BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ ARAYIN: 0212 400 08 24

 > Blog  > URL Nedir? URL ile Alan Adı Arasındaki Farklar Nelerdir?

URL Nedir? URL ile Alan Adı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bir URL, bir alan adıyla aynı mıdır? Hayır, değildir.  Ancak terimler o kadar birbirinin yerine kullanılıyor ki, insanların neden birini diğeriyle karıştırdığı anlaşılabilir. Ama Evrensel kaynak bulucu için kısa olan bir URL, protokolü örneğin; HTTP, FTP, etki alanı adını veya IP adresi ve ek yol bilgilerini klasör  dosya içerir. Web’de bir URL, bir Web sayfası dosyasına, görüntü dosyasına veya HTTP protokolü tarafından desteklenen herhangi bir başka dosyaya hitap edebilir.

URL’ler, pazarlamacılar için genellikle bir siteyi veya sayfayı başka bir siteye, genellikle bir arama motoruna veya dizine gönderme işlemi olan “URL Ekle” ifadesinin bir parçası oldukları için önemlidir.

Örnek bir URL:

https://www.less.com.tr/tseo/

Bir alan adı, Tekdüzen Kaynak Konum Belirleyicisi anlamına gelen bir URL’in parçasıdır. Görsel farkı aşağıdaki örnekte görebilirsiniz: renklerle anlatmaya çalıştık.

Domain Name

http://www.alanadi.com/domain-names/online/index.xhtml

URL

Bilgisayar ağlarının ve sunucuların “birbiriyle konuşması” için bilgisayarlar, IP adresi adı verilen sayılardan ve harflerden oluşan bir dile güvenirler. İnternete bağlanan her cihazın benzersiz bir IP adresi vardır ve şuna benzer:

22.231.113.64 veya 3ffe: 1900: 4545: 3: 200: f8ff: fe21: 67cf

Web’de kolayca gezinmek için, uzun bir IP adresi yazmak çevrimiçi bir kullanıcı için ideal veya gerçekçi değildir. Alan adlarının yaratılmasının nedeni budur. Daha akılda kalıcı bir şeyle IP adreslerini gizlemek içindir.  Alan adını IP adresine bir “takma ad” olarak düşünebilirsiniz.

Bir URL, bir tarayıcıyı web sayfası olarak adlandırılan çevrimiçi belirli bir sayfaya yönlendirmek için tam bir adres (veya “web adresi”) oluşturmak için diğer ayrıntılı bilgilerle birlikte alan adını birleştirir. Temelde, bu bir dizi yöndür ve her web sayfasının benzersiz bir yönü vardır.

Sonunda, gerçekten önemli olan, çevrimiçi bir varlık yaratmanın anahtarı olan alan adıdır. Ve popüler inancın aksine, çevrimiçi bir varlığa sahip olmak, bir web sitenizin olması gerektiği anlamına gelmez. Bir alan adını kaydettiğinizde, e-postanızı markalaştırmak veya bir web sitesi oluşturmak dâhil olmak üzere pek çok yoldan yararlanabilirsiniz.

Bir URL (Tekdüzen Kaynak Konum Belirleyici), internette bir kaynağı bulmak için kullanılan benzersiz bir tanımlayıcıdır. Aynı zamanda web adresi olarak da anılır. URL’ler, bir web tarayıcısına bir kaynağı nasıl ve nereden alacağını söyleyen bir protokol ve alan adı dâhil olmak üzere birden çok parçadan oluşur.

Son kullanıcılar, URL’leri doğrudan bir tarayıcının adres çubuğuna yazarak veya bir web sayfasında, yer imi listesinde, bir e-postada veya başka bir uygulamada bulunan bir köprüyü tıklatarak kullanır.

Bir URL nasıl yapılandırılır?

URL, bir kaynağa erişmek için gereken protokolün adını ve bir kaynak adını içerir. Bir URL’in ilk bölümü, birincil erişim ortamı olarak hangi protokolün kullanılacağını tanımlar. İkinci bölüm, kaynağın bulunduğu IP adresini veya etki alanı adını ve muhtemelen alt etki alanını tanımlar.

URL protokolleri arasında web kaynakları için HTTP  (Köprü Metni Aktarım Protokolü) ve HTTPS (HTTP Güvenli), e-posta adresleri için posta adresi, Dosya Aktarım Protokolü ( FTP )  sunucusundaki dosyalar için FTP ve uzak bilgisayarlara erişmek için bir oturum için telnet bulunur. Çoğu URL protokolünden sonra iki nokta üst üste ve iki eğik çizgi gelir; “Posta adresi” nin ardından yalnızca iki nokta üst üste gelir.

İsteğe bağlı olarak, alan adından sonra bir URL şunları da belirtebilir:

Bir etki alanındaki belirli bir sayfanın veya dosyanın yolu;

Bağlantı kurmak için kullanılacak bir ağ bağlantı noktası;

HTML dosyasındaki adlandırılmış bağlantı gibi bir dosya içindeki belirli bir referans noktası ve

Kullanılan bir sorgu veya arama parametreleri – genellikle arama sonuçlarının URL’lerinde bulunur.

URL tasarımının önemi

URL’ler yalnızca İnternet üzerinden ASCII karakter kümesi kullanılarak gönderilebilir. URL’ler genellikle ASCII olmayan karakterler içerdiğinden, URL geçerli bir ASCII biçimine dönüştürülmelidir.

Sizi Arayalım

    Kişisel verilerimin, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na uygun olarak işlenmesine izin veriyorum.