BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ ARAYIN: 0212 400 08 24

 > Blog  > UI ve UX Nedir?
ui ux nedir

UI ve UX Nedir?

Giderek büyüyen ve gelişen internet dünyasında çeşitli uzmanlık alanları da doğmuş durumda. Bunlardan biri de UX ve UI kavramları olarak karşımıza çıkıyor. UX ve UI kelimeleri isimlerini İngilizcedeki User Experience (Kullanıcı Deneyimi) ve User Interface (Kullanıcı Arayüzü) kelimelerinin baş harflerinden alırlar. Bu kavramların giderek daha çok önem kazanması ile UI UX nedir gibi sorular da sorulmaya başlanmıştır. Günümüzde bir tasarımın genel görünümü kadar kullanıcı odaklı olmasının da önemi anlaşıldıktan sonra bu kavramlar daha da önem kazanmıştır. Şimdi bu kavramlar hakkında daha detaylı bilgi verelim.

UI Nedir?

Kullanıcı arayüzü anlamına gelmekte olan UI ile kullanıcıların sitede rahatça dolaşması ve sitede daha uzun süre kalması site içeriklerine daha rahat ulaşması gibi deneyim odaklı iyileştirmeler hedeflenir. UI ile aklımıza gelmesi gereken ilk şey, kullanıcı konforu odaklı görsel tasarımlar bütünüdür. Kullanıcı deneyimini olumlu etkileyenler arasında arayüz tasarımında iyileştirme ve geliştirme yapmak gelir. Bunun için arayüz tasarımcıları ikon yerleri, renk skalaları, oran ve orantı gibi değişkenleri sık sık kullanırlar. Özetlemek gerekirse UI design, grafik elementlerinden oluşan tasarımsal işlemler bütünüdür.

UI tasarımcılarının kullandığı bazı programlar şöyle sıralanır;

  • Sketch
  • Adobe XD
  • Gravity Designer

Bunlara ek olarak Affinity Designer, Figma, gibi yenilikçi programlar ya da daha geleneksel tasarımcıların yaptığı gibi Adobe Photoshop, Illustrator da UI tasarımcılarının tercih ettikleri programlar arasındadır.

UX Nedir?

Kullanıcı deneyimi tasarımı anlamına gelen UX, bir arayüz tasarımı yapmaktan çok kullanıcıların site üzerindeki etkileşiminin nasıl olacağıyla ilgilidir. User Experience Designer yani kullanıcı deneyim tasarımcısı ise bu etkileşimin nasıl olacağını hayal edip tasarlayan kişiye verilen addır. Sonuç olarak UI tasarımı arayüz tasarımı ile ilgili iken UX tasarımı, tasarlanacak arayüzün nasıl daha basit, hızlı ve efektif kullanılması gerektiğini belirleyen alandır.

UX tasarımcılarının kullandığı bazı programlar şöyle sıralanır;

  • MindManager
  • SmartDraw
  • MockPlus
  • UserTesting

Bunlara ek olarak Microsoft Visio, Axure RP, AppCooker, Flinto, Sketch, InVision, Optimizely, Trello, Time Doctor, Fotojet gibi programlar da UX tasarımcıların tercih ettikleri programlar arasındadır.

UI UX Tasarımın Farkları Nelerdir?

UX ve UI tasarımların arasındaki farklar da sık sık merak edilenler arasındadır. UX design ile UI design arasındaki farkları açıklamadan önce bu kavramların birlikte kullanılması ve birlikte uygulanması gereken kavramlar olduğunu vurgulasak da ikisinin de birbirinden farklı çalışmalar olduğunu belirtmekte fayda var.

UX ve UI tasarımların arasındaki farklardan en belirgin olanı, UX amaçlar doğrultusunda oluşturulurken, UI işlevsellik ve görünümle ilgilenir. UI ilke olarak tasarımı merkezine alır ve bu amaçla tasarlanır. UX ise ilke olarak insan ve insan psikolojini ele alarak oluşturulur. Bu anlamda kullanılan programlar da amaca uygun olarak farklılık göstermektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi UI çalışmalarında kreatif alan programlar (Photoshop, Sketch, XD vb.) kullanılırken, UX çalışmalarında analiz ve istatistik programları (Mind Manager, SmartDraw, MockPlus, Usertesting vb.) kullanılır.

Özetlemek gerekirse UX ve UI kavramları birbirlerini çok iyi tamamlayan çalışma alanlarıdır. Üzerinde durulması gereken en önemli nokta, bu iki olgunun ayrı ayrı değerlendirilmesi gerektiğidir. UI olmadan UX, UX olmadan UI tam anlamıyla başarı sağlayamayacaktır. UI, işlevsel ve hedef odaklı tasarımlar için gerekli olsa da tasarımların doğru çalışması için mutlaka UX ile desteklenmesi gerekmektedir. İnsan psikolojisi hesaba katılmadan oluşturulan bir tasarımın başarılı olma ihtimali düşüktür. Bu nedenle başarılı bir etkileşim için UX ve UI tasarımlarında kaliteye önem verilmelidir. UX ve UI konusunda başarılı tasarımlar oluşturarak bu anlamda zengin bir web sitesine sahip olmak isterseniz bir SEO ajansı ile çalışmak yararınıza olacaktır.

Sizi Arayalım

    Kişisel verilerimin, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na uygun olarak işlenmesine izin veriyorum.