BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ ARAYIN: 0212 400 08 24

 > Blog  > Yeni Bir Alan Adına 301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

Yeni Bir Alan Adına 301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

Bir sitede 301 yönlendirmesi nasıl yapılır? Bu çözüm, düzeltilmesi gereken bir şey olduğunda, kalıcı bağlantı veya site adresinizle ilgilenilmesi gerektiğinde devreye alınır. Aslında yeniden yönlendirme yapmanın birçok nedeni vardır.

Belki URL’yi değiştirdiniz, insanları sayfadan sayfaya götürmeniz gerekiyor, umursamadığınız veya artık ihtiyaç duymadığınız bir şeyi silmeye karar verdiniz. Örneğin, yönlendirmeler 404 sayfalık hataları önlemek için mükemmeldir, yani kaynaklar bulunamadı. Erişilebilirlik, kullanıcı deneyimi ve bazı durumlarda SEO optimizasyonu için bir sorundur.

Bir web sitesi oluşturmaya karar verirseniz, bu işlemi tamamlayabilmelisiniz. Peki, kalıcı bir yeniden yönlendirme nasıl yapılır? Operasyon o kadar zor değil ama ilk başta biraz korkutuyor. İşte durumu ele almak için bazı yararlı bilgiler.

Kalıcı 301 Yönlendirmesi Nedir?

Yönlendirme, bir şeyi aktardığınız tarayıcılar ve arama motoru örümcekleriyle iletişim kurmak için gerekli bir araçtır. Sizin de bildiğiniz gibi, her web sayfasının benzersiz bir adresi, karakterize edildiği ve her durumda ulaşılabilen bir URL’si vardır. Bu adres değiştiğinde ilk sorun ortaya çıkar: insanlar sayfaya ulaşır ama bulamaz.

Google tarayıcısı bunu yapar ve bu, SEO açısından bir sorun olabilir. Özellikle içerik hala mevcutsa. Yeniden yönlendirme yapılmasının nedeni budur: okuyucuların tıklamalarını ve örümcek taramalarını doğru yola getirmek içindir. Bu ziyaretleri kaçırmamak ve önceki konumlandırmadan vazgeçmemek içindir. Sonuç olarak, SEO’lar her zaman 301 yönlendirmeleri konusunda çok dikkatlidir.

301 Yönlendirmesi ve SEO: Sorunlar var mı?

Pagerank, yönlendirme yapmak zorunda kalanlar için her zaman bir endişe kaynağı olmuştur. Bu, bir sayfanın belirli bir sorgu için iyi sıralanması durumunda, yeniden yönlendirildiğinde ayrıcalıklarını koruyamayabileceği anlamına gelir. Yol boyunca burada küçük bir şey kaybolur. Ancak son zamanlarda bir şeyler değişti.

Evde, Google, belki de HTTP’den HTTPS’ YE geçişte güvenliği iletme ihtiyacından dolayı, her tür yeniden yönlendirmenin Pagerank’i kaybetmediğini vurguluyoruz. Bununla birlikte, her yönlendirme türü farklı sonuçlar doğurabilir.

Ve SSL sertifikasındaki değişiklik, ziyaretlerde ani değişiklikleri içerebilir. Her zaman, özellikle birden çok site kaynağı içeren URL değişikliklerinde son derece dikkatli bir şekilde ilerleyin. Öyleyse, herhangi bir taşıma işlemine rehberlik etmesi için bir SEO uzmanı ve web yöneticisi ile iletişime geçin

Htaccess nasıl yeniden yönlendirilir?

WordPress ile çalışan ve Linux Barındırma sağlayanlar, Htaccess dosyasıyla özel yönlendirmeler yapabilirler; diğer şeylerin yanı sıra, yönlendirme kılavuzunda Google tarafından önerilen bir seçenek de Htaccess dosyası,  dizin düzeyinde işlemleri gerçekleştirmek için Apache yapılandırma kurallarına sahip düz metindir. Bu durumlarda nasıl hareket ederiz? Sadece bu dizeyi girin

301 /vecchiourl.it http://www.miosito.com/nuovaurl.it adresini yeniden yönlendirin

Bu şekilde tamamlamak istediğiniz yeniden yönlendirme türünü (301 gönderisinde kalıcı kelimesini girebilirsiniz), ardından HTTP veya WWW olmadan eski URL’yi ve son olarak yenisini girersiniz.

Her şeyin doğru şekilde gittiğinden emin olmak için her zaman hatırlanması gereken önemli bir ayrıntı: söz konusu dizenin </IfModule> kapanmadan önce eklenmesi gerektiğini unutmayın.

HTML’ye yönlendir

Genellikle htaccess ile yeniden yönlendirme yapmak mümkün değildir. Çözüm? HTML üzerinde hareket etme. Ardından, taşınmayı önermek için kodun baş kısmına bir meta etiket koyabilirsiniz.

<META HTTP-EQUIV = İçeriği Yenile = “0; URL = http: //www.newsite.com”

Bu dizeyi koda ekleyerek, URL alanında belirtilen sayfaya gidebilirsiniz. İçerik öğesine bir sayı ekleyerek, yeniden yönlendirmeden önce beklemeniz için birkaç saniye verirsiniz. Sıfıra ayarlanırsa, sonuç hemen olmalıdır.

DNS panelinden yönlendirme yapın

Birçoğu cPanel ile yönlendirmenin mümkün olduğunu ve dikkatlice okumanız gereken çok ayrıntılı talimatlar olduğunu bilir. Resmi portalın yönlendirmeler sayfasında bulunabilirler. Her durumda, bir siteden diğerine yönlendirme yapmanız gerekirse, hostinginizin kontrol panelini kullanabilirsiniz. Serverplan ile prosedür basittir.

Kısacası, tek alan adına ayrılmış alana gidin, Yönlendirme Yönetimi öğesine tıklayın ve resimde gördüğünüz alanlara yönlendirme parametrelerini girin. Daha fazla bilgi edinmek için okuyabilirsiniz: DNS panelinden nasıl yönlendirme yapılır?

Sizi Arayalım

    Kişisel verilerimin, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na uygun olarak işlenmesine izin veriyorum.