BİZİ TAKİP EDİN

BİZİ ARAYIN: 0212 400 08 24

 > Blog  > Backlink Nedir, Nasıl Alınır?

Backlink Nedir, Nasıl Alınır?

Backlink, herhangi bir web sitesinden sitenize bir bağlantıdır. Google gibi arama motorları, geri bağlantıyı bir sıralama sinyali olarak kullanır. SEO’da sıralama, Google gibi arama motorlarının sıralamasındaki konumu ifade eder. Alakalı anahtar kelimeler için iyi bir sıralama yaratmanız gerekir. Çünkü bir web sitesi diğerine bağlandığında, içeriğin dikkate değer olduğu anlamına gelir.

Yüksek kaliteli Backlink bağlantılar, bir sitenin arama motoru sonuçlarındaki sıralama konumunu ve görünürlüğünü artırmaya yardımcı olabilir. Örneğin; Arama Motoru Optimizasyonu (arama motoru optimizasyonu): web sitelerini veya web sayfalarını motorların organik sonuçlarında konumlandırmak için strateji ve uygulamalar seti…

Backlink, arama motoru algoritmasında, SEO’ da ve web sitesi büyümesi için genel stratejide önemli bir rol oynar. Backlink bağlantıları düşünmenin en basit yolu, onları web siteleri arasındaki konuşmalar olarak düşünmektir. Örneğin, Uluç bir blog yazarıdır ve bir spor etkinliği hakkında çok ilginç bir makale yazmaktadır. Başka bir blog yazarı Şansal, Uluç’un makalesine bağlantı veriyor çünkü kendi bakış açısını paylaşıyor.

X kişisinin blogu sektörde çok popüler olduğundan, diğer siteler de makalesine bağlantı veriyor. Bu, X kişisinin blogunun otoritesini artırıyor ve Uluç’un makalesi yetkili bir siteden değerli bir geri bağlantı alıyor. Özünde, herkes için bir kazanç oluyor.

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arama motorlarının nasıl çalıştığını derinlemesine bilmelisiniz. Google’ın yönergelerine uyarak nasıl bağlantı kuracaklarını bilmeyenler doğru Backlink nasıl alınır bilemezler.

Bir Backlink kurma kampanyasının işe yaraması için, özellikleri aşağıdakilere bağlı olarak büyük ölçüde değişen, doğal bir otorite büyümesini yansıtması gerekir:

  • Faaliyet gösterdiği nişe;
  • Ana çevrimiçi rakiplere;
  • Tanıtılacak sitenin belirli özellikleri.

Bu, basit terimlerle tercüme edildiğinde, aynı Backlink kurma stratejisinin farklı sitelere asla uygulanamayacağı anlamına gelir, çünkü geri bağlantıların doğal gelişimi homojen olmama kurallarını izler ve sonuç olarak her site için geçici bir yayın oranını incelemek gerekir.

Backlink için işe yarayan bir strateji oluşturmak gerekir;

Yüksek beceriler: Backlink bağlantıların gelişme sürelerini, türlerini ve teknik özelliklerini tanımlamak için sektörü ve rakipleri analiz etmek için gereklidir;

Zaman: tüm bu analizler, özellikle rekabet gücü yüksek nişlerde her zaman standart hale getirilemez ve bize ayıracak zamanla sonuçlanır. Ayrıca, SEO analistinin becerileri ne kadar düşükse, analizleri doğru bir şekilde yapmak için gereken süre o kadar uzun olur;

Kaynaklar: ister makale, ister tanıtım yazısı veya infografik olsun, Link Building’i yapmak için üretim materyallerini geliştirmek açısından kaynaklara ihtiyacınız var. Bu materyaller, kullanıcılar için yararlı olmalı, böylece bir geri bağlantıyı hak ediyor ve bu nedenle yüksek kalitede olmalıdır.

SEO hizmeti verenler her zaman Link Oluşturmanın önemini biliyorlar ama aynı zamanda az önce belirttiğimiz noktalara saygı duyan bir strateji oluşturmanın basit olmaktan uzak olduğunu da biliyorlar.

Sektördeki birçok profesyonel, beceri eksikliğinden veya zaman ve bütçe kısıtlamalarından dolayı, bağlantı kurma kampanyalarını beceri, zaman ve kaynaklar açısından daha düşük maliyetlerle (her şey için pratik olarak düşük bütçe) yürütmek için kısayollar aramayı tercih edin.

Backlink Nasıl Alınır?

Backlink bağlantılar, tümü üzerinde doğrudan kontrole sahip oldukları anahtar kelimeler, bağlantı metni ve meta metin, dahili bağlantılar ve site mimarisi gibi öncelikli olarak sayfayla ilgili yönlere odaklanma eğiliminde olan SEO uzmanlarının en önemli önceliklerine ait olmayabilir. Bir SEO stratejisini güçlü ve etkili kılmak için, bağlantıların elde edilmesi gibi sayfanın dışındaki işlemler de aynı derecede önemli bir rol oynar. Sonuçta, dijital dünyada yakalamaya değer bir fırsatı kaçırmayı göze alamazsınız. Özetle backlink nasıl alabilirsiniz;

  • Farklı bir siteden, kendi siteniz için tanıtım yazısı alarak backlink yapabilirsiniz.
  • İnternet siteleri oluşturarak link verebilirsiniz. Bu siteler küçük, önemsiz ve paravan internet siteleri olabilir.
  • Yukarıda örneklendirdiğimiz şekilde; özellikle önemli blog yazarlarının, metinlerinin altına yorum yazarak yâda linkleyerek geçekleştirebilirsiniz.
  • Bloggerlardan bir nevi reklam gibi düşünün,  internet sitenizi konu alan makale yazmalarını isteyerek backlink yapabilirsiniz.
Sizi Arayalım

    Kişisel verilerimin, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na uygun olarak işlenmesine izin veriyorum.