BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ ARAYIN: 0212 400 08 24

 > Blog  > Web Sitesi Yapmak İçin Kullanılan Programlar Nelerdir?

Web Sitesi Yapmak İçin Kullanılan Programlar Nelerdir?

Ürün veya hizmetin tanıtımı açısından büyük öneme sahip olan bir web sitesi tasarlamak için gereken en önemli adımlardan biri ihtiyaç olan programları bilmektir. Yapılacak sitenin kurumsal, kişisel ya da profesyonel anlamda bir tasarıma sahip olmasıyla birlikte kullanılacak program da değişiklik gösterecektir. Profesyonel web sitesi yapmak için kullanılan programlar hakkında detaylı bilgi vermek istedik.

Günümüzde özellikle kurumsal firmaların web sitesi kurmaları, bilinirliklerinin artması için oldukça yararlı olacaktır. Sürekli olarak gelişen teknolojiyle paralel olarak ürün satın almak ya da hizmet almak isteyen kişiler öncelikle internet üzerinden araştırma yaparlar. Bundan dolayı kurumların ürünlerini veya hizmetlerini pazarlamak için internet sitesi kurma çalışmaları yapmaları kaçınılmaz bir durumdur. Bunun yanında kullanıcıların çok büyük bir çoğunluğu işlemlerini telefon üzerinden gerçekleştirdiği için işletmelerin ayrıca mobil site kurmaları da gerekir.

Site tasarımları yapılırken kullanılması gereken bazı önemli web tasarım programları mevcuttur. Kullanıcılar, web sitesinde verilen bilgileri algılayarak belleklerine yerleştirirler. Kurumsal, kişisel ya da profesyonel site tasarımları yapılırken en fazla tercih edilen web tasarım programlarını şöyle sıralayabiliriz;

 • Adobe Photoshop
 • WordPress
 • Joomla
 • Adobe Dreamweaver
 • Adobe Fireworks
 • Microsoft Frontpage
 • Adobe Illustrator
 • Swish
 • Freehand

Bir web sitesi tasarlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey, lisanslı olan yazılımları kullanmaktır. Bundan dolayı web sitesi kuracak olan kişilerin web sitesi programları konusunda deneyimli olan kişilerden destek alması gerekebilir. Bu yolla tasarımlar çok daha kısa sürede ve de profesyonel bir şekilde oluşturulabilir.

Bir web tasarımcısının atölyesinde web programları mutlaka bulunmalıdır. En çok tercih edilen programlar sayesinde daha başarılı bir web sitesi yapılabilmektedir. Şimdi bir web sitesi yapmak için en sık tercih edilen programlar hakkında detaylı bilgi verelim…

Microsoft Frontpage

Bu program, Frontpage’in hem araç hem de menü çubuğu içeren ara bildirimidir. Web sitesi programları arasında önemli bir yere sahip olan Microsoft Frontpage, diğer programlar ile son derece uyumludur ve bir web sitesinin kolay bir şekilde tasarlanmasını sağlar. Bu program sayesinde tüm HTLM sayfaları istenildiği gibi kullanılabilmektedir

Fireworks

Fireworks, grafik uyumlu şekilde yapılacak web programları için kullanılmaktadır. Fireworks ile tamamen grafik ara yüzlü site kurulabildiği gibi kısmı grafik ara yüzlü site de oluşturulabilir. Bu program Adobe ürünlerinden olan Flash ve Dreamweaver ile entegre bir şekilde kullanılabilen programlardan biridir.

Dreamweaver

En sık kullanılan tasarım programlarının başında gelmekte olan Dreamweaver programı ile asp, html, javascript gibi web tasarımları kolay bir şekilde gerçekleştirilir. Dreamweaver aynı zamanda web tasarımı yapılmış olan sayfaların HTLM olarak kodlanması için yaygın bir şekilde tercih edilir. Web sitenizde çalışmak için uygun bir ortam sağlayan Dreamweaver ile web sitenizi de ayarlayabilirsiniz, bu nedenle site üzerinde hızlı değişiklikler yapmanız da mümkündür.

Adobe Flash

Adobe Flash programı hareketli animasyonların tasarlanmasını sağlar. Bunun yanında çizim yapar ve imaj dosyaları ile animasyonların geliştirilmesini de sağlar.

Adobe Photoshop

Genel anlamda tasarım alanının en çok tercih edilen programları arasında yer alan adobe photoshop, bir web tasarımcısı için olmazsa olmaz programlar arasındadır. Web sitesinin kodlama işlemi bittiğinde görselliği yani grafik tasarımı, adobe photoshop programı ile yapılır.

Herhangi bir tasarım projesinde çalışmak için kullanılabilen son derece çok yönlü bir araç olan Photoshop’un asıl amacı raster grafiklerle çalışmanıza yardımcı olmaktır. Örnekle açıklamak gerekirse, telefon kameranızın çektiği her fotoğraf raster grafik olarak kaydedilmektedir. Photoshop kullanarak bir görüntünün renkler, doygunluk, bulanıklık, netlik gibi herhangi bir yönünü ayarlayabilir ya da özel grafiklerle görüntüyü yeniden oluşturabilirsiniz.

Sizi Arayalım

  Kişisel verilerimin, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na uygun olarak işlenmesine izin veriyorum.