BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ ARAYIN: 0212 400 08 24

 > Blog  > Google Nedir?

Google Nedir?

Kabul edin, sadece Google’da Google nedir? diye sorarak bile çok iyi iş çıkardınız çünkü her gün milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılsa bile, çoğu insan işleyişi ve sağladığı farklı araçlar hakkında çok az şey biliyor. Gerçekte, potansiyelini tam olarak kullanmak için Google’ın nasıl çalıştığını anlamak ve hesabınıza bağlı en önemli hizmet ve ürünlerin hangileri olduğunu bilmek çok önemlidir.

Google Tarihçesi

Konuya tamamen aşina olmayanlar için temel bilgilerle başlayalım: Google, milyonlarca insanın her gün birçok farklı konuda çevrimiçi sorularını emanet ettiği dünyadaki bir numaralı arama motorudur. 1998’de Mountain View, California’da doğdu ve her yıl Google Drive, Fotoğraflar, Haritalar, Haberler, PlayStore ve Gmail gibi birçok yeni ürün ve hizmet üretiyor.

Google Nasıl Çalışır?

“arama motoru”, birçok veriyi analiz ederek insan dilini otomatik olarak yeniden düzenler ve kullanıcıya sorusuna bir yanıt verir, aranan anahtar kelimeleri yakalayan istatistiksel-matematiksel formüllerle bulunan içeriği dizine ekler, son olarak, konuyla ilgili en ilginç web sayfalarının, en alakalı olandan en az güvenilir olana doğru bir sıralamasının çıkarılmasını sağlar. Bu, elbette, bir Google araması yaptığınızda ne olduğuna dair oldukça basitleştirilmiş bir açıklamadır.

Google nasıl arar? Soruyu yazdıktan sonra (veya Google’da sesli arama yaparak), aslında, arama motoru çevrimiçi olarak bulunan milyarlarca içeriğin karmaşık bir analizini gerçekleştirir ve tüm bunlar – bağlantınızın hızına bağlı olarak – ağ üzerinde 2 saniyeden daha kısa sürede gerçekleşir.

Google hangi kategorilerde arama yapıyor?

Metnin girildiği beyaz çubuğun hemen altında bulunan tüm kategoriler içinde arama yapılabilir:

  • Web içinde anahtar kelimelerimizle bir dizi site almak için;
  • Görüntüler erişimi Google resim veritabanına;
  • Online aradığımız ürünü en iyi fiyata bulmak için alışveriş;
  • Video, bizi doğrudan ağa yüklenen videoların tam listesine bağlamaya yarar;
  • Haber, bunun yerine bir konuyu veya bir haber hikâyesini derinleştirmek isteyip istemediğinizi seçeceğiniz kategoridir. Google Haberler nedir? Tüm ulusal ve yerel gazetelere, güncel olaylardan her zaman haberdar olmanızı sağlamak için sürekli güncellenen kaynaklara erişebileceğiniz çevrimiçi yerdir;
  • Haritalar, hiç kullanmadıysanız, her zaman eve dönüş yolunu bulmanızı sağlayabileceğini bilmelisiniz. Arama çubuğuna bir adres yazın, Haritalara tıklayın ve hem mobil hem de sabit cihazlardan hedefinize ulaşmak için aranan konumun tam bir haritasına ve en kısa rotadaki yol tariflerine sahip olacaksınız.
  • Ve uzayı keşfetmek istiyorsanız… Google Sky bile var!

Google Arama Konsolu

Google Arama Konsolu, web sitesi sahipleri için size çok sayıda anlamlı veri sağlayan, Google’ın başka bir ücretsiz ürünüdür. Özellikle sitenize Analytics’i zaten kurduysanız, bu aracı da eklemek çok kolay olacaktır ve size trafik verileri: hedef kitlenizin demografisi, dahili bağlantılar, backlink bağlantılardan sitenizin optimizasyonu: kodu, site haritanızı ve çok daha fazlasını iyileştirme önerilerine kadar birçok konuda destek verecektir.

Google Analytics, Search Console ve PageSpeed, başarılı bir web sitesi oluşturmak için gerekli olan ve Google tarafından sunulan üç araçtır.

Google Ads for Advertising

Google’ın sunduğu en iyi araçlar arasında yer alan önemli bir kaynağı görelim. Yeterli organik trafik almıyorsanız (yani, ücretli kampanyalardan bağımsız trafik) veya sitenize daha fazla ziyaretçi çekerek bunu artırmak istiyorsanız, Google Ads ile eski Adwords’ten başkası olmayan bir reklam kampanyası düşünmelisiniz.

Doğru anahtar kelimeleri hedefleyerek, sitenize hedeflenmiş trafik getireceksiniz ve dönüşümler kampanyanızın maliyetlerine eşit veya bunları aşacaktır. Tüm bunlardan önce, önceki noktada bahsettiğimiz araç kullanılarak yapılan anahtar kelimelerin dikkatli bir analizi yapılmalıdır.

Google AdSense

Google tarafından sunulan en iyi araçlar arasında Google AdSense, siteniz iyi çalışıyorsa ve orta düzeyde trafik alıyorsa, neden AdSense ile para kazanmaya başlamıyorsunuz? Aslında bu araç, sitenizin özel alanlarına yerleştireceğiniz tıklamalardan veya reklam gösterimlerinden kazanç sağlamanıza olanak tanır. Bunu yapmak çok basittir.

Aslında, AdSense programına ücretsiz olarak kaydolmanız yeterlidir ve yazılımı, sitenizin bağlamına en uygun reklam verenleri veya ilgilendiğiniz alanı seçecektir. Açıktır ki, kazançlar ziyaretçi sayısına ve web sitenizin konusuna bağlıdır.

Sizi Arayalım

    Kişisel verilerimin, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na uygun olarak işlenmesine izin veriyorum.