BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ ARAYIN: 0212 400 08 24

 > Blog  > Web Filtreleme Nedir?

Web Filtreleme Nedir?

Web filtreleme, saldırgan, uygunsuz ve hatta tehlikeli olarak değerlendirilebilecek web içeriğine erişimi engelleme uygulamasıdır. Web filtreleme, yıllardır akıllıca bir güvenlik unsuru olmuştur. Her türden işletme ve kuruluş, kötü niyetli, tatsız veya dikkat dağıtıcı olabilecek çevrimiçi içeriği engellemek için web filtreleri kullanır.

Aileler özellikle küçük çocuklar için uygun olmayan materyallere internet içerik filtreleri uygulama ihtiyacının farkındadır.  Ve web filtreleme özelliği oldukça yoğun kullanılır. Ancak içerik filtrelemenin iş dünyasında da oldukça önemli bir yeri vardır.

Örneğin, çalışanların zaman kaybetmesini önlemek için işletmeler genellikle sosyal ağ sitelerini engeller. Okulların, çocukları çevrimiçi ortamda korumak için pornografiyi engellemesi gerekir. Ve birçok kuruluş, açıklardan yararlanma ve kötü amaçlı yazılım barındıran kötü amaçlı web sitelerini engeller. İyi bir web filtresi tüm bu ihtiyaçları karşılayabilir, ancak hangi türler iyidir?

Bir müşteri için doğru türü seçmek, her gün sorunsuz bir çalışma için zorunludur, bu nedenle ana web filtreleme program türlerini bilmek bir zorunluluktur. 

Web Filtreleme Hangi Yollarla Yapılır?

Web filtreleme, içerik filtreleme nasıl çalışır? İçerik filtreleme, ziyaret edilebilecek site türleri hakkında kurallar oluşturmak için donanım veya yazılım tabanlı çözümler kullanarak çalışır. Anahtar sözcükler veya siteler arasındaki diğer ortak özellikler kullanılarak içerik, spor, kumar, yetişkin, akış vb. Gibi kategoriler halinde gruplandırılır ve istenmeyen kategorilerdeki siteler ağda engellenir.

Sakıncalı içeriği çocuklardan uzak tutmak, web içeriği filtrelemenin en bariz kullanım örneklerinden biridir. Ancak DNS filtreleme- IP adreslerine göre filtreleme yapmak için DNS katmanını kullanan belirli bir içerik filtreleme türü- web kullanımını kontrol etme ve bulaşmaları azaltma aracı olarak işletmeler tarafından giderek daha fazla benimseniyor. İçerik, yüksek düzeyde kötü amaçlı yazılım riski taşıdığı bilinen sitelere göre filtrelendiğinde, bu siteler kötü amaçlı yükleri bırakma şansı bulamadan engellenebilir. Sosyal medya ve video akışı siteleri gibi bilinen dikkat dağıtıcı unsurlar engellendiğinde verimlilik artar.

Tarayıcı Tabanlı Web Filtreler

Tarayıcı tabanlı web filtresi türleri tipik olarak belirli bir web tarayıcısıyla kurulabilen ve kullanılabilen uzantılar, uygulamalar veya eklentilerdir. En kapsamlı filtre olmasa da bu tür web filtreleri yaygın olarak bulunur ve kullanıcılar için çok uygundur. Tarayıcı tabanlı filtreleme için bazı popüler seçenekler arasında, Google Chrome ve Mozilla Firefox için mevcut olan ve önceden tanımlanmış içeriğin kullanıcı erişimini engelleyen bir program olan Blocksi bulunur. Chrome için mevcut olan bir başka popüler (ve komik) web filtresi, Kardashian ailesiyle ilgili tüm içeriği kullanıcı görünümünden kaldıran Kardashian Filtresidir. Bu tür web filtrelerinin ana dezavantajı, kullanıcıların web tarayıcılarını değiştirerek bunları aşabilmeleridir. Bunu yaparak, kullanıcı ilk tarayıcıdaki filtreyi işe yaramaz hale getirir.

Web Filtreleme

Arama Motoru Web Filtreleri

Arama motoru filtre türleri, bir kullanıcının bir arama motoru aracılığıyla bilgi ararken gördüğü sonuçlardan uygunsuz içeriği eleyerek çıkarır. Bazı arama motorlarının bu özelliği kullanıcı ara yüzlerinde yerleşik olarak bulunur. Google ve Bing, arama sonuçlarında uygunsuz içeriği filtrelemek isteyenler için Güvenli Arama seçeneklerine sahiptir. Bu arama motorlarının her ikisinde de varsayılan olarak Güvenli Arama açıktır, ancak bu filtreleri kapatmak için yönetici ayrıcalıklarına gerek yoktur. Kullanıcı erişmeye çalıştığı sitenin URL’sini biliyorsa veya benzer bir filtreye sahip olmayan başka bir arama motoru kullanıyorsa, arama motoru filtreleri de kolayca atlatılabilir.

İstemci Tarafı Filtreleri

İstemci tarafı filtreleri, bir çalışanın veya öğrencinin kullandığı cihaza yüklenen filtreleme programlarıdır. Bu tür filtreleme programlarının tipik olarak her bir aygıta yüklenmesi ve yapılandırılması gerekir, bu da bu tür web filtrelerinin yüklenmesi diğerlerinden daha fazla zaman alır. Bu tür web filtreleri küçük bir işletme için ideal olsa da daha büyük işletmeler bu tür web filtresini birkaç bilgisayardan daha fazlasına kurma zahmetiyle uğraşmak istemeyebilir. Bu tür web filtreleri, bu tür web filtreleri genellikle doğrudan cihaza kurulduğundan ve merkezi bir program tarafından kontrol edilmediğinden, yönetici ayrıcalıklarına sahip olanlar tarafından kolaylıkla atlatılabilir.

Ağ Tabanlı Filtreler

Bir sonraki web filtreleme türü, ağ tabanlı web filtreleme olarak adlandırılır. Ağ tabanlı ağ filtresi türleri tipik olarak bir ağın taşıma veya uygulama katmanlarında uygulanır. Bu tür web filtreleri, ağı korumak için bir web proxy’si veya bir aktarım proxy’si olarak ayarlanır. Giden talepler ve gelen bilgiler arasında aracı görevi görürler. Ayrıca, genellikle filtrenin IP adresini dış kullanıcılara göstererek ağdaki tüm iş istasyonlarının tek tek IP adreslerini korurlar.

Sizi Arayalım

    Kişisel verilerimin, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na uygun olarak işlenmesine izin veriyorum.