Uygulamaları Arasında Meta Açıklamaların Önemi

Kısaca özetlemek gerekirse meta açıklama etiketi, reklam metninin işlevini yerine getirir. Meta açıklamaları SERP’den bir web sitesine okuyucu çeker ve bundan dolayı arama pazarlamasının çok görünür ve önemli bir parçasıdır. Belirli bir web sayfasının tıklama oranını artırmak için önemli anahtar kelimeler kullanarak okunabilir ve çekici bir açıklama oluşturmak gerekir.

Google’ın ve diğer arama motorlarının, arama sorgularıyla eşleştiklerinde açıklamada anahtar kelimelerin kalın olduğuna dikkat etmek, arama motoru sonuç sayfalarındaki tıklama oranlarını en üst düzeye çıkarmak için üzerinde durulması gereken bir konudur. Koyu bir şekilde yazılmış olan metin, arama yapan kişilerin dikkatini çekebileceği için açıklamalarınızı mümkün olduğunca yakından arama terimleriyle eşleştirmeniz gerekir.

Meta Açıklama Etiketlerinde Tekrara Düşmeyin

Her sayfadaki meta açıklamaları, başlık etiketlerinde olduğu gibi özgün olmalıdır. Meta açıklamalarında tekrara düşmemenin yolu, otomatik sayfalar için benzersiz meta açıklamaları oluşturmanın dinamik ve programatik bir yolunu uygulamaktır.

Bir meta açıklamanın HTML’sinde tırnak işareti kullanılırsa, Google tırnak içindeki bu tanımı keser. Bunun önüne geçmenin en iyi yolu alfa numerik olmayan tüm karakterleri meta açıklamalardan kaldırmaktır. Meta açıklamanızda tırnak açıklamalarınız önemliyse, kesilmeyi önlemek için çift tırnak işaretleri yerine HTML öğesini kullanabilirsiniz. Bazen de meta açıklama yapmamak en doğrusudur. Bir sayfa yoğun olarak aranan üç terim veya kelime öbeğini hedef alıyorsa, bu terimleri içeren arama sorguları yapan kullanıcıları hedefleyen kendi meta açıklamanızı oluşturabilirsiniz.

Sayfaların üç veya daha fazla anahtar kelimeden oluşan uzun kuyruklu trafiği hedeflediği durumda meta açıklamasını kendilerinin doldurmasına izin vermek gerekir. Bunun nedeni arama motorlarının bir meta tanımını bir araya getirdiğinde, kullanıcının aradığı anahtar kelimeleri ve çevreleyen ifadeleri göstermesidir.

Sizi Arayalım

    Kişisel verilerimin, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na uygun olarak işlenmesine izin veriyorum.