BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ ARAYIN: 0212 400 08 24

 > Blog  > YouTube SEO Rehberi Videolarınızı Nasıl Optimize Etmelisiniz?

YouTube SEO Rehberi Videolarınızı Nasıl Optimize Etmelisiniz?

YouTube SEO çalışması yapmak neden önemlidir? Algoritmanız nasıl çalışır ve ana sıralama faktörleri nelerdir? Bu derinlemesine çalışmada, dijital pazarlamayla ilgilenenler için en ilginç konulardan birini ele almaya çalışacağız. Ayrıca günümüzde videonun web iletişimindeki önemi artık göz ardı edilemez. Video pazarlama, 2021 dijital trendlerinin kesinlikle kahramanlarından biridir. Görsel boyut, kullanıcıları içerdiği ve markalarla derin bir ilişki içine girdiği için kullanıcılara hitap ediyor.

Yazılı kelimelere kıyasla videolar daha büyük bir etkiye sahiptir, etkileşim yaratır ve hem bilgi hem de eğlence unsurları içerebilir ve kullanıcılarına değer katarlar. Bununla birlikte, tüm bunları başarmak için, yalnızca kaliteli videolar oluşturmak için değil, aynı zamanda bunları web’de görünür kılmak için çok fazla çalışma ve bir video pazarlama stratejisine ihtiyaç vardır.

Videolardan bahsettiğimizde aklımıza hemen bu tür içeriklerin “kraliçesi” platformu olan YouTube geliyor. Bununla birlikte görsel boyut, diğer sosyal ağlara da bulaşıyor, sadece Instagram’ı ve IGTV’yi veya Facebook Watch’u veya Facebook Filmini düşünün. Videolarla iletişim kurmayı seçerseniz, öncelikle YouTube hakkında düşünmeli, mekanizmalarını bilmeli ve bir SEO anahtarı içinde düşünmelisiniz.

YouTube: durdurulamaz büyüme

Jawed Karim, YouTube’da “Me at the Zoo” adlı ilk videoyu yayınladığında 14 yıl geçti, 23 Nisan 2005’ti.Jawed Karim, platforma kaydolan ilk kullanıcı olmasının yanı sıra, Chad Hurley ve Steve Chen ile birlikte YouTube’un da kurucusudur.

Üç gencin web dünyasında devrim yaratan parlak bir fikri vardı! 2006’da Google, YouTube’un 100 milyon görüntülenme ile bir dev haline geldiğini fark etti. Google, YouTube’u 1,65 milyar dolara satın aldı.

Youtube, son yıllarda baş döndürücü bir büyüme yaşadı. Sadece 2018’de Türkiye’de YouTube’un Facebook’u yendiğini düşünün. Girişlerde gerçek bir baş başalık vardı; Google’ın platformu kıl payı ile kazandı.

Veriler, Audiweb powered by Nielsen tarafından sağlanan rakamları analiz eden Vincos blogu tarafından sağlandı, YouTube’un geçen yıl Aralık ayında Facebook’un 34.958.000’ine karşı 35 milyon isabet kaydettiğini belirtti.

YouTube neden bu kadar popüler?

Kesinlikle kullanım kolaylığı için! İstediğiniz yerde ve zamanda ücretsiz olarak müzik dinleyebilir ve izleyebilirsiniz. Sadece bir mobil cihazla daha iyi bir internet bağlantısına ihtiyacınız var! Kasım 2014’te YouTube trafiğinin yarısının mobilden geldiğini, 2018’de% 70’e ulaştığımızı düşünün: etkileyici bir büyüme!

YouTube bir sosyal ağ mı?

Evet, YouTube bir sosyal ağdır. YouTube, dünyada en çok ziyaret edilen ikinci sitedir (ilki Google’dır) ve tek bir kategori altında sınıflandırılamaz. YouTube’da kendi videolarınızı yayınlayabilir, diğer videoları veya TV şovlarını izleyebilir ve müzik dinleyebilirsiniz.

YouTube bir arama motoru mu?

Evet, YouTube bir arama motorudur. Bu yüzden bir SEO anahtarında düşünmek ve mekanizmaları bilmek önemlidir. YouTube’da, bir dâhili arama motoruyla sıralanmış, kategorilere göre düzenlenmiş videoları izleyebilirsiniz.

Arama çubuğuna tıpkı Google’da olduğu gibi istediğinizi yazabilirsiniz; YouTube, söz konusu sorguya göre en alakalı gördüğü sonuçları size döndürür. Videoları yayınlayabilmek için bir YouTube kanalı oluşturmanız gerekir ve videoları yayınlayanlara “Yaratıcılar” denir, en ünlüleri “YouTuberlar” olur.

Belirli bir görüntülenme sayısına ulaşırsanız, Google tarafından eklenen dijital reklam öğesi sayesinde bundan para da kazanabilirsiniz.

YouTube algoritması nasıl çalışır?

YouTube bir arama motoru olarak Google’ınkinden farklı bir arama algoritmasına sahiptir. Google periyodik olarak güncellemeler yayınlasa da, YouTube yayınlamaz veya en azından tam olarak yayınlamaz. Bunun nedeni, YouTube’un amacının insanların düzenli olarak platforma geri dönmesini sağlamak, “güven” ilişkisi oluşturmaktır.

Bu, izlenen ve profili oluşturulan kullanıcının zevklerine göre “önerilen videolar” aracı aracılığıyla yapılır. Nasıl? Platformdaki bir kişinin etkileşimlerine göre: örneğin görüntülenen reklamlar, yapılan aramalar vb.

Algoritma, sinyalleri kullanıcının ilgi alanlarına göre rafine edilmiş dâhili kodlarla okur. Bu hem bu platformda çalışanlar hem de promosyon aksiyonları almak isteyen şirketler için büyük bir avantajdır.

YouTube neden güncellemeleri Google kadar sık yayınlamıyor?

Çünkü sonuçların mümkün olduğunca az “dışarıdan” kontrol edilmesini, gerçek olmalarını istiyor. Ancak, YouTube bu yıl iki algoritma güncellemesi yayınlamak zorunda kaldı. İlki ünlü platformun çetrefilli bir sorunla yüzleşmek zorunda kaldığını gördü: sahte haberler ve komplo videolarıdır.

Bir basın açıklamasında, önerilen videolar arasında komplo teorileriyle veya sahte haberlerle ilgili içerikle bağlantılı olanların giderek daha az olacağını belirtti. Bu şekilde YouTube, kendilerini otomatik olarak kendi zevklerine uygun olmayan aşırılık ve komplo videolarını görmek zorunda bulan birçok kullanıcının tartışmalarını sınırladı.

İkinci güncellemeyle birlikte yeni bir özellik daha tanıttı: YouTube uygulamasının 14.20.54 sürümünden başlayarak, sesli arama daha hızlı ve daha sezgisel olacak!

Bu yeni güncelleme ile platform, kullanıcının neye ihtiyacı olduğunu anında anlayabilecek. Yenilik, olası sonuçların bir listesini sağlamak yerine, uygulamanın, aranan video içeriğini başlatmadan hemen oynatacağı gerçeğinde yatmaktadır.

Sizi Arayalım

    Kişisel verilerimin, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na uygun olarak işlenmesine izin veriyorum.