BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ ARAYIN: 0212 400 08 24

 > Blog  > WebP ve WebM Nedir Nasıl Kullanılır?

WebP ve WebM Nedir Nasıl Kullanılır?

WebP (Weppy olarak telaffuz edilir) biçimi, Google tarafından yayımlanan On2 Technologies tarafından geliştirilen VP8 video codec bileşenine dayalı WebM video kapsayıcı biçimi projesinin kardeşidir. Google, 19 Şubat 2010’da On2 Technologies’i satın aldı, ardından aynı yılın Eylül ayında WebP‘yi yayınladı.

Hem kayıplı hem de kayıpsız sıkıştırma formatlarını yüksek kalitede saklayan ücretsiz, açık kaynaklı bir dosya formatı oluşturmak için birden fazla web sayfasındaki baytların % 60 -% 65’i Google görselleridir. Kaliteyi korurken ancak görüntülerin boyutunu düşürürken sayfalar daha hızlı yüklenir, daha az bant genişliği kullanır ve özellikle mobil cihazlarda sayfalar WebP görüntüleri kullandığında pil gücünden tasarruf sağlar.

WebP, bir bloktaki değerleri tahmin etmek için komşu piksel bloklarındaki değerleri kontrol eden ve ardından yalnızca aralarındaki farkı kodlayan bir görüntüyü kodlamak için tahmini sıkıştırmayı kullanır. Bu, piksellerin birden çok kez tek bir dosyaya kopyalanmasına ve her bloktan gereksiz verilerin kaldırılmasına izin verir. Yalnızca her blok arasında değişen verilerin kaydedilmesi, PNG ve JPEG’e kıyasla depolama alanını azaltır. Resmi WebP sayfası sıkıştırma tekniklerinden daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Dosya Sıkıştırma Nasıl Çalışır?

WebP kayıpsız görüntüler, PNG dosyalarından% 26 daha küçüktür ve eşdeğer yapısal benzerlik (SSIM) kalite indeksinde JPEG dosyalarından% 34 daha az kayıpsızdır.

Dosyayı Nasıl Açarım?

WebP, Google tarafından geliştirildiğinden ve telifsiz olduğundan, bilgisayarınızda hâlihazırda sahip olabileceğiniz birçok uygulama ve yazılıma zaten entegre edilmiştir. Çoğu tarayıcı, biçimi işlemek için zaten iyi bir eklentiye sahiptir.

WebP görüntüleri web için tasarlanmıştır ve JPEG ve PNG’ lerden neredeyse ayırt edilemez. Bir WebP görüntüsünü internetteki diğer herhangi bir görselde yaptığınız gibi bilgisayarınıza kaydedebilir, görseli sağ tıklayıp “Resmi Farklı Kaydet” i tıklayabilirsiniz.

Bilgisayarınızda görüntüyü kaydetmek istediğiniz bir hedef seçin ve ardından “Kaydet” i tıklayın. Chrome, Firefox, Edge veya Opera’ya sahipseniz, tek yapmanız gereken görüntüye çift tıklamak ve görüntülemeniz için varsayılan tarayıcınızda açılır.

Varsayılan olarak WebP dosyalarını yerel olarak açan GIMP, ImageMagick veya Microsoft Paint gibi grafik yazılımlarını kullanarak WebP dosyalarını düzenleyebilirsiniz. Windows’ta, görüntüye sağ tıklayın, “Birlikte Aç” ı seçin, ardından düzenlemek istediğiniz programı seçin.

IrfanView, Windows Fotoğraf Görüntüleyici ve Photoshop, WebP görüntülerini açmak için eklentilere ihtiyaç duyar. Dosyayı tamamen Mac ve Windows’ta farklı bir programla açmak istediğiniz bir dosya türü için varsayılan uygulamayı her zaman değiştirebilirsiniz. Veya WebP resimlerini ilk etapta JPEG veya PNG olarak indirmek için Google Chrome’u kullanın.

Özetle, WordPress sitenizi hızlandırmak istiyorsanız, resimlerinizin boyutunu küçültmenin yollarını bulmak, yatırımınızdan harika bir getiri sağlar. WebP, görünümlerini değiştirmeden resimlerinizin boyutunu küçültmenize yardımcı olabilecek modern bir resim formatıdır. Ortalama olarak, bir görüntüyü WebP’ye dönüştürmek, herhangi bir algılanabilir kalite kaybı olmaksızın boyutunu yaklaşık% 25-35 oranında azaltabilir.

Sizi Arayalım

    Kişisel verilerimin, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na uygun olarak işlenmesine izin veriyorum.