BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ ARAYIN: 0212 400 08 24

 > Blog  > RSS Nedir, Nasıl Kullanılır?

RSS Nedir, Nasıl Kullanılır?

Pratikte, web için bir makale yayınlayacaksanız ve farklı uygulamaların ve farklı işletim sistemlerinin onu okuduğundan emin olmak istiyorsanız, RSS formatı da dâhil olmak üzere onu yaymak için farklı formatlarınız vardır.

Şu anda RSS, web’de okunabilir içeriği dışa aktarmak için en yaygın kullanılan standartlardan biridir. Kısaca internet siteleri üzerine eklenen her yeni içerik, makaleyi kolayca takip etmenize yardımcı olur.

RSS en iyi nasıl kullanılır?

Bu formattan en iyi şekilde yararlanmak için, özellikle RSS içeren çok sayıda web sitesini kullanmayı düşünüyorsanız, bunları bir araya getiren ve çeşitli gazetelerin haberlerini içeren bir uygulama yükleyebilirsiniz. Aslında, tüm işletim sistemleri için geliştirilen birçok uygulama artık çeşitli sitelerden RSS toplamanıza ve okumanıza izin veriyor.

RSS Akışı Nedir?

RSS veya “okuyucu”, periyodik olarak ziyaret etmek zorunda kalmadan bir web sitesinin yeni içeriği hakkında bilgilendirilmenin basit ve kullanışlı bir yoludur.

Tüm bloglar, aynı zamanda çevrimiçi gazeteler ve birçok e-ticaret sitesi, her yeni makale yayınlandığında veya kataloğa yeni bir makale eklendiğinde güncellenmesi için kullanıcılarına bu imkânı sunar.

RSS Yayını nasıl yararlanılır?

Bu teknolojiden yararlanmak için birçok sistem (“toplayıcılar” olarak adlandırılır) vardır, çünkü RSS hem diğer web sitelerine entegre edilmeye hem de çeşitli programlar aracılığıyla danışılmaya uygundur. Örneğin, bir RSS’yi kişiselleştirilmiş Google veya Yahoo ana sayfanıza entegre edebilir veya doğrudan tarayıcınız (Internet Explorer 7, Firefox, Opera, vb.), E-posta programınız (Thunderbird) veya programlar aracılığıyla buna başvurabilirsiniz.

Feed’ler tarafından sunulan bilgileri kullanmanın her yolu biraz farklıdır, bu nedenle her kişi en rahat ve basit bulduğunu seçer ve bu da bu teknolojinin güzelliğidir.

İlk başta bu teknolojiden en iyi şekilde nasıl yararlanılacağını anlamak zor görünse de, genellikle RSS keşfedenler onlardan asla vazgeçemez.

RSS Pratik kullanım

Bir okuyucunun sunduğu olanaklardan yararlanmak için iki şeye ihtiyacınız vardır: RSS okuyucunun  adresi ve bir “toplayıcı”.

Kullanılacak toplayıcının seçimi belki de en zor kısımdır, çünkü çok özneldir. Yem toplayıcıları iki ana kategoriye ayrılır: web toplayıcılar ve yazılım toplayıcılar. İki olasılık arasındaki fark, web üzerinden e-posta kullanımı ile bir PC’ye yüklenmiş bir e-posta programını kullanma arasındaki farkla aynıdır.

Web toplayıcılar aslında, “abone olduğunuz” çeşitli okuyucuların tüm “makalelerini” tek bir web sayfasında okumanıza izin verir, bunlar PC’nize herhangi bir yazılımın yüklenmesini gerektirmez, ancak bunları kullanmak için internete bağlı olmanız ve tarayıcınızı kullanın (örn. Internet Explorer).

Öte yandan, yazılım toplayıcılar, PC’nize bir programın yüklenmesini gerektirir, ancak okuyucuların güncellemelerini indirdikten sonra (e-postanızı indirirken), aktif bir internet bağlantısı olmasa bile haberleri okuyabilirsiniz.

Aşağıda, her iki toplayıcı kategorisinin yalnızca bazı örneklerini listeliyoruz, aslında birçok alternatif var, rapor ettiğimizler yalnızca en yaygın olanlarıdır.

Ayrıca birçok işletim sisteminin ve aynı zamanda PDA’lar ve cep telefonları gibi cihazların halihazırda entegre RSS okuyucuları kullanma imkanı sunduğunu ve gelecekte daha fazlasını sunacağını unutmayın.

RSS Yazılım Toplayıcılar

Bilgisayarınızda zaten yüklü olan bazı programlar (tarayıcı ve e-posta programları) RSS okuyucuları  için zaten destek sunabilir, ancak daha özel programlar bazen daha iyi bir kullanıcı deneyimini garanti eder.

Microsoft Internet Explorer 7

Sürüm 7’den itibaren, Microsoft ev tarayıcısı RSS okuyucuları  için temel destek sunar. Bir sayfayı ziyaret ettiğinizde, araç çubuğunda turuncu RSS simgesini görürseniz, tıklamayı deneyin…

Microsoft Outlook

En son sürümlerde Microsoft Office paketine entegre edilmiş e-posta programı, RSS okuyucuları için desteği bütünleştirir. Daha fazla bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.  .

Mozilla Firefox

Internet Explorer’a en popüler tarayıcı alternatifi, “canlı yer imleri” adı verilen çok temel besleme desteği sunar, daha eksiksiz bir yönetim sağlayan NewsFox adlı bir eklenti kurmanızı öneririz.

Mozilla Thunderbird

Popüler e-posta programı, RSS okuyucularını basit ve güçlü bir şekilde yönetme becerisini de entegre eder.

Opera Opera

Tarayıcısı, okuyucuları tam ve sezgisel bir şekilde yönetir.

Sizi Arayalım

    Kişisel verilerimin, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na uygun olarak işlenmesine izin veriyorum.